Seagate Barracuda ST2000DM008 HDD Çalışma Sesi

Viktor R3znov

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar,

Bugün kasaya, 2 gün önce satın aldığım Seagate Barracuda ST2000DM008 2TB 7200 RPM 256MB Cache HDD'yi taktım.

Harddiskte herhangi bir tıkırtı, kafa atma sesi vs. yok. Sadece, kasamdaki WD Blue 1TB 7200 64 MB Cache RPM harddiske nazaran biraz daha sesli çalışıyor. Yani dikkatimi verdiğimde, çalıştığını hissedebiliyorum. HDD'ye dokunduğumda biraz titreşimli çalıştığını fark edebiliyorum. (İçine bir şey yüklemedim ve bu sesi herhangi bir yazma/okuma olmadan hissediyorum. Normalde HDD kullandımdayken ses gelmesi gerekir. Mesela elimdeki WD HDD, kullanıma girdiği an mekanik bir "ciu" sesiyle başlıyor ve hafif bir ses ile çalışmasına devam ediyor. Yeni aldığım HDD ise yazma/okuma yapılmadığında dahi çalışıyor.)

Ekleme: Az önce CrystalDiskMark ile yazma/okuma testi yaptım ve yazma/okuma yaparken sesi kuvvetli bir şekilde biraz daha arttı ve belirginleşti. Testten sonra ise sustu ve yukarıda bahsettiğim çalışma şekline döndü. (Not: Sesin belirginleşmesi sadece CrystalDiskMark testinde oldu. Normal kullanımda dosya transferi yaptığımda, ses aynı yukarıda tarif ettiğim seviyede.)

Test görüntüsü:

7.JPG

Yeni harddiskin, eski harddiskime göre biraz daha sesli çalıştığını fark edince, sizlere de sorma ihtiyacı hissettim. İnsan ister istemez kafasına takabiliyor :) Sizce bu durum herhangi bir problem teşkil eder mi? Ya da geri göndermeye gerek var mıdır?

Harddiski 400 TL'ye aldım ve 256MB Cache oluşu beni cezbetmişti. Muhtemelen bu ses cache bellekten geliyor ve 256MB olduğu için, biraz daha mı sesli acaba? Yani Cache belleğin boyutu ve yapısı, çalışma sesini etkileyebilir mi?

Kulağıma biraz daha uzak olması için, WD HDD ile yerini değiştirip, bir alt kısma takacağım. Zaten biçimlendirme yaptıktan sonra kulağım alıştı ve ilk çalışmadaki ses azaldı gibi geldi.

HDD'den emin olmak adına, HD Tune Pro değerlerini de aşağıya ekliyorum. Görünürde bir şey yok fakat siz de görün istiyorum:

1. Görsel (Data yazan kısımdaki uzunca sayıları yorumlayamadım. Programa fazla hakim değilim. Sebebi ne olabilir?)

3.JPG

2. Görsel ("Error Scan" testini hızlı tarama şeklinde yaptım. Yoksa 2TB olduğundan aşırı uzun sürüyordu ve zamanım kısıtlıydı.)

4.JPG

Ayrıca sıcaklığı 37 derece.

Konuyu açmışken, WD Blue 1 TB HDD'nin de test görsellerini eklemek istiyorum (1 sene önce almıştım... Taramayı yavaş yaptım.)

1. Görsel (Bundaki data kısımlarında yazan sayılar daha az.)

1.JPG

2. Görsel (Bundaki taramayı yavaş yaptım.)

2.JPG

Sıcaklık 30 derece.

Bu da yazma/okuma testi (Değerler çok çok iyi değil fakat Benchmark sitelerindeki averajdan daha yüksek) :

8.JPG

İyi sosyaller...

Son düzenleme:
Bende aynı model seagate Harddiski kullanıyorum. Ses konusunda doğru bir analiz yapmışsın. Sıkıntı olmaz tabi harddisk sıfır ise. İkinci el durumu varsa ilerde daha büyük problemlerle karşılaşabilirsin tavsiye etmem.

HDD sıfır, bugün taktım.

Performans sonuç değerlerin normal bir seviyede. Sıfır olduğunu da açıklamışsın. Sıkıntı olmaz aksi bir durum yaşamadıkça.

Benim kullandığım HDD'i daha önceden arşiv olarak kullanıyordum. En az 4 senesi var. Şimdi sistem içerisine ekledim gayet iyi güzel çalışıyor şu ana kadar bir problem yaşamadım. Sen de pek fazla takılma bu duruma.

Bu arada WD 4 TB 2.5" arşiv olarak kullandığım var ondan da memnunum. Sistem içerisine entegre etmedim. WD 3.5" kullandığını belirtmişsin Seagate 3.5" göre gerçekten sessiz mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Performans sonuç değerlerin normal bir seviyede. Sıfır olduğunu da açıklamışsın. Sıkıntı olmaz aksi bir durum yaşamadıkça.

Benim kullandığım HDD'i daha önceden arşiv olarak kullanıyordum. En az 4 senesi var. Şimdi sistem içerisine ekledim gayet iyi güzel çalışıyor şu ana kadar bir problem yaşamadım. Sen de pek fazla takılma bu duruma.

Bu arada WD 4 TB 2.5" arşiv olarak kullandığım var ondan da memnunum. Sistem içerisine entegre etmedim. WD 3.5" kullandığını belirtmişsin Seagate 3.5" göre gerçekten sessiz mi?

Dostum, kullandığım WD'de ses yok gibi bir şey. Aşırı sessiz çalışıyor. Zaten daha önce sesli bir HDD kullanmadığım için, yeni aldığım HDD'den kıllandım. O yüzden konu açma gereği duydum.

Şu an konuya yazma/okuma değerlerini de ekledim. İki HDD'nin de tüm değerleri konuda ekli. Yeni HDD'nin değerleri normal gözüküyor fakat boştayken ve dosya transferi yaparken biraz sesli çalışıyor.

Güncelleme:
Tekrardan merhaba arkadaşlar,

Kafama takmamaya çalışsam da HDD'de Steam'den bir oyun indirirken ve oynarken rahatsız edici bir ses duyuyorum. Tam olarak tıkırtı değil fakat mide guruldaması gibi bir ses geliyor. "Gır gır, gur gur" şeklinde ve hiç susmuyor. Yani hem veri yazarken hem de okurken bu ses devam ediyor.

Yukarıda bahsettiğim çalışma sesine razı gelmiştim derken, oyun oynamaya ve HDD'nin içine oyun yüklemeye başlayınca yeni bir ses eklendi. HDD'nin "health" ve benchmark testleri normal fakat absürt bir şekilde ses var.

Elimdeki 1TB WD Blue 7200 RPM HDD ile böyle bir durumla hiç karşılaşmadım. Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?
Güncelleme 2: Bugün HDD'yi iade için kargoya verdim. Incehesap.com, ürünün önce inceleceğini sonra da tarafıma bilgi verileceğini söyledi. 14 gün koşulsuz şartsız iade hakkımın olduğunu iletmeme rağmen, açılmış bir ürün olduğundan dolayı, cihaza hasar verilmiş mi v.b. şeyler incelenip, sonrasında karar verilecekmiş.

İade gerçekleşirse, kendilerinden farklı bir HDD alacağımı söyledim. Gelişmeleri yazarım.

Son düzenleme:
Herhangi bir gelişme oldu mu?

Çünkü ben de şu an aynı modele bakıyordum, şu an İncehesap.com'da 390 TL'ye satılıyor açtığınız konuyu görünce vazgeçtim, ayrıca Toshiba P300 2 TB olan model de şu an aynı fiyatta Recep ve Ali beyin yapmış olduğu incelemeyi baz alarak ben onu almayı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum merhaba ben de aynı HDD yi kullanıyorum. Seatools for windows uygulaması var onu indirdim okuma yazma testlerinden başarıyla geçiyor ama ona yüklü olan oyunu (LOL) açtığım zaman sürtünme sesi çıkartıyor. Sende de öyledir belki diye yazmak istedim.

@TheDarkMyFavorite

Onun yerine, Samsung 860 Evo 500GB SSD aldım dostum. HDD ile uğraşmak istemedim. Bu arada P300 sorunlu bir model. Şans işi olsa da riske girmeni tavsiye etmem.
Dostum merhaba ben de aynı HDD yi kullanıyorum. Seatools for windows uygulaması var onu indirdim okuma yazma testlerinden başarıyla geçiyor ama ona yüklü olan oyunu (LOL) açtığım zaman sürtünme sesi çıkartıyor. Sende de öyledir belki diye yazmak istedim.
Anladığım kadarıyla her iki model de de sıkıntılar var önerebileceğiniz 1-2 TB HDD varsa bekliyorum şimdilik.

Yeni konular

Geri
Yukarı