Scythe Fuma 2 fiyatını hak etmiyor

Merhaba. Bugün sizlere, Scythe fuma 2'nin neden fiyatını hak etmediğini, hemen hemen eşit performansa aynı soğutuculardan tercih edebileceklerinizi önereceğim.

not: firmayı kötüleme amacı yoktur, gayet güzel bir ürün ve firma ancak Türkiye'de aşırı saçma fiyatlandırmaya sahip olduğundan dolayı eleştiri yapmak istedim.

Öncelikle fuma 2 özelliklerinden başlayalım;

Eki Görüntüle 865565

Soğutma bloğu vs. malzeme kalitesi olarak oldukça iyi bir ürün. Üstelik bu soğutucu, sessizliğiyle bilinir. Özellikle ninja 5 yanlış bilmiyorsam en sessiz hava soğutma ya da onlardan biriydi. Fuma 2 de bayağı sessiz.

not: kaynak en aşağıda var, bu tablolara bakmak isterseniz doğrudan oraya gidebilirsiniz.

Aşağıdaki değerler bu sistemle alınmış.

Eki Görüntüle 865580

%25 PWM değerleri;

%50 PWM değerleri;

Bu da %100 PWM değerleri;

Bunlar da fan hızı değerleri;

şimdi gelelim fuma 2 neden fiyatını hak etmiyor kısmına.

ID-Cooling SE-234 model bir hava soğutmamız bulunuyor, bu ürün.

Eki Görüntüle 865585

Ürünün fuma 2 ile arasında yapı olarak çok fazla fark varken, performans olarak çok az farklarının olması ve aralarında 270 TL gibi bir fark olması doğal olarak fuma 2'yi gereğinden çok daha pahalı, SE 234'ü F/P bir ürün yapıyor.

ID-Cooling SE-234 vs Scythe fuma 2;

Test sistemi;

Eki Görüntüle 865592

Sonuçlar;

Eki Görüntüle 865594
Eki Görüntüle 865596

Eki Görüntüle 865598
Eki Görüntüle 865599

Eki Görüntüle 865600
Eki Görüntüle 865602

Eki Görüntüle 865606
Eki Görüntüle 865605

Bu da SE-234 ARGB'nin özellikleri;

Eki Görüntüle 865608

sonuç:

Testlerde, en fazla 4 derecelik bir fark ortaya çıkmış, genel olarak 1-2 derecelik bir fark söz konusu. Eğer F/P olsun diyorsanız fuma 2'yi önermem, SE-234 daha iyi bir tercih. Sessizlik istiyorsanız Scythe ninja 5 alabilirsiniz, daha ucuza bulunabiliyor fuma 2'den.

kaynaklar:

1651859064236.png

Şu resimde ve şu:

1651859114657.png

Resimdeki farka dikkat çekmek istiyorum. Gerçi bu makalenin yazıldığı tarih üzerinden çok zaman geçmiş. Ayrıca size de sonuna kadar hak veriyorum pahalı olduğu konusunda. Zaten ben sadece işlemciye temaz eden soğuk plaka konusuna değinmek istiyorum. Bu son derece pürüzsüz ve ısı borularını ezmeden dikkatlice bükülmüş ve mükemmel bir şekilde düzleştirilmiş soğuk plaka işlemciye maksimum temas ederek ısı bertarafı konusunda performansı artırıyor. Yoksa aslında iki soğutucununda pervane hızları ve rüzgar yaratma yetenekleri yakın ve çok yavaşlar. Özellikle statik basınçları çok düşük. Aslında ben radyatöre üfleme bile layıkıyla yapabildiklerinden şüpheliyim. Ama bu temaz adeta kendi kendine soğutuyor. Hele bir de güçlü bir pervane takarsanız performansın katlanıcağına eminim. Pardon söylemeyi unutmuşum üstteki ID cooler alttaki ise tırpan fuma 2 soğutucusu.

Konuyu hortlatmış gibi oluyorum fakat konu açmaya üşendim ne yalan söyleyeyim 😄. @BerkayZ87 Normalde Reeven Hans alacaktım fakat Fuma 2'yi 800'e görünce paraya kıyıp alasım geldi. Sen ne dersin? Aquarius Mesh kasaya sığıyor diye biliyorum da sana sorayım dedim. Hazır son 1-2 saat kalmış indirim bitmesine. Yapıştırayım diyorum.

Konuyu hortlatmış gibi oluyorum fakat konu açmaya üşendim ne yalan söyleyeyim 😄. @BerkayZ87 Normalde Reeven Hans alacaktım fakat Fuma 2'yi 800'e görünce paraya kıyıp alasım geldi. Sen ne dersin? Aquarius Mesh kasaya sığıyor diye biliyorum da sana sorayım dedim. Hazır son 1-2 saat kalmış indirim bitmesine. Yapıştırayım diyorum.
Evet, sığıyor. Aquarius Mesh'in 160mm hava soğutma desteği var. Fuma 2'nin boyutu 154.5mm.

Yeni konular

Geri
Yukarı