Seagate bahsedildiği kadar kötü mü?

16 senelik bayağı eski Seagate diskim var, halen takır takır çalışıyor. Ufak bad sectorler olsa da veri kaybı hiç yaşamadık. Şimdi ihtiyacım olmadığından atıl bir şekilde köşede duruyor.

Hocam ne varsa eskilerde var galiba? 12 senelik Samsung vardı en uzun dayanan, benim.
Şimdi yeni bir HDD alsam bence en fazla 6 7 yil gider gibi.

Hocam ne varsa eskilerde var galiba? 12 senelik Samsung vardı en uzun dayanan, benim.
Eskiden donanımların daha kaliteli üretildiği bir gerçek. Zira o dönemlerde doğru düzgün bilgisayar alabilen sayısı az olduğundan talep de az. Bu nedenle üretim tesislerinde de ucuza kaçmak yerine son derece kaliteli ürünler çıkartılmış.

Günümüzde ise öyle değil artık. Talep artınca firmalar kâr'ı dengelemek ve maliyeti azaltmak adına elinden geleni yapıyor.

@Mexalon Almayın hocam. Bangır bangır bağırıyoruz almayın şu diski diye. Büyük hataya düştünüz haberiniz yok. 10 TB veri sonrası patlıyor Barracuda diskler. Sağlam çıkacağının garantisi yok. Forumlar yüzlerce Barracuda öldü konusu kaynıyor. Rakipleri 300.000 yükleme boşaltma döngüsü sağlarken kendisi 50.000 yükleme boşaltma döngüsü sunuyor. Yani ömrü çok ama çok kısa bir HDD'ye göre.

Demeyin öyle vallahi moralim bozuldu. Hiç böyle iş etmezdim ben ama başımıza gelecek vardı demek ki. Peki pat diye uçar gider mi belirti verir mi? Rahmetli olmuş sevdiklerimin fotoğraf video verileri var önemli yani. Gerçi birkaç yerde daha yedeği var ama bilelim yine de.
@Mexalon Almayın hocam. Bangır bangır bağırıyoruz almayın şu diski diye. Büyük hataya düştünüz haberiniz yok. 10 TB veri sonrası patlıyor Barracuda diskler. Sağlam çıkacağının garantisi yok. Forumlar yüzlerce Barracuda öldü konusu kaynıyor. Rakipleri 300.000 yükleme boşaltma döngüsü sağlarken kendisi 50.000 yükleme boşaltma döngüsü sunuyor. Yani ömrü çok ama çok kısa bir HDD'ye göre.
Bir de 4 ya da 6 tb daha alacaktım. İyi ki konu açmışım.

Son düzenleme:
@Mexalon Hocam öncelikle depolama yapacaksanız ve uzun ömürlü bir disk arıyorsanız Seagate Ironwolf, WD Red ve Toshiba N300 bakabilirsiniz. Fotoğraf arşivi yapmak için bu tür diskler lazım size. Seagate Barracuda veri depolamaya pek müsait değil SMR olduğu için. Yukarıda bahsettiklerim ise CMR. Yani ömrü kat kat daha uzun. Bunlar arasından en mantıklısı Seagate Ironwolf. Hem dayanıklı, hem kaliteli hem de 3 yıl garantisi var. Ayrıca bir 3 yılda ücretsiz veri kurtarma hizmeti var.

@PabIo Escobar Seagate'in 2007 yılından sonra ürettiği 7200.10, 7200.11, 7200.13 ve 16. nesil Barracuda diskler sorunlu. Sizdeki ya 7200.12 ya da 14. nesil Barracuda. Sadece bu iki nesil ve 2006 öncesi üretilen Barracuda disklerin büyük problemleri yok.

Geri
Yukarı