Seçmeli Kur'an'ı Kerim dersinden nasıl muaf olunur?

Levgae.jar

Hectopat
Yer
Ankara
Merhaba arkadaşlar. Geçen sene bir kağıt verdiler "şunu, şunu, şunu tikleyin" dediler bizde yaptık ama şu an Arapça öğrenmemiz gerekiyor ve ben Arapça öğrenmek istemiyorum. Muaflık ya da başka bir şey yapılabilir mi? Teşekkürler.

Bildiğim kadarı ile kur'an-ı kerim peygamber hayatı vs derslerden muaf olmak için resmi olarak başka bir dine mensup olman gerekiyor.

Ya da derslerde uyuyabilirsin veya hocalara açık olarak dile getirebilir ki tehlikeli bunlar tavsiye etmiyorum.

Osmanlı turasını profil fotoğrafı yapan sayılı ateistlerdensin sanırım hocam(tecrübe ile sabit dediğin için böyle diyorum) eşine az rastlanan bir kombinasyon.

Arapça öğrenmek istememem beni dinsiz mi yapıyor (Arapça alfabeyi biliyorum) Osmanlı tarihini çok sevdiğim profile turayı koydum tecrübeyle sabit kısmına gelirsek ben sayısal 12. sınıfım ve fizik dersinden daha fazla din kültürü, temel dini bilgiler gibi dersleri görmek bana artık külfet geliyor bunu da müdür yardımcısına ilettiğimde arkadaşlarım aralarında ateist dediler bana bu benim ateist olduğum anlamına gelmez.

Arapça öğrenmek istememem beni dinsiz mi yapıyor (Arapça alfabeyi biliyorum) Osmanlı tarihini çok sevdiğim profile turayı koydum tecrübeyle sabit kısmına gelirsek ben sayısal 12. sınıfım ve fizik dersinden daha fazla din kültürü, temel dini bilgiler gibi dersleri görmek bana artık külfet geliyor bunu da müdür yardımcısına ilettiğimde arkadaşlarım aralarında ateist dediler bana bu benim ateist olduğum anlamına gelmez.

Parantez de belirttiğim gibi tecrübeyle sabit diye belirttiğin için ateistsin zannettim ve direk ateist demek istemediğim için parantezden önce "sanırım" diye belirttim zira bir Müslüman'ın bir müslümana ateist Hristiyan kâfir vs demesi çok sıkıntılı bir şey ben sana ateist yani kâfir diye net bir şekilde ifade etsem ikimizden birisi kâfir olur sende zerre iman varsa münafık durumunu Allah korusun ben düşerim.

Hocam uyumak yetmiyor bundan sınav olacağın ve Arapça alfabeyi bile bilmiyorum, kimliktede Müslüman yazıyor pek bir seçenek yok mu?

Bu külfet sadece sana yapılan bir külfet değil. Ben Müslüman'ım değil de kimlikte Müslüman yazıyor dediğin için seni gayri müslim olarak var sayıyorum. Bir gayri müslimin din dersi görmesi benim gibi bir edebiyatçı'nın matematik görmesi kadar abes. Zira meslek lisesinde okuyan bir mühendis adayının (otomasyon, elektrik motor vs) İngilizce dışında hiçbir sözel derse ihtiyacı olmadığı gibi fizik hariç diğer fen bilimlerinede ihtiyacı yoktur. Şu anki durum sadece sana değil herkese külfet durumunda ancak senin dini düşüncenden kaynaklı olarak bu duruma sen daha şimdi uyanmışsın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı