Script kodlamaya nasıl başlanmalı?

MCannn17

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba, 16 yaşındayım. Bilgisayara ve yazılıma uzun zamandır ilgim ve merağım var. Aslında bunun için pek fazla bir şey yapmadım. Bir gün başlamaya karar verdim. Başlangıç için hangi dil uygun olur diye araştırdım. C'yi öğrenmeye başladım ama bir zaman sonra iyice bırakmıştım. Yine zamanımı boşa harcamaya başladım. Tabi bunda oyunun büyük rolü var. Artık sadece oynamak değil de bir şeyler yapmak istiyorum. Mesela FiveM'de script yapmak gibi. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim? Hangi dilleri öğrenmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, 16 yaşındayım. Bilgisayara ve yazılıma uzun zamandır ilgim ve merağım var. Aslında bunun için pek fazla bir şey yapmadım. Bir gün başlamaya karar verdim. Başlangıç için hangi dil uygun olur diye araştırdım. C'yi öğrenmeye başladım ama bir zaman sonra iyice bırakmıştım. Yine zamanımı boşa harcamaya başladım. Tabi bunda oyunun büyük rolü var. Artık sadece oynamak değil de bir şeyler yapmak istiyorum. Mesela FiveM'de script yapmak gibi. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim? Hangi dilleri öğrenmeliyim?
Python öğrenebilirsin dostum gayet işe yarar.
Merhaba, 16 yaşındayım. Bilgisayara ve yazılıma uzun zamandır ilgim ve merağım var. Aslında bunun için pek fazla bir şey yapmadım. Bir gün başlamaya karar verdim. Başlangıç için hangi dil uygun olur diye araştırdım. C'yi öğrenmeye başladım ama bir zaman sonra iyice bırakmıştım. Yine zamanımı boşa harcamaya başladım. Tabi bunda oyunun büyük rolü var. Artık sadece oynamak değil de bir şeyler yapmak istiyorum. Mesela FiveM'de script yapmak gibi. Bunun için nasıl bir yol izlemeliy
Btk akademinin ücretsiz kursları var istersen oraya bak
Udemyde 25 TL'lik yararlı olunabilecek kurslar var
Yabancı kaynaklarda goz gezdir
Yazılımda İngilizce çok önemli neredeyse bir çok kaynak ingilizce
Youtubeda can değer diye bir abimiz var videolarına göz at istersen yardımcı olabilir.

Programlamaya giriş dersi al. Alt yapıyı oturt. Veri yapıları ve algoritma konularını az çok bil. Yani neyin ne olduğunu, arka planda neler döndüğünü bil. Sonra ne istiyorsan onu öğrenebilirsin.
Bu yüzden bence C ile başla. C dilini sadece programlama öğrenmek ve altyapıyı oluşturmak için başla.
Biraz sabretmen gerekiyor. Özellikle konuları hızlı geçme. Bir plan yap ve planlı olarak ilerle. Özellikle her öğrendiğin konudan sonra o konu ile ilgili pratik yapmaya çalış. Konuyu öğrendikten sonra pratik yapmadan diğer konuya geçme.

FiveM scripti yazmak için önünüzde 3 seçenek var. JS, C#, Lua. Bunlardan FiveM'de en çok kullanılan Lua. Eğer öğrendiğiniz programlama dilinin uzun vadede işe yarar olmasını ve iş imkanlarının geniş olmasını istiyorsanız C# öğrenebilirsiniz. Fakat eğer programlama konusunda FiveM scriptlerinden başka bir şey yapmayacaksanız programlama mantığını kavramak için Python öğrenip, sonrasında Lua öğrenmeye başlayabilirsiniz. Veya direkt Lua ile başlayıp, algoritma oluşturmada zorlanırsanız Python öğrenebilirsiniz.

Geri
Yukarı