Seagate Barracuda HDD'de bad sector arızası

cihan_rs

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 64MB Cache Sata
Anakart
Msi b460m pro
Merhaba arkadaşlar, elimde Seagate'nin Barracuda serisi 1 TB 3.5" bir hard disk var ve ben bu hard disk te bir problem yaşıyorum ve aklıma gelen bütün çözümleri denememe rağmen bir türlü çözülmedi bu sorun. Garantiye götürdüm hata yok diye geri gönderdiler SATA ve besleme kablolarını değiştim ama gene bir türlü çözülmedi. Gelelim soruna, bu hard diskte zamana bağlı bir bad sector hatası oluşuyor. Hard diski 1 ay hiçbir sıkıntı olmadan kullanıyorum 1.ayın sonunda garip garip sesler başlıyor 2.ay geliyor oyunlarda geç yüklenme donma vb sorunlar başlıyor 3.ayda da bad sector ve mavi ekran sorunları başlıyor. 1 ay hard diski hiç kullanmıyorum ve o ayın sonunda geri takıyorum ve hard disk sıkıntısız çalışmaya başlıyor. Ben bunu nasıl düzeltebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, elimde Seagate'nin Barracuda serisi 1 TB 3.5" bir hard disk var ve ben bu hard disk te bir problem yaşıyorum ve aklıma gelen bütün çözümleri denememe rağmen bir türlü çözülmedi bu sorun. Garantiye götürdüm hata yok diye geri gönderdiler SATA ve besleme kablolarını değiştim ama gene bir türlü çözülmedi. Gelelim soruna, bu hard diskte zamana bağlı bir bad sector hatası oluşuyor. Hard diski 1 ay hiçbir sıkıntı olmadan kullanıyorum 1.ayın sonunda garip garip sesler başlıyor 2.ay geliyor oyunlarda geç yüklenme donma vb sorunlar başlıyor 3.ayda da bad sector ve mavi ekran sorunları başlıyor. 1 ay hard diski hiç kullanmıyorum ve o ayın sonunda geri takıyorum ve hard disk sıkıntısız çalışmaya başlıyor. Ben bunu nasıl düzeltebilirim?
HDtunePro ile HDD bad sector taraması yaptınız mı, yapmadiysaniz yapınız ve sonucu paylaşınız.

HDsentinel ile disk sağlığını kontrol edin ve burada paylaşın.

Geç yüklenme için de CrystalDiskMark ile 5GB testi yapınız.

Mavi ekran kodunu hatırladığım kadarıyla MEMORY_MANAGEMENT gibi bir şey di hard disk te bad sector oldığunu ise HD Tune programında tarama yaptığım da görmüştüm.

O mavi ekran kodunun hard diskiniz ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Diğer arkadaşın dediği gibi HDTunePro ile tekrardan hızlı olmayan tam bad sector taraması yapar mısın?

Mavi ekran kodunu hatırladığım kadarıyla MEMORY_MANAGEMENT gibi bir şey di hard disk te bad sector oldığunu ise HD Tune programında tarama yaptığım da görmüştüm.
HD Regenator ile bad sector olan kısımları silin. Diskinizin alanı düşecektir haberiniz olsun. Yine dediklerimi yapıp sonucunu da paylaşınız.

Hdtunepro ile HDD bad sector taraması yaptınız mı, yapmadiysaniz yapınız ve sonucu paylaşınız.

Hdsentinel ile disk sağlığını kontrol edin ve burada paylaşın.

Geç yüklenme için de CrystalDiskMark ile 5GB testi yapınız.

Şu an bad sector yaşamıyorum fakat bu hafta ses sorunları başladı ve ileriki günlerde bad sector hatası olacağına eminim.

1643549202888.png

1643549240869.png

1643548947572.png

Alttaki fotoğraf ise sorunu yaşadığım bir döneme ait.

1643549357860.png

Dosya Ekleri

• 1643548785541.png
    1643548785541.png
    56,3 KB · Görüntüleme: 13
Şu an bad sector yaşamıyorum fakat bu hafta ses sorunları başladı ve ileriki günlerde bad sector hatası olacağına eminim.

Eki Görüntüle 1288552

Eki Görüntüle 1288556

Eki Görüntüle 1288547

Alttaki fotoğraf ise sorunu yaşadığım bir döneme ait.

Eki Görüntüle 1288560
Quick scan değil tam tarama yapınız. Bad sector varken bir anda yok olmaz. Zaten ses de bad sectorun habercisi dediğiniz gibi.

Tam tarama ve chkdisk yapınız.

Geri
Yukarı