Seagate Expansion 2 TB Harici Harddisk Bip Sesi

bigbangem

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Bir problemim var.

Başlıkta belirttiğim gibi Seagate Expansion 2 TB harici harddiskim var.
Harddiskim sorunsuz çalışıyordu yaklaşık 5 6 gün kullanmadım masanın üstünde duruyordu çarpma düşme bir şey yaşamadım. Bugün bir yedekleme yapmam gerektiği için bilgisayarıma taktım, hep kullandığım USB portu dolu olduğu için diğer usb portuna taktım köşede sürücü kuruluyor yazısı çıktı ardından kuruldu dedi ama cihazı tanımadı. Bende aygıtlardan expansion disk olarak gördüm ardından devre dışı bırak deyip çıkardım öbür portu boşaltıp ona taktım ardından harddiskim 3 4 saniye aralıklarla bip sesi verip çalışmamaya başladı. Herhangi bir şekilde içinden mekanik ses gelmiyor sadece bu bip sesi geliyor çok fazla takılı bırakmak istemedim disk zarar görebilir diye diğer portlar da denedim ama bu sefer ne aygıt yöneticisinde ne de başka bir yerde göremedim tanımadı bilgisayar ve dediğim gibi 3 4 saniye aralıklarla bip sesi gelmeye başladı.
Önceden de harddiskimi biraz tepretince bağlantısı kesilirdi çıkarıp takmış gibi algılardı bilgisayar acaba kablodan dolayı mı kaynaklıdır bu sorun ?
Garip bir şekilde harddiskin 12v/2A güç adaptörünün içinden cızırtıya benzer bir ses geliyor garip bir ses anlayamadım ne olduğunu. Sizce adaptörümden de kaynaklı olabilir midir bu ?
Bunlardan da kaynaklı değilse harddiskim bozulmuşsa içinde ailevi/kişisel 1.7 TB'a yakın verim var ben bunları nasıl kurtarabilirim bunu yapan firmalar varmış fiyatları nelerdir bunların ? Ya da bunları yapmadan önce benim yapabileceğim bir şey var mıdır harddiskin garantisi bitti hatırladığım kadarıyla ne yapabilirim. İçindeki verileri kurtarsam harddisk bozulsa da olur. Ne yapmamı önerirsiniz sevgili technopat ahalisi?
Ekleme :
Link de eklemek istiyorum youtube'dan aynı ses sorunu yaşayan birinin videosu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Benim harddiskim aynı marka ancak expansion olan versiyonu, ses aynen bu videoda olduğu gibi geliyor ama dediğim gibi içinden hiç kafa sesi diye tabir edilen ses ya da başka bir mekanik ses gelmiyor epeyi dinlememe rağmen duymadım böyle bir şey yani disk dönmüyor diyebiliriz. Cevaplarınızı bekliyorum.
@Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı