Sebastian Vettel, Aston Martin ile anlaştı.

Makaleler
12
Daha fazla  
Gelecek sezon Racing Point, Aston Martin adını alacak.

Vettel'in emekli olmamasına sevindim. Vettel için umarım hayırlısı olur.

Perez de F1 de olmayı hak ediyor, boş bir koltuk bulabileceğini düşünüyorum. Hulkenberg ve Perez koltuksuz kalmamalı. Bu iki pilot için olası seçenekler Haas ve Alfa Romeo. Haas ve Alfa Romeo ise 2018 ve 2019 sezonları gibi rekabetçi değiller motor gücü eksikliğinden, 2021 yılında da düzelmezler. Bu iki takımda yarışacak sürücüler için işler zor olacak.

Racing Point şu an iyi bir araca sahip, gelecek sezonda kurallar aynı kalacağı için yine iyi olacaklar. Motor tarafında çok güçlüler zaten. Birebir araç kopyalamanın yasaklanması RP için kötü oldu, bakalım kendileri iyi bir araç yapabilirler mi göreceğiz. Ondan önceki sezonlarda düşük bütçeye sahip olmalarına rağmen çok iyi araçlar üretmiştiler. Takım artık Aston Martin fabrika takımına döndüğü için bütçe sorunları yok artık.

Şu an kullandıkları araç W10 kopyası, arkası sağlam bir araba. Bu tür arabalar Vettel'in sürüş tarzına uyuyor. Downforcesi iyi olan araçları Vettel seviyor. Tek turda RP bu sezon iyi, yarış temposunda bu kadar iyi değiller. Bunun üzerine çalışmaları ve gelişmeleri gerekiyor mutlaka.

Perez, Stroll'dan daha iyi bir sürücü. Takım Stroll'un babasının olunca oğlunu takımdan göndermemesi son derece normal. Perez 6-7 yıldır bu takımda yarışıyordu zaten.

Geçen gün RP takım patronu Otmar Szafnauer, Vettel'in kendileri için hiçbir zaman gündeme gelmediğini söyledi, tarih 9 Eylül idi, 10 Eylül günü ise Vettel'in RP ile anlaştığı resmi olarak açıklandı. Tam anlamıyla rezillik, göz göre yalan söylemek kabul edilemez. Adama kıl oldum.

Bunu F1'de hep yapıyorlar.
Red Bull da bunu yaptı Pierre Gasly'e.
Gasly'nin takımdan ayrılmayacağını söyledikten sonra Albon'u Red Bull'a getirmiştiler.

Takım Vettel ile Lance Stroll'a eşit mi davranacak yoksa baba faktörü devreye girecek mi?
Konu Vettel gibi 4 şampiyonluğu olan (çok eskide kalmış olsa da) biriyse bunu yapması pek mümkün değil. Lance 2. sürücü olacaktır Vettel'in yanında, baba-oğul ilişkisinin sınırı Perez düzeyindeki sürücülerdi bence. Bunun ötesine geçeceğini sanmam. :D

Yalnız Vettel'in alacağı maaş hiç az olmayacak, 15-20 milyon $ arası net maaş + bonus olarak tahmin ediyorum ki bu miktarlar şimdiki RP (Aston Martin) için ağır yük bütçede. Bu kadar maaşı verdikten sonra baba oğlunu bile tanımaz. :D

Hayırlı olsun. Biraz win-win anlaşması oldu bana göre.

Aston Martin, F1'e girişini sağlam bir şasi ve 4 kez Dünya şampiyonu olmuş bir plotla yapacak.

Vettel ise baskıdan uzak, kafası rahat birkaç yıl daha geçirecek.

Perez'in takımın kurtarılmasında büyük yardımı olduğu doğru, ancak Ocon'a yaptıklarını unutmadık. Belçika 2017, Singapur 2018...

Umarım "British Racing Green" ile dönerler F1'e. :)

greenlotus.jpg

Aslında bu renk Lotus'a daha çok yakışırdı ama Lotus olmadı, Aston Martin tercih ederse kabulümüzdür. :D

Kesinlikle, bu renk, o sarı tonla beraber Lotus'u canlandırıyor aklımda. Tabii ki günümüz Lotus takımını ya da Johny Player Lotus'u deği. Jim Clark'ın Lotus'u...

Ama Aston Martin'in de İngiliz firması olduğunu düşünürsek, bu rengi seçmemeleri için bir neden yok bence. Sevdiğim bir renk ya. :D

Önümüzdeki yıl benim için ikilem yılı olacak. :D Bir tarafta otomobil firması olarak sevmesem de takım olarak sevip 19 yıldır tuttuğum McLaren var, diğer tarafta otomobillerini çok sevdiğim ama param yetmediği için alamadığım Aston Martin var. Aston Martin bana bir tane DBS Superleggera yollarsa desteklerim artık. :D

Takım Vettel ile Lance Stroll'a eşit mi davranacak yoksa baba faktörü devreye girecek mi?
Performansa bağlı her şey. Vettel'in Stroll'e yenileceğine ihtimal vermiyorum. Vettel birinci pilot olur bana göre, oğlu da çok kötü performans göstermediği sürece takımda kalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı