Lisede din dersinden nasıl muaf olunur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

itz

Centipat
Daha fazla  
Anadolu lisesindeyim ve Müslüman değilim, din derslerinden muaf olabilir miyim? Sınıflar belirlendi ve bir sürü saçma sapan ders var Arapça gibi, bu derslere girmek istemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anadolu lisesindeyim ve Müslüman değilim, din derslerinden muaf olabilir miyim? Sınıflar belirlendi ve bir sürü saçma sapan ders var Arapça gibi, bu derslere girmek istemiyorum.

Ailenle okul idaresi ile görüşmen gerekiyor ve daha önemlisi kimliğinde dininin yazmıyor olması gerekiyor veya en azından İslam harici din yazması gerekiyor.

Aile ile beraber müdür veya müdür yardımcısı ile konuşmalısınız. Ve çok zor iş.

Hocam doğduğumuz gibi kimliğimize İslam'i basiyorlar. Bir yerde duymustum din dersinden muaf olmak icin resmi olarak dinimizi degistirmemiz lazim sanirim. Emin degilim sadece duydum.

Dilekçe vererek muaf olunuyor diye biliyor fakat ileri felsefe dersi geliyor olması lazım onun yerine.

Ailenle okul idaresi ile görüşmen gerekiyor ve daha önemlisi kimliğinde dininin yazmıyor olması gerekiyor veya en azından İslam harici din yazması gerekiyor.

Bazı okullarda bu kurallar esneyebiliyor. Okuduğum ve arkadaşlarımdan gördüğüm birkaç okulda sadece ailenizle birlikte müdüre durumu bildirmeniz yeterli olabiliyor. Tabii ki bu her okul için geçerli değil.

Velinin bir dilekçe ile okul müdürlüğüne başvurması gerekiyor. Birçok idare mahkemesi kararı var. Talep halinde muaf tutuluyorsunuz.

Kimse mensup olmadığı bir dinin dersinin görmek zorunda değil laik bir ülkede. Bunu için YKS sınavında bile alternatif felsefe çözülüyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı