Çözüldü Seagate FireCuda 120 sistem geç açılma süresi ve "hard disk not detected" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Merhabalar,

Geçtiğimiz ay bir Seagate FireCuda 120 SATA SSD satın aldım. Bir süredir bilgisayarın açılma süresi 50-60 saniye civarındaydı ancak fazla önemsemiyordum, önceki HDD'm ile 4-5 Dk'yı bulan sürelerde açılıyordu çünkü bilgisayar. Ancak bugün bilgisayarın açılışını ve BIOS'unu biraz karıştırınca bir problem olduğunu anladım. Bilgisayarın açılış sürecini şu şekilde anlatayım:

1. ASUS BIOS sayfası açılıyor (press Del to enter BIOS). Bu aşamada delete tuşuna bassam da BIOS açılmıyor.
2. Marvel Express... Hard disk not detected sayfası geliyor.
3. tekrar ASUS BIOS sayfası açılıyor. Bu sefer Del tuşuna basınca BIOS açılıyor.
4. BIOS'ta Boot seçeneklerinde "Windows Boot Manager (Seagate FireCuda 120 SSD)" seçeneği Boot önceliğine sahip.

Bu noktadan sonra bilgisayar sorunsuz açılıyor. BIOS işleri bittikten sonra Windows simgesinin altında çember halinde daireler dönen ekran 5 saniye falan kalıyor, oturum açma ekranı da hemen geliyor. Ardından da hem C diskim (FireCuda) hem de D diskim sorunsuz çalışıyor. Bütün sağlık ve hız testleri normal, bad sector yok ikisinde de.

BIOS'ta Boot seçeneğini Windows Boot Manager değil de doğrudan "Seagate FireCuda 120" olarak seçince Windows Boot edilemiyor.

BIOS Update etmeyi deneyeceğim, bir yandan da konu açayım istedim. Teşekkürler şimdiden.

@Yener K. hocam sizin bir bilginiz var mıdır bu konuda? Teşekkürler.

WhatsApp Image 2021-04-02 at 21.56.29 (1).jpeg

WhatsApp Image 2021-04-02 at 21.56.29.jpeg

WhatsApp Image 2021-04-02 at 21.56.29 (3).jpeg

WhatsApp Image 2021-04-02 at 21.56.29 (4).jpeg

WhatsApp Image 2021-04-02 at 21.56.29 (5).jpeg

WhatsApp Image 2021-04-02 at 21.56.29 (2).jpeg

Çözüm: BIOS ayarlarında "Onboard Device Configuration'dan Marvell Storage ayarı AHCI değil Disabled olarak değiştirilince sorun çözüldü. Açılış süresinden 30 saniye düştü.

@holywitcherofrivia BIOS pilini çıkartıp geri takın hocam. O ayarı yapmamalıydık.
Burada ki konuda ki arkadaş öyle yapmış ve sistem açılmamış. BIOS pilini çıkartıp BIOS'u sıfırlayınca düzelmiş.

@holywitcherofrivia BIOS pilini çıkartıp geri takın hocam. O ayarı yapmamalıydık.
Burada ki konuda ki arkadaş öyle yapmış ve sistem açılmamış. BIOS pilini çıkartıp BIOS'u sıfırlayınca düzelmiş.
Tamamdır :D şu anda deneyemem başka işlerim var ama birkaç saate deneyeceğim. Haberdar ederim sizi de. Teşekkürler çözümü de bulduğumuz için.

@holywitcherofrivia Rica ederim hocam. :) SSD ile ilgili bir sorun yaşarsanız ve Amazon'da iade hakkınız devam ediyorsa iade edin. Onun dışında eğer yoksa Seagate ile iletişime geçerek değişim isteyebilirsiniz. Seagate bu konularda hassas bir firma. 5 yıl garanti ve 3 yıl ücretsiz veri kurtarma hizmeti var. O yüzden arkanız sağlam, o konuda şüpheniz olmasın. :D Müşteri memnuniyetine önem veriyorlar.

@holywitcherofrivia Rica ederim hocam. :) SSD ile ilgili bir sorun yaşarsanız ve Amazon'da iade hakkınız devam ediyorsa iade edin. Onun dışında eğer yoksa Seagate ile iletişime geçerek değişim isteyebilirsiniz. Seagate bu konularda hassas bir firma. 5 yıl garanti ve 3 yıl ücretsiz veri kurtarma hizmeti var. O yüzden arkanız sağlam, o konuda şüpheniz olmasın. :D Müşteri memnuniyetine önem veriyorlar.
BIOS pilini çıkarıp takınca açıldı, Legacy Rom ayarına dokunmadan "Onboard Device Configuration" kısmından "Marvell Storage Utility" özelliğini "AHCI-->Disabled" olarak değiştirdim.

Şu anda BIOS ekranı tek sefer çıkıyor, No Hard Disk Detected uyarı sayfası görünmüyor, oturum ama sayfası 15 saniyede, masaüstü de 30 saniyede geldi. 9 senedir aktif olarak overclocklu kullanılan bir i7 2600K, 500-550 MB/sn hızlı bir SATA SSD ve 1600 MHz Ram'li sistem için daha hızlısı pek mümkün değil zaten galiba :D

Tekrar çok teşekkür ederim ilgilendiniz sorularımı cevapladınız. İyi geceler.

Hocam, zaten UEFI sistemlerde Boot Manager öne alınır. SSD değil.

Size de tekrar teşekkürler ve iyi geceler hocam.

BIOS pilini çıkarıp takınca açıldı, Legacy Rom ayarına dokunmadan "Onboard Device Configuration" kısmından "Marvell Storage Utility" özelliğini "AHCI-->Disabled" olarak değiştirdim.
AHCI modunu kapatmayın hocam Geri açın onu. AHCI modu etkinleştirilmeli SSD'ler için. IDE modu ile SSD yavaş çalışır. Marvell Storage Utility kapalı kalsın yine.
Şu anda BIOS ekranı tek sefer çıkıyor, No Hard Disk Detected uyarı sayfası görünmüyor, oturum ama sayfası 15 saniyede, masaüstü de 30 saniyede geldi. 9 senedir aktif olarak overclocklu kullanılan bir i7 2600K, 500-550 MB/sn hızlı bir SATA SSD ve 1600 MHz Ram'li sistem için daha hızlısı pek mümkün değil zaten galiba :D
Hocam o süreyi daha da kısaltabilirsiniz. Görev yöneticisine girip başlangıç kısmından gereksiz programları kapatın. Ayrıca "msconfig" diye bir yer var, belki biliyorsunuzdur. Oradan hizmetler kısmına girip, "Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle" kutucuğunu işaretleyin. Sonra da gereksiz olduğunu düşündüğünüz ne kadar şey varsa kapatın. Açılışı uzatan bazı servis ve uygulamalar var. Onları kapatıyoruz bu yöntemlerle. Ayrıca yüklemediyseniz Seagate'in SeaTools SSD programını kurmayı unutmayın.
SSD sağlığını kontrol etme, test yapma ve yazılım güncellemelerini izlemek için bir program. Mutlaka yüklü olmalı. :)

AHCI modunu kapatmayın hocam Geri açın onu. AHCI modu etkinleştirilmeli SSD'ler için. IDE modu ile SSD yavaş çalışır. Marvell Storage Utility kapalı kalsın yine.
AHCI'yı kapatmadım hocam. Marvell Storage Utility özelliğinin karşısında AHCI vardı (özellik açık ve AHCI olarak seçiliydi yani), onu kapattım.

Asıl SATA konfigürasyonu sekmesinde, SATA modu olarak AHCI seçili bir yer var, ona dokunmadım.
Ayrıca "msconfig" diye bir yer var, belki biliyorsunuzdur. Oradan hizmetler kısmına girip, "Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle" kutucuğunu işaretleyin. Sonra da gereksiz olduğunu düşündüğünüz ne kadar şey varsa kapatın.
Bunu da yapacağım, teşekkürler.

AHCI'yı kapatmadım hocam. Marvell Storage Utility özelliğinin karşısında AHCI vardı (özellik açık ve AHCI olarak seçiliydi yani), onu kapattım.

Asıl SATA konfigürasyonu sekmesinde, SATA modu olarak AHCI seçili bir yer var, ona dokunmadım.
Ben de AHCI modu kapattınız zannettim. 😅 Neyse sorununuzun çözülmesine sevindim. Sistemin eski olduğunu düşünürsek normal bu açılış süresi. SSD'niz hangi porta takılı bu arada? Açık mavi SATA portları SATA 2 portuymuş. Yani en fazla 300 MB/s aktarım destekleyen port kendisi. Koyu mavi olanlar ise SATA 3 portu yani en fazla 600 MB/s aktarım destekleyen portlar. Eğer SATA kablonuz açık mavide takılıysa onu koyu mavi porta takın hocam. SATA 3 ile daha da hızlı açılır sisteminiz ve SSD'nin tüm performansını alırsınız. Ki sanırım SATA 3 portunda takılı sizde. Yine de söyleyeyim. :D
Bunu da yapacağım, teşekkürler.
Rica ederim hocam. :) Faydam dokunduysa ne mutlu bana. Hayırlı günler.

SSD'niz hangi porta takılı bu arada? Açık mavi SATA portları SATA 2 portuymuş. Yani en fazla 300 MB/s aktarım destekleyen port kendisi. Koyu mavi olanlar ise SATA 3 portu yani en fazla 600 MB/s aktarım destekleyen portlar.
SATA3’teler hocam. CrystalDiskMark’ta 560-550 hız veriyorlar.

Geri
Yukarı