Üniversite aile yanında mı yoksa şehir dışında mı okunmalı?

Maddi imkanın yoksa ailenin yanında okumak tabii ki. Tartışmasız. Maddi durumun iyiyse ve biraz da Free takılmak, ortamlara girmek istiyorsan şehir dışında okumak tabii ki. Tartışmasız.

Maddi imkanın yoksa ailenin yanında okumak tabii ki. Tartışmasız. Maddi durumun iyiyse ve biraz da Free takılmak, ortamlara girmek istiyorsan şehir dışında okumak tabii ki. Tartışmasız.

Ortamlara girmeyi istiyorum ama şehir dışında ortamlara nasıl para yetiştirebileceğimi bilmiyorum. Ailemin maddi durumu çok çok kötü değil ama çok da iyi değil. @burakbeey

Ortamlara girmeyi istiyorum ama şehir dışında ortamlara nasıl para yetiştirebileceğimi bilmiyorum. Ailemin maddi durumu çok çok kötü değil ama çok da iyi değil. @burakbeey

Artık her şeyin fiyatı yükseldi dostum. Şu anda ya zenginsin ya da fakir. Orta direk kalmadı. Benden sana tavsiye evinde oku. Gurbet işi öyle kolay değil. Hem senin için hem de ailen için zor olur. Yazları ortamlara akabilirsin. Ortam için illa şehir dışında okumak şart değil. Başarılar.

Ailenin evinde istediğin yada işe yarayacağını düşündüğün bölüm varsa ailenin yanında oku.

Hocam benim aklımdaki şey aile yanında okurken bir yandan part time olarak bir kafede çalışmak. Hem çalışıp elde edeceğim para hem de KYK bursu ve aylık aile desteği ile daha rahat bir hayat yaşayabilirim diye düşünüyorum.
Artık her şeyin fiyatı yükseldi dostum. Şu anda ya zenginsin ya da fakir. Orta direk kalmadı. Benden sana tavsiye evinde oku. Gurbet işi öyle kolay değil. Hem senin için hem de ailen için zor olur. Yazları ortamlara akabilirsin. Ortam için illa şehir dışında okumak şart değil. Başarılar.

Hocam bundan 7-8 sene önce ekonomi daha iyi olduğu için şehir dışında okuyan öğrencileri görünce ister istemez bir heves oluyordu içimde. Ancak sizin dediğiniz gibi artan fiyatlar sonrası ortamlara akayım derken bu kadar sınav emeği ve çaba sonrası sefillik çekeyim istemiyorum. Bazıları şehir dışının insana tecrübe kattığını söylese bile dediğim gibi maddiyat sorunu var maalesef

Hocam benim aklımdaki şey aile yanında okurken bir yandan part time olarak bir kafede çalışmak. Hem çalışıp elde edeceğim para hem de KYK bursu ve aylık aile desteği ile daha rahat bir hayat yaşayabilirim diye düşünüyorum.
Yani hangisi işine gelirse öylesi daha iyi olur. Ben de KYK bursumla anneme yardımcı olmaya çalışıyorum.

Olsun hocam bence istemediğiniz bir şehirde 1 senenizi daha ziyan edeceğinize kırık OBP ile ailenizin yanında tekrardan sınava hazırlanmak daha iyi olur. Kırık OBP'yi de bence normal hedefinizden 10-15 soru fazla çözerek kapatabilirsiniz. Hakkınızda hayırlısı olsun. @Trespasser
Aile yanında hazırlanmak maalesef o kadar kolay olmuyor ya. Kırık obp yükünün yanında okulu bırakıp gelmiş olmanızın aileniz tarafından berbat karşılanması da ekleniyor. Benim yaşta ilerledi artık, ilköğretime bir yıl geç başladım, lisede bir sene hazırlık okudum vs. Hayırlısı buymuş diyorum artık çok kasmıyorum.

Aile yanında hazırlanmak maalesef o kadar kolay olmuyor ya. Kırık obp yükünün yanında okulu bırakıp gelmiş olmanızın aileniz tarafından berbat karşılanması da ekleniyor. Benim yaşta ilerledi artık, ilköğretime bir yıl geç başladım, lisede bir sene hazırlık okudum vs. Hayırlısı buymuş diyorum artık çok kasmıyorum.
Yaş bence çok önemli değil hocam. Benim arkadaşım üniversite sınavına ilk girişinde TYT barajını geçemedi. 4. girişinde ODTÜ'yü kazandı, bu süreçte hiç üniversiteye kayıt yaptırmadı onu da söyleyeyim hep mezuna kaldı. Eğer 24-25 yaşında değilseniz üniversite için geç bir yaş değil bence. Umarım başarılı olursunuz.

Ben yaşadığım şehirde aile evinde okuyorum. Şehir dışında üniversite okumak günümüz ekonomik koşullarında zor olduğu için ( ev kirası yurt çıkmazsa, giyim bakım beslenme ihtiyaçları vb.) yüzünden şehir içinde okumaya karar verdim. Eğer siz diyorsunuz ben işte ortam yapmak için okuyucağım, maddi gelirim iyi diyorsanız şehir dışında okuyun. Bana kalırsa aile evi bir tık daha iyi. Dışarıdan yemek alma derdin yok. Üstün başın temiz olur. İnternet kendinin olduğu için 10 kişiyle paylaşmak zorunda kalmassın.

Yaş bence çok önemli değil hocam. Benim arkadaşım üniversite sınavına ilk girişinde TYT barajını geçemedi. 4. girişinde ODTÜ'yü kazandı, bu süreçte hiç üniversiteye kayıt yaptırmadı onu da söyleyeyim hep mezuna kaldı. Eğer 24-25 yaşında değilseniz üniversite için geç bir yaş değil bence. Umarım başarılı olursunuz.
Aslında evet yaş kendi başına çok önemli değil ama 22 yasina geldikten sonra evde hala üniversiteye hazırlanan konumunda olmak insanı yoruyor maalesef. Arkadaşınız hangi bölümü kazandı ODTÜ'de?

Ben her türlü şehir dışı daha iyi diyorum, sonuçta para hepimizin sıkıntısı ve arkadaşlarının çoğuyla aynı düzeyde olacaksın maddi anlamda. Lisede yurtta kalmıştım ve şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca emin ol aylık harçlığın ne kadar fazla olursa olsun yetmeyecek. Hem üniversiteyi bitirince maddi sorunlar daha da büyüyor ve idare etmeyi de öğrenmen gerek. Ayrıca evden uzakta eğlenerek geçirme ihtimalin çok daha yüksek, beklentini karşılamasa bile başkalarının mutluluğunu evden izlemek berbat bir şey.

Yeni konular

Geri
Yukarı