Çözüldü Seagate FireCuda 120 sistem geç açılma süresi ve "hard disk not detected" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Merhabalar,

Geçtiğimiz ay bir Seagate FireCuda 120 SATA SSD satın aldım. Bir süredir bilgisayarın açılma süresi 50-60 saniye civarındaydı ancak fazla önemsemiyordum, önceki HDD'm ile 4-5 Dk'yı bulan sürelerde açılıyordu çünkü bilgisayar. Ancak bugün bilgisayarın açılışını ve BIOS'unu biraz karıştırınca bir problem olduğunu anladım. Bilgisayarın açılış sürecini şu şekilde anlatayım:

1. ASUS BIOS sayfası açılıyor (press Del to enter BIOS). Bu aşamada delete tuşuna bassam da BIOS açılmıyor.
2. Marvel Express... Hard disk not detected sayfası geliyor.
3. tekrar ASUS BIOS sayfası açılıyor. Bu sefer Del tuşuna basınca BIOS açılıyor.
4. BIOS'ta Boot seçeneklerinde "Windows Boot Manager (Seagate FireCuda 120 SSD)" seçeneği Boot önceliğine sahip.

Bu noktadan sonra bilgisayar sorunsuz açılıyor. BIOS işleri bittikten sonra Windows simgesinin altında çember halinde daireler dönen ekran 5 saniye falan kalıyor, oturum açma ekranı da hemen geliyor. Ardından da hem C diskim (FireCuda) hem de D diskim sorunsuz çalışıyor. Bütün sağlık ve hız testleri normal, bad sector yok ikisinde de.

BIOS'ta Boot seçeneğini Windows Boot Manager değil de doğrudan "Seagate FireCuda 120" olarak seçince Windows Boot edilemiyor.

BIOS Update etmeyi deneyeceğim, bir yandan da konu açayım istedim. Teşekkürler şimdiden.

@Yener K. hocam sizin bir bilginiz var mıdır bu konuda? Teşekkürler.

WhatsApp Image 2021-04-02 at 21.56.29 (1).jpeg

WhatsApp Image 2021-04-02 at 21.56.29.jpeg

WhatsApp Image 2021-04-02 at 21.56.29 (3).jpeg

WhatsApp Image 2021-04-02 at 21.56.29 (4).jpeg

WhatsApp Image 2021-04-02 at 21.56.29 (5).jpeg

WhatsApp Image 2021-04-02 at 21.56.29 (2).jpeg

Çözüm: BIOS ayarlarında "Onboard Device Configuration'dan Marvell Storage ayarı AHCI değil Disabled olarak değiştirilince sorun çözüldü. Açılış süresinden 30 saniye düştü.

@holywitcherofrivia Boot sekmesinden SSD'yi seçince mi oluyordu o hata? SATA revizyonu ile alakalı da olabilir. SSD normalde SATA 3.2 ile çalışıyor. SATA 3.1'e düşürmek gerekiyor bazen onu.
Burada bir araç yayınlamış Seagate. Ama ilk çıkan Barracuda SSD için bu. GPT olduğuna göre UEFI'de var. SSD'nin durumu nedir bir de? CrystalDiskInfo'dan görsel paylaşır mısınız?

@holywitcherofrivia Verileri ondalık yapıp tekrar atar mısınız?

@holywitcherofrivia Verileri ondalık yapıp tekrar atar mısınız?
1617393529413.png

Bir sitede şöyle bir yorum buldum:

"Arkadaşlar yanlış bilmiyorsam , o çip landan bağlı başka bir diskten sistemi başlatmaya yarar , yani ofis gibi yerlerde anabilgisayara bağlanıp oradan pc'nin açılmasını sağlar.Haliyle lan'da herhangi bir sürücü bulumadığı içinde disk bulunamadı iletisini gösterir ve sistemi geri kalan yerel
sürücülerden başlatmaya devam eder.Eğer biosdan ''marvel boot lan''(tam olarak bu olmayabilir aklımda kalan bu) disabled yaparsanız bu uyarı artık çıkmayacaktır."

@holywitcherofrivia Evet evet, dedikleri gibi olabilir hocam. PXE ROM diye bir şey vardı eskiden. O açılınca HDD gözükmüyordu. Kapatınca düzeliyordu. İnternet üzerinden Boot etmeye çalışıyordu sistemi. BIOS üzerinden o dedikleri "Marvell Boot Lan" adlı şeyi kapatın o zaman. Sorunu yanlış yerde arıyorduk belki de biz. :D

@holywitcherofrivia Evet evet, dedikleri gibi olabilir hocam. PXE ROM diye bir şey vardı eskiden. O açılınca HDD gözükmüyordu. Kapatınca düzeliyordu. İnternet üzerinden Boot etmeye çalışıyordu sistemi. BIOS üzerinden o dedikleri "Marvell Boot Lan" adlı şeyi kapatın o zaman. Sorunu yanlış yerde arıyorduk belki de biz. :D
Birazdan deneyeceğim :D CrystalDiskInfo'daki 12536232 gibi aşırı büyk NAND değerleri bir sıkıntı gösteriyor mu? Fazla büyük geldiler gözüme.

@holywitcherofrivia Orası yazma amplifikasyonu değer hocam. Eğer SSD'ye TRIM yapılmadıysa orası öyle dehşet şekilde artabiliyor. Ama korkmayın 700 TBW ömrü var SSD'nizin. Yani 700 TB veri gibi büyük bir diğer söz konusu. Asla dolduramazsınız kolay kolay.

BIOS'tan o denilen ayarları yaptıktan sonra disk birleştirme aracından SSD'nizi seçip "En iyi duruma getir" tuşuna basın. TRIM yapacak SSD'ye. TRIM SSD'ler için önemli. Yani SSD'nin büyük haceti gibi düşünün TRIM'i. :D SSD üzerinde bulunan gereksiz veriler bloklardan boşaltılarak SSD performansı ve ömrü korunur TRIM ile. Mutlaka haftada bir yapılması gerek. Ayrıca HD Tune ile Error Scan yapmayı da ihmal etmeyin. Quick Scan kapalı olsun yaparken.

@holywitcherofrivia Orası yazma amplifikasyonu değer hocam. Eğer SSD'ye TRIM yapılmadıysa orası öyle dehşet şekilde artabiliyor. Ama korkmayın 700 TBW ömrü var SSD'nizin. Yani 700 TB veri gibi büyük bir diğer söz konusu. Asla dolduramazsınız kolay kolay.

BIOS'tan o denilen ayarları yaptıktan sonra disk birleştirme aracından SSD'nizi seçip "En iyi duruma getir" tuşuna basın. TRIM yapacak SSD'ye. TRIM SSD'ler için önemli. Yani SSD'nin büyük haceti gibi düşünün TRIM'i. :D SSD üzerinde bulunan gereksiz veriler bloklardan boşaltılarak SSD performansı ve ömrü korunur TRIM ile. Mutlaka haftada bir yapılması gerek. Ayrıca HD Tune ile Error Scan yapmayı da ihmal etmeyin. Quick Scan kapalı olsun yaparken.
Marvell Storage Support ayarını kapattım ve Legacy Rom seçeneğini EFI Supported Rom yaptım. PC açılırken “Press Del to Enter BIOS” ekranından ileri gidemiyor şu anda 😅

Galiba bana temiz kurulum yolları görünüyor.

Geri
Yukarı