Seçim Sonrası Dolar Durumu

Halk kemer sıkarken, boğazından kısarken, yöneticilerin özellikle milletvekillerinin hiçbir faydası yokken sadece el kaldırırlarken o makam araçlarını ve maaşları onlara verenlerdedir suç. Tabi birde örtülü ödenekleri unutmamak gerekir. Halk çalışır yöneticiler kazanır. Üretim yok, bilim yok, sanat yok, eğitim yok, gençlik yok, işsizlik var, şükretmek var. Oh ne güzel.

Yıl sonunda doların 6 lirayı göreceği kanaatindeyim. Bu durum üzücü ancak realist olmak gerekli. Sonuçta yıllardır aynı hükümet ile artışa geçmiş dolar, hükümet değişmeyince neden düşüşe geçsin fikrindeyim.

Dolar yıllardır artış gösteriyor. Ekonomi içten içe yavaşça çöküyor. Aslında buna sebep olan bizleriz. Dışarıdan ne kadar ürün alırsak dolar o kadar değer kazanıyor. Ama ben almasam sen alırsın yine dolar değerlenir :)
Yıl sonunda doların 6 lirayı göreceği kanaatindeyim
Ustam zaten ekonomistlerin çoğu öyle öngörüyorlar. :)

Hükümet yeni dönemde ihracata abanacaklarını söyledi. Yaparlar. :)
%100 vergi ile sattıkları araç için yol yapsalar ne yazar ki? 16 senedir ne gereksiz ise o yapıldı durumlar ortada. Her konuda kaos hakim. İnsanların kafaları karışık. Sorularına cevap arıyorlar.

İnşaat sektörüne yatırım yapıldı sonuç ortada. İnşaata harcanan paranın yarısı teknolojiye harcansaydı dolar değil 4.50, 3.50 bile olamazdı. İki tuğlayı üst üste koyabilen herkes ev yapar, inşaat yapar bunda ne var. Ülkende üretebildiğin muzu bile dışarıdan ithal getiriyorsun. Ondan sonra ekmeği dolarla mı alıyoruz?

Tavsiyem takım tutar gibi parti tutmayı bir kenarı bırakıp, gerçekçi olman.

Ne kadar bu konuya girmek istemesem de, "gördüğüm kadarıyla" bir çok sosyal medya gruplarında, sayfalarnda ve forumlarda yani dijital ortamda ki toplulukların neredeyse %50'sinden fazlası bu durumdan şikayetçi. Buna rağmen iktidar yıllardır halen aynı. Burada bir usulsüzlük sezmemek elde değil !
Kazandıkları para yüksek olduğu için ve kendi ceplerine baktıkları için pek birşey değişnez.
Sorun doların yükselmesi değil TL'nin değer kaybetmesi.

%100 vergi ile sattıkları araç için yol yapsalar ne yazar ki? 16 senedir ne gereksiz ise o yapıldı durumlar ortada. Her konuda kaos hakim. İnsanların kafaları karışık. Sorularına cevap arıyorlar.

İnşaat sektörüne yatırım yapıldı sonuç ortada. İnşaata harcanan paranın yarısı teknolojiye harcansaydı dolar değil 4.50, 3.50 bile olamazdı. İki tuğlayı üst üste koyabilen herkes ev yapar, inşaat yapar bunda ne var. Ülkende üretebildiğin muzu bile dışarıdan ithal getiriyorsun. Ondan sonra ekmeği dolarla mı alıyoruz?

Tavsiyem takım tutar gibi parti tutmayı bir kenarı bırakıp, gerçekçi olman.
Benim tavsiyem ise takım tutar gibi anti olmayı bırakıp gerçekçi olman.

Elvan Aktaş, Erol Mütercimler, Selim Kotil. Benim sözlerine güvendiğim insanlardır ve tahminlerine göre dolar yıl sonunda 6-7 civarı olacak. Hatta Selim Bey'in ön görüsüne göre bu zihniyetle ekonomi yönetilmeye devam ederse 2019'da her 2 kişiden 1'i işsiz kalacak. Umarım dediklerinde yanılırlar ama yanılacaklarını sanmıyorum. Çünkü eskiden Erol Mütercimler dolar 4'ü görecek dediği zaman herkes ona vatan haini, felaket tellalı gibi ithamlarda bulunmuş. Durum ortada, kim vatan haini siz karar verin. Gerçi hoş bu saatten sonra geri dönüş yok. Kendi elimizle tek adamlığı getirdik. Dolar 10 TL'de olsa hak etti bu millet.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı