Seagate Barracuda 8 TB Sesli mi Çalışıyor?

Izanagi

Kilopat
Seagate Barracuda 8 TB - ST8000DM004 7200 RPM adlı hard diski satın almak istiyorum. Ancak çeşitli sitelerde ve bu forumda diskin rahatsız edecek şekilde gürültülü çalıştığını öğrendim. Bu sorunu çözmek için 7200 RPM hızında bir disk yerine 5400 RPM hızında bir disk tercih edilmeliymiş. Bilgisayarımda uzun süredir 1 TB 7200 RPM hızında bir disk kullanıyorum ve şu ana kadar hiçbir ses sorunu yaşamadım. Diskteki gürültü boyutuna ve hızına göre mi artıyor? Eğer bu sorun kaliteden kaynaklıysa, uygun fiyatlı 6 - 8 TB arası sessiz çalısan hard disk önerilerinize açığım.

O 5400 tercih edilmeli diyen arkadaş kim? Mantık dışı bir öneri olmuş o. Barracuda uzun zaman kullandım ve hiç ses sorunu yaşamadım ben. Yaşadığını söyleyenler var evet. Ama önerim ve tercihim Barracuda olur her zaman.

6-8TB disklerin hepsi aynı seste ve sesli çalışıyor. Sesli dediğime bakmayın en fazla 2 tane 1TB 7200RPM disk sesi çıkarıyor bir tanesi. Yani o kadar da rahatsız edici değil. Ses iki kat şiddetli olsa rahatsız edici olurdu ama şiddetli değil de iki katı fazla ses var. 5400RPM tercih edilmesini söyleyen arkadaşı gözlerinden öpüp yerine oturmasını rica ediyorum. İlginç bir tavsiye de olsa şunu yapabilirsiniz. İki tane 4TB disk alıp Raid 0 olarak kullanın. Performans yönünde de artınız olmuş olur. Gürültünün de karşılığını almış olursunuz. Raid'e güvenemiyorsanız alın gitsin sizi üzmez o ses.

5400 RPM alınmalı diyen arkadaş kimse eğer kulakları güzel güzel çınlamıştır inşallah.

Örnek olarak söylüyorum. Seagate Barracuda 1 TB ürünü genel tercih olan bir model.
Sesli bir ürün görmek ve denemek istiyorsan eğer WD 3.5" 1TB Caviar Black dene. Hatırlayan vardır belki konusunu dahi açtım sorunlu olduğunu düşündüğüm için. WD ürünlerinin sesli çalıştığını öğrendim sonrasında.
Performans HDD olarak geçen ürünler biraz sesli çalışıyor. Performans HDD dediğime bakma sadece müşteri çekmek için oluşturulan ibarelerden bir tanesi. :)

8 TB dediğinize göre yüksek miktarda veri aktarıyorsunuz. 5400 RPM dönüş hızıyla büyük verileri atmak çok uzun sürebilir, o yüzden ses yapmasın diye yavaş birşey almak bence de anlamsız.
Ses olayı büyük boyutlu disklerde normal hocam ama önemli olan rahatsız edecek seviyenin göreceli olması. Mesela ben modifiye ettiğim laptop altlığını 2 kat güçte çalıştırıyorum ortamda fabrika gürültüsü oluyor ama şahsen çok rahatsız olmuyorum, soğutma daha önemli benim için.
Yine de alternatif ararsanız WD marka diskleri inceleyin derim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı