Şehir dışında üniversite okumak mi yoksa aile yanında okumak mi?

Evet ama bölümümü seviyorum hatta hazırlıkta bile bölümüm hakkında kulüpte görev aldım güzel projeler vs geliştirdik sırf rahatlık için farklı bölüme gitmek bilemiyorum. ERÜ'ye geçmek istesem çok düşük puanı okumasam daha iyi.

O da farklı bir bakış açısı teşekkürler fikrin için.

Desene aynı durumdan muzdaripiz 😂 AGÜ hazırlığı okumayan anlamaz cidden ya herkes ne kadar zor olabilir diyor ama işte gel de anlat.
Hocam AGÜ'nün hazırlığı zor fakat çalıştıktan sonra geçilemeyecek bir şey yok. Her neyse benim sana tavsiyem madem bir bölümde ilerlemek istiyorsun o bölümde ilerle. Ailenin yanında mı şehir dışında mı kısmında ise tamamen senin maddi durumuna bağlı eğer geçinebileceğini düşünüyorsan git o macerayı yaşa ama eğer geçinemezsen büyük zorluklar çekersin.

Ekonomik şartlar ve durumlar iyi olsaydı kesinlikle şehir dışında okumanızı tavsiye edebilirdim. Hayatım boyunca hep aileme muhtaç kalmış ve sosyal fobisi olan birisi iken hayatımın olumlu yanda gelişmesine çok büyük etkileri oldu.
Ancak dediğim gibi artık ekonomik problemler şehir dışında öğrenci olmayı zorlaştırıyor. Bu sebepten bunları düşünerek karar vermeniz en iyisi olacaktır.

Şu an abdullah gül üniversitesinde okumaktayım ama İngilizce hazırlık zorladığı için benlik bir okul olmadığını fark ettim. Bu yüzden de myp ile yatay geçiş yapmak istiyorum. Aklımda birkaç soru işareti var. Sizlere danışmak istedim. Konu başlığından da anlaşılacağı üzere Kayseri'de ailem ile birlikte kalıp benim PUA'ndan daha düşük farklı bir bölüme mı geçeyim yoksa aile evi rahatlığından feragat ederek farklı şehirde kendi bölümünün %100 türkçesine mı geçeyim? Farklı şehirde okursam maaliyetim ne kadar olur aşağı yukarı? Dışarıda ya Anadolu üniversitesi ya gebze teknik ya da dokuz eylül'de okumayı düşünüyorum.

Bende Kayseri de yaşıyorum erciyes üniversite gayet iyi bence eğer ailenle bir sorunun yoksa ERÜ git derim.

@Murat Çelebi @zraytrayce @kapıno @rb26dett değerli yorumlarınız için teşekkürler. Anladigim kadarıyla çoğunluk maddi durumun iyiyse git değilse gitme diyorsunuz ki haklısınız şu an bile aile evinde aylık sporuydu cart curt bir sürü masrafım varken büyük ihtimalle Kayseri'de kalmaya devam edeceğim gibi duruyor.

Şehir dışında üniversite okumak bir insanı her açıdan geliştiren çok önemli bir şey. Şehir dışında okuma inkanı olup da memleketinde okuyan biri çok şey kaybetmiş olur. Ama günümüz Türkiye'si biraz farklı. Burs, Kredi durumu yeterli olacaksa şehir dışı daha iyi.

@Murat Çelebi @zraytrayce @kapıno @rb26dett değerli yorumlarınız için teşekkürler. Anladigim kadarıyla çoğunluk maddi durumun iyiyse git değilse gitme diyorsunuz ki haklısınız şu an bile aile evinde aylık sporuydu cart curt bir sürü masrafım varken büyük ihtimalle Kayseri'de kalmaya devam edeceğim gibi duruyor.

Aynen öyle dostum ha farklı şehir göreyim diyorsan kendi kararın ama yüksek ihtimal pişman olursun hele ki bu ekonomik durumda.

Şehir dışında üniversite okumak bir insanı her açıdan geliştiren çok önemli bir şey. Şehir dışında okuma inkanı olup da memleketinde okuyan biri çok şey kaybetmiş olur. Ama günümüz Türkiye'si biraz farklı. Burs, kredi durumu yeterli olacaksa şehir dışı daha iyi.

Ben de gitmek istiyorum ama sırf aylık spor için beslenmem 1250 TL'yı geçiyor burs bir işe yaramıyor yani bunun yurdu olacak özel yurt olursamin 3K sadece yurt ile bitse keşke min 6K gözden çıkarmak gerekiyor.

Aynen öyle dostum ha farklı şehir göreyim diyorsan kendi kararın ama yüksek ihtimal pişman olursun hele ki bu ekonomik durumda.
Farklı şehir görmek istersem atlar otobüse giderim artık yapacak başka bişi kalmadı :')

2 şeyin dengesine bağlı:

1. Aileniz size ne kadar serbestlik sunuyor?
2. Maddi durumunuz nasıl?

Aile evi rahatlığı vs geçin. Eninde sonunda büyüyüp kendi sorumluluğunuzu almanız gerekecek. Aileniz sizi sıkıyor ve maddi durumunuz iyiyse, düşünmeden farklı ile gidin. Üniversite, özgürlük ve bireysellik kazanılacak, kişinin kendisini tanıyacağı bir yerdir. “Hadi oğlum nerde kaldın eve gel, hadi oğlum ders çalış” vs diyen ailelerle üniversite okumak zor, Lise v2 oluyor o çünkü, tat kaçırıyor.

Ama şu dönemde kira vs gerçekten maddi olarak zor olabiliyor farklı şehirde öğrencilik. Ailenizin baskısı o kadar da kötü değilse, aranız iyiyse, maddi açıdan tercih edilebilir.

Geri
Yukarı