Seçimden sonra nerede yaşamak istiyorsunuz?

Konudaki Açıklamaya İstinaden Nerede Yaşamak İsterdiniz?

• Oy verenlerin toplamı
    213
Ben zaten kimse gitmemeli demiyorum. Bu benim kişisel fikrim. Her ne pahasına olursa olsun vatanım için çalışır çabalarım, sokakta kalsam dahi.

Yoksa yarı yarıya deyip ülkeyi terk edersek yıllarca eleştirdiğim konu olan ülkemdeki mültecilerden ne farkım kalacak? Onlar da rahat yaşam istediği için geldi, biz de gittiğimiz yerde rahat yaşam istediğimiz için gitmiş oluyoruz.
Ben de o görüşü savunmuyorum ama öyle bile olsa çok farkınız kalacak. Zira ülkemizdeki mültecilerin geldiği yerin yakın tarihi ve sonrasında hem dış etmenler hem de Esad ailesine bahşettikleriyle geldikleri yere bakılınca halkın demokratik olarak yönetimden yarı yarıya rahatsız olma durumu ya da dışarıdan gelen bağımsızlık tehdidinin olmaması ve evvelden hiç bağımsızlığından feragat etmemiş olmamaları gibi bir durum yok. Daha kısa söyleyecek olursak orası zaten resmi bağımsızlığının yanı sıra fiili bağımsızlığını tam olarak alamadı ve bunu da savunmadı. Bizimki daha çok aldığı hakları gönüllü vermeyle ilgili.
Not: Olumsuz bir eleştiri ya da teşvik amaçlı yazmadım. Aradaki farkı netleştirmeye çalışmak için yazdım.

Ben de o görüşü savunmuyorum ama öyle bile olsa çok farkınız kalacak. Zira ülkemizdeki mültecilerin geldiği yerin yakın tarihi ve sonrasında hem dış etmenler hem de Esad ailesine bahşettikleriyle geldikleri yere bakılınca halkın demokratik olarak yönetimden yarı yarıya rahatsız olma durumu ya da dışarıdan gelen bağımsızlık tehdidinin olmaması ve evvelden hiç bağımsızlığından feragat etmemiş olmamaları gibi bir durum yok. Daha kısa söyleyecek olursak orası zaten resmi bağımsızlığının yanı sıra fiili bağımsızlığını tam olarak alamadı ve bunu da savunmadı. Bizimki daha çok aldığı hakları gönüllü vermeyle ilgili.
Not: Olumsuz bir eleştiri ya da teşvik amaçlı yazmadım. Aradaki farkı netleştirmeye çalışmak için yazdım.
İlla kıyaslama yapabilmek birebir aynı şeyleri yaşamaya gerek yok. Ayrıca bugün ülkeyi terk etmeye hazır olan kişilerin, Suriyelilerin durumuyla aynı duruma düştüğünde de aynı fikirde olacakları da bir gerçek.

Gençler hemen gardınızı düşürmeyin.

Bugün gitme kararı aldınız diyelim. Gittiğiniz ülke sizi kollarını açmış beklemiyor.

Onu geçtim hadi iş buldunuz diyelim. Immigrant (göçmen) olduğunuz için bütün angarya ve çetrefilli işleri sizlere yıkacaklar. Hangi konumda olursanız olun.

Gittiğiniz ülkede vatandaşlık bizdeki gibi peynir ekmek gibi verilmiyor. Hepsinin bir süreci var. Oturma ve çalışma izniniz olduğu müddetçe genelde 2. sınıf vatandaş gibi takılacaksınız.

Bunları da göz önüne alın derim.

Kararınızı iyi etüt edin ve ona göre harekete geçin.

Şunu da belirtmek isterim; bu düzen zaten 5 yıl daha devam edemeyecek. Devam ettirmeye çalışırlarsa sonuçlarına katlanacaklar.

İlla kıyaslama yapabilmek birebir aynı şeyleri yaşamaya gerek yok. Ayrıca bugün ülkeyi terk etmeye hazır olan kişilerin, Suriyelilerin durumuyla aynı duruma düştüğünde de aynı fikirde olacakları da bir gerçek.
Yanılıyorsunuz. Burada konu bağımsızlık mücadelesi değil. Konu yozlaşmış demokrasiyi arzu eden aktif nüfusun, yüzde elliden fazla olması ve bu şartları iyileştiremeyeceği için bu şartlarda yaşamak yerine vasfına uygun yerde yaşamayı istemelerinden ibaret. Yoksa bugün gerek Chicago Üniversitesi'nden gerek Yale Üniversitesi'nden gerek Harvard Üniversitesi'nden gerek dünyanın çeşitli diğer üniversitelerinden Türkiye'ye ülke içinde sözde akademisyen sıfatıyla memurluk yapanlardan çok daha verimli bir destek sunuluyor. Tabi bazı politik sebeplerle tam randıman alınamıyor ama demek istediğim ülkelerine destek vermekten geri durmak istemiyorlar. Halbuki örnek verdiğiniz diğer insan topluluğu sürekli bir sömürgede olduğu için bir milli bilinç uyandıramamış ve daha fenası birbirlerini yurttaş olarak dahi göremiyor ki şuan bunu ülkemize de akıtmaya çalışıyor ki bunu engelleme konusunda zaten hemfikirizdir diye düşünüyorum.
Not: Bahsetmeye çalıştığım 70'lerdeki Alman işçi göçü gibi bir olay olmadığı. Günümüzde beşeri sermaye, fiziki sermayeden ibaret değil. Mühim olan gönül bağının kopmaması. Tabi gönül ister ki kendi ülkelerinde arzu ettikleri ve layık oldukları şartlarda yaşayabilsinler.

Geri
Yukarı