Seçimden sonra ne olur?

Trump'un sonu ne olduysa onun gibi olacak, ama şark usülü. Seçim sonuçlarında büyük fark çıkmazsa (minimum 60-40, hatta daha fazla gerekli) devletin ve taraftarlarının gücünü kullanacak ve o koltukta kalmak için ne gerekiyorsa yapacak. Trump da bunu denemişti, ama ABD'de halk silahlı olduğundan başaramamıştı. Bir de şundan bahsetmek lazım, muhalefet koalisyon falan yapmayacak, ülkeyi 5 sene boyunca tek bir kişiye emanet edecek ve o kişi de muhalefetin kendi çelişkilerinden yararlanarak (gücün fıtratı gereği) yeni bir despot olmaya çalışacak. Gözünüzü hayal falan bürümesin, halk bu seçimlerde olsa olsa Trump türevi Maduro'dan ve kanlı bir iç savaştan kurtulur. En iyi senaryo bu.
Not: Venezuela'dan bahsediyorum tabii :) İyi senaryo buysa, kötüsünü siz tahmin edebilirsiniz. Venezuela'nın dindarlar, azınlıklar ve laikler olmak üzere üçe bölünmesi, ardından en kanlısından bir iç savaş. Sonrası belli değil.

Trump'un sonu ne olduysa onun gibi olacak, ama şark usülü. Seçim sonuçlarında büyük fark çıkmazsa (minimum 60-40, hatta daha fazla gerekli) devletin ve taraftarlarının gücünü kullanacak ve o koltukta kalmak için ne gerekiyorsa yapacak. Trump da bunu denemişti, ama ABD'de halk silahlı olduğundan başaramamıştı. Bir de şundan bahsetmek lazım, muhalefet koalisyon falan yapmayacak, ülkeyi 5 sene boyunca tek bir kişiye emanet edecek ve o kişi de muhalefetin kendi çelişkilerinden yararlanarak (gücün fıtratı gereği) yeni bir despot olmaya çalışacak. Gözünüzü hayal falan bürümesin, halk bu seçimlerde olsa olsa Trump türevi Maduro'dan ve kanlı bir iç savaştan kurtulur. En iyi senaryo bu.
Not: Venezuela'dan bahsediyorum tabii :)

İç karartmayın hocam ya.

Şöyle bir şey var bunun neredeyse istisnası yoktur. Bir ülkenin başları o ülkedeki bütün insanların ortalamasıdır. Türkiye de Almanya da Uganda da böyledir. İnsanımız birden bire çok dürüst, beyefendi mi oldu ki dürüst beyefendi insanlar yönetsin? İnsanımız yıllar önce saygısız, bencildi de şimdi de çok erdemli insanlar mı oldu? Bence hayır.
Son zamanlarda yakın tanıdıklarımdan gördüm ki insan ne kadar ateist, seküler, Türkçü, Çok entel, çok zeki, vatanını milletini cebini düşünse de AKP'li gibi davranabiliyor. Bizzat bu insanları gördüm ki kuduz köpek gibi oradan oraya saldırıyor. Bu insanların onlardan ne farkı kaldı?
Bence AKP giderse bu Sovyetler Birliğinin dağılıp Rusya olması gibi olur. Yani kızıl bayrak, Lenin resimleri ve heykelleri gider ama ülke eskiden nasıl yönetiliyorsa aynı şekilde yönetilir.

Kim kazanırsa kazansın dövüz kuru belli bir süre az da olsa düşecek. Ardından alınan kararlarla tekrardan yine belli bir süre artışa geçecek ve alınan kararlar mantıklıysa tekrardan düşüş yaşanacaktır. Onun dışında mevcut iktidar kazanırsa zamanla daha ağır kanunlarla karşımıza çıkacaklar. Yasakçı zihniyet daha sert bir şekile bürünecek. Muhalefet kazanırsa muhtemelen özgürlükler açısından ilerlemeler olacaktır ama terör konusu bir miktar aksayabilir. Muhafazakar kesim biraz taşkınlık çıkarır ama ordu sayesinde kolayca bastırılır.

Yeni konular

Geri
Yukarı