Lisede din dersinden nasıl muaf olunur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şu zorunlu din dersini anlamıyorum kaç senedir. İnanan var inanmayan var, görmek isteyen var istemeyen var. Madem anlatıyorsunuz bütün dinleri ve dini fikirleri anlatın sadece İslamiyet'in detaylarına değil, bütün dinlerin detaylarına inin demek istersin ki o da ayrı mevzu.

Bazı okullarda bu kurallar esneyebiliyor. Okuduğum ve arkadaşlarımdan gördüğüm birkaç okulda sadece ailenizle birlikte müdüre durumu bildirmeniz yeterli olabiliyor. Tabii ki bu her okul için geçerli değil.

Esneme derken? Milli eğitime kadar gidiyor bu olay sonuç olarak sınavlar da muaf oluyorsunuz uğraşmak istemediğim için muaf olmadım çok çetrefilli iş ve çevren sana düzgün bakmayabiliyor.

Kardeşim sen hic din dersine girdin mi? Din derslerinde İslam dışındaki dinlere neredeyse yer verilmiyor. Müslüman olmayan birisi bu derslere girmek zorunda mi? Bir de pasa pasa gireceksiniz demissin. Siz kafayı yemissiniz.

Her konuya böyle tip geliyor. Saçma düşünce ve tanımadığınız insanlara bu kadar agresif olabilmenize şaşırıp kalıyorum.

Bende muaf olmak istiyorum ama ailem ateist olduğumu öğrenirse şakasız kapıdan atar. Onlara dilekçe yazdırmadan da imkansız gibi. Müdüre söylesem gizlice halletsek olmaz mı?

Esneme derken? Milli eğitime kadar gidiyor bu olay sonuç olarak sınavlar da muaf oluyorsunuz uğraşmak istemediğim için muaf olmadım çok çetrefilli iş ve çevren sana düzgün bakmayabiliyor.
Ben gördüğümü söylüyorum. Arkadaşımın kimliğinde apaçık Müslüman yazıyordu ama din dersinden muaftı. Dediğim gibi her okul için böyle olmayabilir tabii ki fakat yapan okullar da mevcut.

Şu eğitim sistemindeki en saçma ders dindir niye derseniz adı üstünde din dersi değil mi dinleri öğreneceğiz hangi din nasilmis öğreneceğiz gorucez ama bizim çok zeki hocalarımız oldugu icin hepsi sadece muslumanligi ve Hz Muhammed'i anlatıyorlar diğer dinler adamların umurunda bile değil ben hayatımda bu kadar saçma bir ders görmedim.

Din derslerinden gerçekten muaf mı oluyoruz? Sınav vs yok mu?

Sınavlarda felsefe, tarih veya coğrafya gibi diğer derslerden ekstra sorulardan sorumluluk doğuyor. Puan kaybetme vs gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı