İnceleme Seagate FireCuda 510

Merhaba.

Amazon üzerinden 400TL'ye aldığım firacuda 510'un incelemesini yapmak için buradayım. Daha önce SSD incelemedim ve SSD alana kadar SSD'ler hakkında pek bilgim yoktu yani size çok fazla bilgi aktaramam.

1685752598587.png

Fiyatına bakmayın ben taksit ile aldığım için öyle gözüküyor.

Kutu içeriği;

IMG_20230523_134746.jpg

IMG_20230523_134846.jpg

IMG_20230523_134907 (1).jpg

CrystalDiskInfo değerleri;
Görebileceğiniz gibi bir süredir kullanıyorum. Alır almaz incelemesini yapmadım önceden kullanmak istedim.

1685752982559.png

CrystalDiskMark değerleri;
İlk aldığım da yaptığım test.

1685753738524.png

Şimdi ise test yapmak istediğim de yazma değerleri düşük çıktı. Biraz garip oldu şahsen. Amazon'a dönüş yaptım yardımcı olurlar diye düşünüyorum.

Screenshot_1.png

1.png

Artıları;
+ DRAM mevcut.
+ Yüksek hızlar.
+ Ciddi anlamda Windows kullanımı hızlı. (SATA SSD'den geçmeme rağmen gözle görülür fark var. Dosyalar salisesinde açılıyor, ayarlar bölümü gibi şeyler de dahil. Ayrıca bilgisayarın açılış hızı da düştü 7-8 saniye de açılıyor.)
+ Uygun fiyat.

Eksiler;
- 250GB olması. (bu tamamiyle kullanıcıya bağlı. Ben de 250GB M.2 + 250GB SATA SSD + 1TB HDD olması nedeniyle sorunum yok yetiyor bana.)

Dediğim gibi SSD'ler hakkında bilgim yok siz sorarsanız elimden geldiğince cevaplarım. Bu zamana kadar 1 kere mavi ekran yedim onda ise bilgisayara aşırı yüklenmiştim birazcık da bana bağlıydı. Adata SU650 SSD'le bile 3-4 senede, 1-2 kere yemişimdir mavi ekran.

İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim :)

Sistem de böyle görünüyor;

IMG_20230523_142837.jpg

IMG_20230523_143102.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Yok hocam. O diskin 22 veya 28 GB SLC önbelleği var. Dolunca hızlar düşüyor.
İyi hocam bari içim rahatladı. Seagate Tool'da gözüken bu TBW miktarı ne oluyor? Adata SSD'yi 3-4 yıldır kullanıyorum bunu alalı 1 ay olmadı.

1685813659255.png

Aynı M.2'yi kullanıyoruz. Sizinkinin sıcaklıkları bir tık fazla.
Kasadan kasaya göre değişebilir hocam.

İyi hocam bari içim rahatladı. Seagate Tool'da gözüken bu TBW miktarı ne oluyor? Adata SSD'yi 3-4 yıldır kullanıyorum bunu alalı 1 ay olmadı.

1685813659255.png
Tam olarak anlamadım ama anlamaya da gerek yok. Ancak anakartınızdan IDE modu açıksa onu AHCI yapın. Google'da rehberlerini bulabilirsiniz.

Yani 626GB sonra garanti bitiyor mu? Mesela ADATA SSD'de bu kadar yazmıştım. Benim SSD'nin değeri düşük mü? Seagate Tool'dan bahsediyorum.

Eki Görüntüle 1805653
ADATA ve bu diskin sağlık ölçüm teknolojisi farklı. ADATA'da sağlık 0 olduğunda disk gerçekten bozuluyor. Seagate ise belki 10 kat daha çalışmaya devam ediyor.

Tam olarak anlamadım ama anlamaya da gerek yok. Ancak anakartınızdan IDE modu açıksa onu AHCI yapın. Google'da rehberlerini bulabilirsiniz.
AHCI olması lazımdı zaten hocam kontrol ederim onu.

ADATA ve bu diskin sağlık ölçüm teknolojisi farklı. ADATA'da sağlık 0 olduğunda disk gerçekten bozuluyor. Seagate ise belki 10 kat daha çalışmaya devam ediyor.
Tamamdır hocam anladım teşekkürler.

Diskiniz Techpowerup'da yazanın aksine BiCS3 değil BiCS4 NAND kullanıyor. Bu daha yeni bir teknoloji içerdiği anlamına geliyor. Belirtildiği gibi Phison E12 kontrolcü ve 512 MB DRAM var. 500 GB modeliyle aynı miktarda DRAM olması güzel bir detay. Yazma/silme ömrü de 3000 olarak ayarlanmış. Bu değer de gayet güzel. Tabii bunun üzerine de çıkılma ihtimali mevcut.
Burada ki yazdınığıza dayanaraktan SSD'de sorun olmadığını düşünüyorum doğru değil mi hocam? Okuma'nın hızı hiç düşmüyor hep olması gerektiği gibi. Yazma ise arada 300 arada 700 arada 1GB'ı geçiyor.

Burada ki yazdınığıza dayanaraktan SSD'de sorun olmadığını düşünüyorum doğru değil mi hocam? Okuma'nın hızı hiç düşmüyor hep olması gerektiği gibi. Yazma ise arada 300 arada 700 arada 1GB'ı geçiyor.
Evet, herhangi bir sorun yok. Bunlar adı üstünde sentetik testler. Farklı değerler olabilir

Yeni konular

Geri
Yukarı