Secure Boot açtıktan sonra görüntü gelmiyor

misfit

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Web Programcılığı
Dün gece anakartın BIOS'unu güncelledim ardından BIOS'daki tüm ayarlarım sıfırlandı. Bu sabah TPM ve Secure Boot açtım ardından sisteme görüntü gelmemeye başladı. BIOS pilini çıkartmayı vs. denedim ama olmadı. Speaker taktığımda da herhangi bir hata sesi gelmiyor. Ne yapmalıyım?
1-

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2-

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
@misfit servise vermekten başka şansınız yok gibi. Servis yeniden BIOS yazılımı atacak veya değişim raporu sunabilirler uğraşmak istemezlerse.

Dün arena bilgisayar servisine bıraktım kartı. Tekrar BIOS atmaları zor bir işlem değil, umarım hızlı bir şekilde gönderirler. Çok ters bir zamanda bozuldu anakart.
Anakartım 16 günün ardından bugün servisten geldi. Tamir edilip oyun ve benchmark testi yapıldığı söylenmiş. En kısa sürede montajlayıp test edeceğim.

Son düzenleme:
Dün arena bilgisayar servisine bıraktım kartı. Tekrar BIOS atmaları zor bir işlem değil, umarım hızlı bir şekilde gönderirler. Çok ters bir zamanda bozuldu anakart.
Anakartım 16 günün ardından bugün servisten geldi. Tamir edilip oyun ve benchmark testi yapıldığı söylenmiş. En kısa sürede montajlayıp test edeceğim.

Son durum nedir hocam aynı sorun var
Ne yapmalıyım.

Son durum nedir hocam aynı sorun var.
Ne yapmalıyım.

Sorunu yaşadığım günün akşamı anakartı Arena Bilgisayarın toplama bölgesindeki yetkiliye teslim ettim. 16 günün arından(hafta sonları dahil) kart elime ulaştı. BIOS'un yeniden yazıldığını ve testlerden sorunsuz bir şekilde geçtiği yazıyordu. Şu anda sorunsuz bir şekilde kullanıyorum fakat S2H gibi bir karta neden BIOS sıfırlama tuşu konulmamış anlamıyorum. Böyle basit bir sorunda bile garantiye göndermek zorunda kalıyoruz. Tek çözüm garantiye göndermek.

Sorunu yaşadığım günün akşamı anakartı arena bilgisayarın toplama bölgesindeki yetkiliye teslim ettim. 16 günün arından(hafta sonları dahil) kart elime ulaştı. BIOS'un yeniden yazıldığını ve testlerden sorunsuz bir şekilde geçtiği yazıyordu. Şu anda sorunsuz bir şekilde kullanıyorum fakat S2H gibi bir karta neden BIOS sıfırlama tuşu konulmamış anlamıyorum. Böyle basit bir sorunda bile garantiye göndermek zorunda kalıyoruz. Tek çözüm garantiye göndermek.

Bilgisayarı arena bilgisayardan mı aldınız yoksa
Tanıdığınız bir bilgisayarcı mı?

Ve kullanıcı hatası deme ihtimalleri var mı acaba?

Bir de bazı kullanıcılar tak çıkar aç kapa yapa yapa işlemci SSD'yi falan bozmuşlar siz çok aç kapa yaptınız mı kasayı.
TPM ve Secure Boot'u Windows 11 için açtınız değil mi?

Benim BIOS sıfırlanıp anakart geri gelirse disklerin sıfırlanma ihtimali var mı?
Yoksa bilgisayar aynı öncesi gibi açılır mı başka parçalarda sıkıntı yoksa?

Son düzenleme:
Bilgisayarı arena bilgisayardan mı aldınız yoksa.
Tanıdığınız bir bilgisayarcı mı?

Ve kullanıcı hatası deme ihtimalleri var mı acaba?

Bir de bazı kullanıcılar tak çıkar aç kapa yapa yapa işlemci SSD'yi falan bozmuşlar siz çok aç kapa yaptınız mı kasayı.
TPM ve Secure Boot'u Windows 11 için açtınız değil mi?

Benim BIOS sıfırlanıp anakart geri gelirse disklerin sıfırlanma ihtimali var mı?
Yoksa bilgisayar aynı öncesi gibi açılır mı başka parçalarda sıkıntı yoksa?

1- Anakartımı Hepsiburada üzerinden Ekim'ya da Kasım ayında satın aldım. Garanti işi ile arena bilgisayar ilgileniyormuş. Fatura'da arena bilgisayar logo imza vs. var, sizde farklı olabilir. Kartı garantiye yollarken kutuya faturayı koymayı unutmayın.

2- Bu olay Gigabyte kartlarda oldukça yaygın bir sorunmuş araştırdığım kadarıyla. Aorus modellerde bile mevcut bir sorun. Flashback özelliği olsaydı garantiyle uğraşmanıza gerek kalmadan kendiniz de halledebilirdiniz oldukça basit bir şekilde, maalesef sevgili Gigabyte bu karta bu özelliği koyma gereği duymamış :) kısacası kullanıcı hatası denme ihtimali yok.

3- Olayı ilk yaşadığımda internetten araştırdım ve sorunun anakartta olduğunu anladığımda anakartı de monte ettim ve garantiye götürdüm. Hiç işlemci ve SSD'sini bozan birine denk gelmedim.

4- Evet, Windows 11 istediği için açtım. Normalde açıktı TPM ve Secure Boot, beta zamanından beri kullanıyorum Windows 11'i fakat BIOS güncelledikten sonra ayarlarım sıfırlandı. TPM sorunsuz bir şekilde açıldı fakat Secure Boot menüsünde kurcalamamam gereken bir ayarı kurcalamam sonucu maalesef BIOS'um bozuldu. Bir tavsiye vereyim, YouTube'da her gördüğünüz videodaki işlemleri yapmayın :) Yapacaksanız da önce yorumlarına göz atın sorun yaşayan var mı diye.

5- Yüksek ihtimalle yeni BIOS yazılacak ve size gönderilecek. Diskler sıfırlanmaz sadece BIOS üzerinde yapmış olduğunuz ayarlarınız sıfırlanır. İlk kartı taktığınızda birkaç ayar yapacak ve açılması biraz uzun sürecektir. Sonrasında sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, vakit kaybetmeden kartı garantiye yollamanı tavsiye ederim. Ne kadar erken o kadar iyi.

1- anakartımı Hepsiburada üzerinden Ekim'ya da kasım ayında satın aldım. Garanti işi ile arena bilgisayar ilgileniyormuş. Fatura'da arena bilgisayar logo imza vs. var, sizde farklı olabilir. Kartı garantiye yollarken kutuya faturayı koymayı unutmayın.

2- bu olay Gigabyte kartlarda oldukça yaygın bir sorunmuş araştırdığım kadarıyla. Aorus modellerde bile mevcut bir sorun. Flashback özelliği olsaydı garantiyle uğraşmanıza gerek kalmadan kendiniz de halledebilirdiniz oldukça basit bir şekilde, maalesef sevgili Gigabyte bu karta bu özelliği koyma gereği duymamış :) kısacası kullanıcı hatası denme ihtimali yok.

3- olayı ilk yaşadığımda internetten araştırdım ve sorunun anakartta olduğunu anladığımda anakartı de monte ettim ve garantiye götürdüm. Hiç işlemci ve SSD'sini bozan birine denk gelmedim.

4- evet, Windows 11 istediği için açtım. Normalde açıktı TPM ve Secure Boot, beta zamanından beri kullanıyorum Windows 11'i fakat BIOS güncelledikten sonra ayarlarım sıfırlandı. TPM sorunsuz bir şekilde açıldı fakat Secure Boot menüsünde kurcalamamam gereken bir ayarı kurcalamam sonucu maalesef BIOS'um bozuldu. Bir tavsiye vereyim, YouTube'da her gördüğünüz videodaki işlemleri yapmayın :) yapacaksanız da önce yorumlarına göz atın sorun yaşayan var mı diye.

5- yüksek ihtimalle yeni BIOS yazılacak ve size gönderilecek. Diskler sıfırlanmaz sadece BIOS üzerinde yapmış olduğunuz ayarlarınız sıfırlanır. İlk kartı taktığınızda birkaç ayar yapacak ve açılması biraz uzun sürecektir. Sonrasında sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, vakit kaybetmeden kartı garantiye yollamanı tavsiye ederim. Ne kadar erken o kadar iyi.

Çok iyi açıklamışsınız teşekkürler.

Siz şu an Windows 11 desiniz hala değil mi?
Ve Secure Boot kapalıyken Valorant hata veriyor nasıl bir yöntem izlediniz? Windows 10'a geçmek daha mı iyi yoksa.
Duyduğuma göre Gigabyte bu sorundan sonra BIOS güncellemesi çıkartış 63 diye.
Öyle yapınca sorun çözülüyormuş Secure Boot açılabiliyormuş.
Doğru mu acaba?
Siz ne yaptınız Secure Boot'u.
Kurcalamamanız gereken ayar benim de yaptığım hata idi galiba key menegment tan bir şeylerle oynamıştım sonra gitti çökerttik biosu
Kurcalamamanız gereken ayar benim de yaptığım hata idi galiba key menegment tan bir şeylerle oynamıştım sonra gitti çökerttik biosu

Evet, halen Windows 11'deyim.

BIOS'a girip CSM Support'u kapattıktan sonra Secure Boot menüsüne gelip Secure Boot'u Enabled yapıyorsunuz. Arından yukarıdakinin Setup yerine User, Not Active yerinin de Active olması gerek fakat bunun için F10'dan ayarları kaydedip yeniden başlatmamız gerek. Tekrar BIOS'a girdikten sonra Secure Boot'a giriyoruz ve ayarları kontrol ediyoruz. Bu ayarları yaptıktan sonra Setup'ın User, Not Active'in de Active olmuş olması gerekiyor. Ayrıca BIOS sıfırlandığı için XMP açmayı da unutmayın.

Edit: Şu anda anakartım B450M S2H'da son sürüm F62 olarak gözüküyor. Bende beta sürüm olan F62C yüklü, henüz tam sürüme güncellemedim.

Evet, bende Platform Key ayarı ile oynadım. Sanırım aynı videoyu izlemişiz :D

Sonradan okuyan arkadaşlar için not düşeyim. Aşağıdaki videodaki işlemleri YAPMAYIN! Yorumları okursanız zaten anlarsınız.

BIOS'a girip CSM Support'u kapattıktan sonra Secure Boot menüsüne gelip Secure Boot'u enabled yapıyorsunuz. Arından yukarıdakinin setup yerine user, not active yerinin de active olması gerek fakat bunun için F10'dan ayarları kaydedip yeniden başlatmamız gerek. Tekrar BIOS'a girdikten sonra Secure Boot'a giriyoruz ve ayarları kontrol ediyoruz. Bu ayarları yaptıktan sonra Setup'ın user, not Active'in de active olmuş olması gerekiyor. Ayrıca BIOS sıfırlandığı için XMP açmayı da unutmayın.

Edit: Şu anda anakartım B450M S2H'da son sürüm F62 olarak gözüküyor. Bende beta sürüm olan F62C yüklü, henüz tam sürüme güncellemedim.

Evet, bende platform key ayarı ile oynadım. Sanırım aynı videoyu izlemişiz :D

Sonradan okuyan arkadaşlar için not düşeyim. Aşağıdaki videodaki işlemleri yapmayın! Yorumları okursanız zaten anlarsınız.

Evet aynı videoyu izlemişiz 😆
Şu an tam anlayamadım 2 hafta sonra biosu açınca yaparım buradan
Tekrardan çok teşekkürler

BIOS'a girip CSM Support'u kapattıktan sonra Secure Boot menüsüne gelip Secure Boot'u Enabled yapıyorsunuz. Arından yukarıdakinin Setup yerine User, Not Active yerinin de Active olması gerek fakat bunun için F10'dan ayarları kaydedip yeniden başlatmamız gerek. Tekrar BIOS'a girdikten sonra Secure Boot'a giriyoruz ve ayarları kontrol ediyoruz. Bu ayarları yaptıktan sonra Setup'ın User, Not Active'in de Active olmuş olması gerekiyor. Ayrıca BIOS sıfırlandığı için XMP açmayı da unutmayın.

Evet, bende Platform Key ayarı ile oynadım. Sanırım aynı videoyu izlemişiz :D

Sonradan okuyan arkadaşlar için not düşeyim. Aşağıdaki videodaki işlemleri YAPMAYIN! Yorumları okursanız zaten anlarsınız.

İşlemci xmp si mi ram xmp si mi
Benim işlemci xmp si kapalıydı
Ramlerin xmp sini açınca mavi ekran yiyordum
1 yıldır kapalı kullandım o kadar para verip 3200mhz aldıktan sonra😀.
Aylarca uğraştım bu sorunla çözümü bulamadım win 11 le denerim bir de düzelmezse

Bu süreçte ramleri de mi garantiye versem acaba
Ramlerdeki sıkıntıyı nasıl anlatabilirim acaba
İlgilenirler mi

Son düzenleme:
Evet aynı videoyu izlemişiz 😆
Şu an tam anlayamadım 2 hafta sonra biosu açınca yaparım buradan
Tekrardan çok teşekkürler

İşlemci xmp si mi ram xmp si mi
Benim işlemci xmp si kapalıydı
Ramlerin xmp sini açınca mavi ekran yiyordum
1 yıldır kapalı kullandım o kadar para verip 3200mhz aldıktan sonra😀.
Aylarca uğraştım bu sorunla çözümü bulamadım win 11 le denerim bir de düzelmezse

Bu süreçte ramleri de mi garantiye versem acaba
Ramlerdeki sıkıntıyı nasıl anlatabilirim acaba
İlgilenirler mi
Ram XMP'sinden bahsediyorum.
O mavi ekran hatası hakkında bir fikrim yok. Belki ramlerde sorun vardır, kart geldiğinde Memtest'e sokun.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı