Secure Boot kapatmak zararlı mıdır?

Zararlı olabilecek şeyleri önlemeye yarıyor. Ben herkes kullanıyor sanıyordum ama Windows 11 ile aslında kimsenin kullanmadığı ortaya çıktı. Kullanmamak için hiçbir sebep bulamadım. Ne zaman lafı geçse bulan söylesin derim ve söyleyen de çıkmadı.

Secure boot, sistemi zararlı yazılımlardan korur. Ancak, secure boot'u devredışı bırakmak, sisteminizi öncelikle belirli bir sertifikadan geçmeyen yazılımları çalıştırmasına izin verebilir, bu da sisteminizi zararlı yazılımlara karşı daha savunmasız hale getirebilir. Kısaca sorun yaratır.

Zararlı olabilecek şeyleri önlemeye yarıyor. Ben herkes kullanıyor sanıyordum ama Windows 11 ile aslında kimsenin kullanmadığı ortaya çıktı. Kullanmamak için hiçbir sebep bulamadım. Ne zaman lafı geçse bulan söylesin derim ve söyleyen de çıkmadı.
Dün Ventoy'la Arch Linux kurarken Secure Boot açık diye bilgisayar Ventoy USB'yi boot etmeyip verification hatası verdi. Örnek olarak ben bunun için kapatmıştım.

Dün Ventoy'la Arch Linux kurarken Secure Boot açık diye bilgisayar Ventoy USB'yi boot etmeyip verification hatası verdi. Örnek olarak ben bunun için kapatmıştım.
Linux ayrı. Genelde normal kullanıcılar kapatmak istiyor veya çoktan kapatmış oluyor. Linux kullanıcısı zaten neden kapattığını biliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı