Şehir İçi Bisiklete Başlamak İçin Bilinmesi Gerekilen Şeyler

My Man!

Kilopat
Makaleler
11
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Herkese merhaba!
Elimde Ümit'in giriş sınıfı diyebileceğim bir bisikleti var. Bir kaç yıl oluyor alalı. Kullanmıyorum doğru düzgün. Hatta en son geçen sene pedal falan çıkıyordu, tamir ettim tekrar kilere kaldırdım. Şimdi hem spor amaçlı hem de ulaşım amaçlı şehir içi kullanmak istiyorum. Ayrılmış neredeyse hiç bütçem yok bunun için. Sağdan soldan kısarak ekipman almayı düşünüyorum ki ekipmansız asla anayola falan çıkmam.

Forumda bisikletten anlayan bir çok kişinin olduğunu gördüm, bilen kişilere soruyorum;
--Nereden ekipmanlarımı alabilirim ucuza? Kesinlikle şunsuz çıkmamalısın dediğiniz ekipmanlar neler?
--Bisikletimin akıbetini bilmiyorum. Ben basit, eli iş gören biri olarak gidebilecek duruma getiriyorum her sene sonra unutuyorum. Bisikletçiye götürsem, bir baktırsam göreceli yüksek hızlara çıkabilir miyim? Amacım hız yapmak değil, yokuş aşağı inerken ya da caddede biraz hızlı pedal çevirmem gerektiğinde tekerler fırlayacak önden arkadan diye korkuyorum. Mümkün mü bu?

Son olarak ekstra söylemek istediğiniz, uyarmak istediğiniz bir şey varsa, çekinmeyin. Acemi olarak yeni şeylere her zaman açığım. Eğer bisiklet işi tutarsa, daha kaliteli bir şeyler tabii ki almayı düşünüyorum. Önce bir başlamak istiyorum ulaşım aracı olarak kullanmaya.

Şimdiden teşekkür ederim.

Tekerleğin fırladığını hiç görmedim. Tecrüben yoksa bir kask al alışana kadar kullan. Şehir içi kullanım için bir şey gerekmiyor zaten. Bisiklete ağırlık verecek herşey den kaçın. Bisikletin bakımlarını yaptır. Mümkünse kaliteli bir bisiklet kullan. Zaten kullandıkça nelere ihtiyacın var yok anlarsın.

Olmazsa olmaz bisiklet ekipmanları ve trafikte nasıl davranmanız konusunda @BilgisayarKurdu uzmandır.
Ama nacizane minik tavsiyem; ülkede maganda kaynıyor, kaskım var, tetbirliyim deyip rahat çıkmayın trefiğe. Yani bi gözünüz hep arkada olsun.

Bu gün iftara yetişebilmek için beni kırmızı ışıkta sıkıştırıp geçiren ayıyı hala unutmadım.

Olmazsa olmaz bisiklet ekipmanları ve trafikte nasıl davranmanız konusunda @BilgisayarKurdu uzmandır.
Ama nacizane minik tavsiyem; ülkede maganda kaynıyor, kaskım var, tetbirliyim deyip rahat çıkmayın trefiğe. Yani bi gözünüz hep arkada olsun.

Bu gün iftara yetişebilmek için beni kırmızı ışıkta sıkıştırıp geçiren ayıyı hala unutmadım.

Emanet önemli diyorsun :)

Araba falan tamam da, benim 10 kişi bisikletin önünü keser falan diye bir tırsmıyor değilim. Arabaya atlayanlar var bazı yerlerde. :D O beni biraz tuttu bisikleti kullanmama konusunda.

Kask alır çıkarım ben o zaman yola. Zaten lastik değiştirirken fark ettim, bir yere geçiriyorsun lastiği üstüne vidalıyorsun. Çıkması olası değil ama güvenim yok bisikletime. :D

Ben en iyisini ilk müsait zamanımda bisikletçiye gideyim. Sonra da kask işini çözerim. :D Yolları da öğrenmem lazım tabii. :D

Şu konuyu okumakla başla : Trafikte bisiklet sürerken dikkat edilmesi gerekenler 10 şey | Technopat Sosyal
Kask en başta olması gerekiyor, trafikte kullanıyorsan bu şart. Ben trafiğe kapalı yerlerde - sahillerde falan sürerken bu kuralı çiğniyorum çoğu zaman, sen yinede çiğneme.
Eldiven de olmazsa olmazlar arasında, yere düştüğünde ellerinin zarar görmeme ihtimali diye bir şey yok.
Yarım parmaklar da korur, genelde avuç içi zarar görür zaten.

İş çıkış saatinden sonra kullanıyorum dersen ön arka aydınlatma mutlaka şart. En az kask kadar önemli, akşam trafiğin aydınlattığı ortamda bile görünmediğinden emin olabilirsin.

Tekerleğin fırlama ihtimali ise sıfır. Ön maşa ve kadro yuvası zaten ters U şeklindedir, senin ağırlığından - yer çekiminden kurtulsa bile o tekeri sabit tutan vidalar veya mandallı sıkıştırma aparatları mevcuttur.
Sağlıklı bir bisiklette fırlayan bir parça olmaz kısacası :)

Bisiklet sürerken elbette gasp edilebilirsin, pahalı bir bisiklete biniyorsan bu oran daha da artar.
Bu yüzden belli bir yaşa ulaşana kadar trafiğe çıkmaman, çıkıyorsan da kendini korumayı öğrenmen gerekiyor. Issız yerlerde sürmemen gerekiyor.

Teşekkür ederim bilgiler için. Şöyle, oturduğum yer iyi, hoş ama daha önce bisikletle uzun mesafe yaparken 3-4 yıl öncesinden bahsediyorum yolum kesilmişti. Tek kişi olsa, sıkıntı değil. Doğurulup, unutulan bir kalabalık sarıyor etrafını, ve tahmin edebileceğiniz üzere dayak yemiştim. Sebepsiz yere bir de. Bisikletin tekerleğini yamultup gitmişlerdi. Şimdi, kendimi korurum, 19 yaşında sayılırım ama tedirginlik var.

Spora gittiğim dönemde aldığım yarım parmak eldivenim var. Onu kullanırım ilk başta. Ağırlık kaldırmak için kullanıyordum, bisiklette de sıkıntı çıkarmayacaktır.

O zaman ilk fırsatta bisikletçiye götürürüm. Sonra da kask alır başlarım binmeye. Sağ olun. :)

Merak etme dolmuşçulardan uzak durursan dayak mayak yemezsin kimseden :) İşin aslı trafikte insanlarla fazla muhatap olmamakta bitiyor emin ol. İnsanin bu yaşlarda kanı kaynadığı için trafikte bazı durumlara ani tepkiler verebiliyor.

Sen eğer hareketlerine ve sözlerine dikkat edersen kolay kolay sorun yaşamazsın.
Sorun yaşadığın kişi ile de asla aynı yolu paylaşma, daha büyük sorunlara davetiye çıkarır.

Küçükken beni de ekmek almaya giderken 8 kişi dövmüştü. Daha doğrusu o zamanlar Polat Alemdar izleyen genç ilkokul nesli sokaktan geçen herkesi dövmeye niyetleniyordu :) Eh mahalle ortamı da bunu gerektirir, Allah'tan yere yatırınca dövmüş sanıyorlardı da ucuz kurtulmuştum:) Bu saatten sonra karşına çıkan olmaz merak etme. Çıkarsa da bisiklet sürmenle bir alakası olmaz.

Ben de bir şeyler eklemek istedim şimdi.
Her ne kadar dikkatli olursan ol kural tanımazlar seni bulabiliyor.
Ben 3 gün önce yaşadım böyle bir olay. Ana yolda kaldırıma sıfır ilerlerken bi adam yanaştı tam arkama ve korna basmaya başladı. Sinyal filan yoktu. Ben de herhalde geçmek istiyor deyip daha da kaldırıma yaklaştım. Tabi kaldırıma çıkamadığım için dengemi kaybettim ve düştüm. Asıl olay da burdan sonra başladı. Meğerse arkadaki arkadaşın amacı kaldırıma çıkmamış(kaldırım dediğim aslında oto sanayinin önü. Teoride kaldırım ama araçların kullanımına açık).
Ben düşünce adam durdu. Ben de arabaya yaklaşıp biraz adamlara bağırdım "benim hayatımla oynuyorsunuz biraz saygı lütfen" diye .Adamlarsa bana sadece mal mal baktılar. Ağızlarından tek bir kelime bile çıkmadı özür vs.

Anlayacağın bazen ne yaparsan yap bela seni bulabiliyor

Türkiye'de insanlar tuhaftır. Gözün açık olsun, dikkatli kullan, güvenlik ekipmanların tam olsun yeterli. Ayrıca ne olur ne olmaz diye dışarı çıktığında biber gazı, alabilirsen düzgün bir şok cihazı al. Bunun dışında gardını düşürme ve bir problem esnasında her zaman telefonun ya da varsa kameran ile çekim yapmayı ihmal etme. Başıma geldiği için söylüyorum, tamamen gereksiz polislerimiz sen bıçaklansan ya da dayak yesen bile herhangi bir şahit ya da video olmadan kıllarını bile kıpırdatmıyorlar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı