Lisede din dersinden nasıl muaf olunur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam maalesef din ile arapçanın alakası yok ama ailenizle müdüre dilekçe verebilirsiniz konu hakkına.

Hocam haftada 2 saat az olabilir ama inanmadığın bir dinin sana zorla ogretilmesi ve bundan zorla sinav olmak koyuyor insana. Bizim hocamiz zorla sure ezberletiyordu ve ezberlemeyeblerin notlarini dusuk giriyordu, zorla yazi yazdirmasi da cabası.

Ben 9. sınıftayken müdür gelip bize din dersinden muaf olmak için belgeler vermişti ben imzalamadım tabii ki (keşke imzalasaydım aptal kafam) yani evet mümkün din dersinden bir belge vererek muaf olabilirsin diye biliyorum.

Madem muslumanlik dersi degil neden diger dinler hakkinda dogru duzgun bilgi verilmiyor? Bırakın su isleri, kimse zorla din dersi almak zorunda degil buna da siz karar veremezsiniz. MEB boyle bir hak vermis ve arkadas da bu haktan nasil yararlanacagini sormus.

İster Müslüman ol ister başka bir dine inan o ders Müslüman'lık dersi değil din kültürü ve ahlak dersi olarak geçiyor mecbur gireceksiniz ayrıca Anadolu liselerinde İngilizce ve Almanca var Arapça nereden çıktı?

Öyle bir şey yok sadece İslam dini anlatılıyor derslerde.

Pasaportum vizem param var zaten merak etme varşovada okuyorum. Vatandaşlığıda bırakacağım. Ama her zaman istesem de istemesemde türk olarak kalacağım gerçeği değişmiyor. Maalesef, büyük şanssızlık. 20 Yıl önce yurtdışında rahatça ben türküm diyebilirdik şuan diyince çok yanlış anlaşılıyor bu siyasal islamcılar ve sizin gibiler yüzünden.

1 gün mü bahsediliyor mesela? Maalesef ismi alakası yok dersin. Dersin adı sözde din dersi. İslam dersin adı aslında. Konuyu kirletmeye gerek yok. Müslüman değilse din derside görmek istememek en büyük hakkı. Yoksa kimseye muaf olma hakkı sunulmaz. Dediğim gibi görmeme gibi bir hak mevcut, istediği gibi bu hakkı kullanabilir. Dilekçe vermesi yeterli.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı