Şehir bisikleti vs Dağ bisikleti

Dağdan kastım hafif tepelere falan çıkıp arkadaşlarla oturmayı düşünüyoruz sohbet vesaire. O da arada sırada zaten şehirde falan %80 daha çok kullanırım ne kadar mantıklı dağ bisikleti almam yorucu olduğundan boşa efor sarfetmiş olmam mı?
Orta bütçeli bir bisiklet alacaksan. 2500-3000 Civarı. Carraro veya Mosso'dan vazgeçme derim. Bizzat denedim tüy gibi bisikletler. Dediğim gibi yol bisikletlerinin lastiği ince hamurlu. Şehir içinde falan kullanacaksan zaten memleketin yolları malum Carraro Daytona 927 gibi bisikletler seni çok uzun süre götürür. Hidrolik frenlerin bakımını yap,zincirleri yağla senden iyisi yoktur diyebilirim. Herkes 2.el bisiklet öneriyor fakat emin ol pandemi döneminde bisikletlerin fiyatı uçtu. 2.el yerine sıfır bisiklet tercih etmek bana her zaman daha mantıklı geliyor. Bu arada üst düzey bir dağ bisikletin olmadığı sürece bisikletin kadrosunu aşırı zorlama. Orta düzey bir bisiklet sonuçta. Hareket yapmanı da önermem pek. Bu bisikletler seni uzun süre rahat bir şekilde idare eder. Carraro görünüşü ve kadrosunda ki ustalık ile çok güven verici bir bisiklet. Kron,Salcano gibi markalardan da kesinlikle uzak dur. Shimano'nun eski nesil parçaları toplayıp koyuyorlar bisikletin üstüne birde zozo maşa. Kron XC 150'nin 2017 modelinde gidonun çıkması kronik bir problemdi zaten :D

Şehir bisikletlerinin (Kron TX 150 gibi bisikletleri kastediyorum) atikliğini dağ bisikletinde bulamazsın. Hafif toprak yolda da dağ bisikleti performansı vermezler ama bence işinizi görürler. Ha diyorsanız ben arazi de çamurlu yollarda falan gideceğim şehir bisikleti sizi çok üzer. @Ömerrrrrr pek bir efor farkı yok demiş, ben hiç katılmıyorum. Bir Kron TX 150'yle Salcano Astro'yu uygulamalı olarak karşılaştırırsanız dediğimi anlarsınız. Zaten bisiklet alanlara hep deneyip almalarını söylüyorum, siz de deneyin kararı kendiniz verin. Tabi benim bütün söylediklerim 2500 liraya kadar olan bisikletlerde, daha üstünü şuana kadar hiç deneyemedim çünkü.

Şehir bisikletlerinin (Kron TX 150 gibi bisikletleri kastediyorum) atikliğini dağ bisikletinde bulamazsın. Hafif toprak yolda da dağ bisikleti performansı vermezler ama bence işinizi görürler. Ha diyorsanız ben arazi de çamurlu yollarda falan gideceğim şehir bisikleti sizi çok üzer. @Ömerrrrrr pek bir efor farkı yok demiş, ben hiç katılmıyorum. Bir Kron TX 150'yle Salcano Astro'yu uygulamalı olarak karşılaştırırsanız dediğimi anlarsınız. Zaten bisiklet alanlara hep deneyip almalarını söylüyorum, siz de deneyin kararı kendiniz verin. Tabi benim bütün söylediklerim 2500 liraya kadar olan bisikletlerde, daha üstünü şuana kadar hiç deneyemedim çünkü.
Çok arazi, engebeli yollardan gitmem dediğiniz gibi hafif topraklı yollarda falan takılmayı genelde de şehirde sürmeyi planlıyorum sanırım Şehir bisikleti benim için daha doğru bir tercih olucak.

Ben de sizin aradığınız gibi bir bisiklet arıyordum; genelde şehir, arada da Eymir tarzı yerlerde sürmek için. Mosso Legarda 2027 aldım. Tabii çok üst düzey bir bisiklet değil ama yaz bitmeden almak istediğim için iki hafta falan araştırabildim, bütçe de belliydi, inşallah iyi bir tercih yapmışımdır. Her ne kadar bana tekerlekleri biraz ince gibi gelse de en son 20 yıl önce falan ve sadece dağ bisikleti sürdüğüm için öyle de gelmiş olabilir 🙂 Satıcıya da belirttim kullanım amacını, uygundur dedi ama tabii sonuçta o da ürününü satacak.

Bu tarz bisiklet arayışı arttığı için sanırım firmalar dağ ve yarış bisikletleri arasında hybrid, şehir, tur bisikleti gibi isimlerle bir melez tür üretmeye başladılar. Yanlış bilmiyorsam bir kaç senelik geçmişi var bu mevzuunun, tabii eğer yıllardır üretilen demir bagajlı klasik şehir bisikletlerini saymazsak. Sizin alacağınız bisiklet de yarış ya da dağ yerine bu tür melez türlerden olursa daha rahat edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Bildiğim kadarıyla @Recep Baltaş da bir bisiklet kullanıcısı. Belki o da fikir verebilir.

Biraz yanlış söylemişim haklısınız. Kast ettiğim şey dağ yolunda ikisi arasındaki rahatlık farkını hissedememek. Mosso wildfire 2016 dağ bisikleti kullandım 1.5 sene kadar. Ardından Kron rc 1000 e geçtim ama hiç istediğim konforu elde edemedim. Sonra tekrar Sedona 410 a döndüm. Kıyas yapınca (belki yarış çok rahatsız olduğundan mosso bana rahat gelmeye başlamıştır ama) dağlık bölgelerde çok belirgin bir fark hissedemedim. Ben de çok düzgün yolların olmadığı (şanlıurfa) yerlerde bunları sürdüğüm için öyle hissettim tabi ki yoksa his farkı büyüktür.

Bu şekilde yerlere çıkmıyorsanız dağ bisikletine gerek yok! Hatta bu tarz yerlerde tanıdığım şehir bisikletiyle her gün işe gidip gidenler var. O fiyat bandında aldığın bisiklette en az altus vites ve kilitli ön amortisör olmalı. Bu bütçede kadro kesinlikle alüminyum olmalı.

Dosya Ekleri

• orman2.jpg
    orman2.jpg
    334,8 KB · Görüntüleme: 50
  • orman1.jpg
    orman1.jpg
    384,4 KB · Görüntüleme: 50
Mosso 2671TB acera kullanıcısıyım yaklaşık 5 yıldır bundan sonra başka markalara nasıl güveneceğim bilmiyorum. Benim için bisiklet piyasasının Mercedes 'i. 😀 Hatta gittim 2 sene önce yigenime de mosso çocuk dağ bisikleti aldım. Kaliteli ürünler. Sana da mosso black edition tavsiye ederim. Audi gibi mat siyah asil bisiklet 👍

Geri
Yukarı