Bisiklete sıfırdan başlamak

Hocam yorumları okudum da sahil şehrinde düz yollarda dağ bisikleti alırsanız hayatınızın hatasını yaparsınız. Bu dediğimi de hibrit veya yol bisikletine binmeden anlamanız zor. Alın 3 bisikleti de 5 km sürün zaten dağ bisikletini fırlatıp atacaksınız.

Hocam yorumları okudum da sahil şehrinde düz yollarda dağ bisikleti alırsanız hayatınızın hatasını yaparsınız. Bu dediğimi de hibrit veya yol bisikletine binmeden anlamanız zor. Alın 3 bisikleti de 5 km sürün zaten dağ bisikletini fırlatıp atacaksınız.

Hocam o kadar da değil, haksız değilsiniz tabi. Ancak anladığım kadarıyla ulaşımdan ziyade aktivite amacıyla sürülecek. Hibrit dediğiniz elektrikli değil de dağ/yol kırması olan ise bence de o daha mantıklı, ancak yol bisikletinin dağ bisikleti kadar konforlu olacağını sanmıyorum.

@UluErdem25 @Tahao Yani şöyle hergün bu bisikletle işe gidip gelmeyeceğim. Haftada 3 bilemediniz 4 gün spor/hobi amaçlı keyif alarak sürmek için alacağım. Kondisyon olarak hazır olduğumda dağlara orman içlerine vuracağım kendimi :)

@YasirHoca hocam 1 metreden atlamayacaksanız hibrit alın derim. Bütçenizi bilmiyorum ama sağlam para vermediğiniz sürece dağ bisikleti performanslı olmuyor. Kalın dişli tekerler çok yoruyor, arka süspansiyonlar ekstra ağırlık katıyor ki onu kitleyerek kullanmanız gerekir şehirde çünkü %30 pedal gücünü sönümlüyor. Vites dişli oranı dağ bisikletlerinde yüksel hıza elverişli değil. Düz yolda deli gibi pedallayıp 30-35 ile gitmek sizi tatmin etmez bence. Hibritle taşa toprağa da girersiniz, bisiklet yolunda da rahat edersiniz, kaldırımdan da zıplarsınız. Dağ almak gönlünüzde varsa her türlü çelik kadro almamaya özen gösterin derim.

@YasirHoca evet o attığınız hibrit ama gezi bisikletleri sekmesine baktım orada şehir, hibrit, gravel bir sürü tarz gördüm. Gezi sekmesindekilerin hepsi hibrit değil. Hibritler: ince(1.75) hafif tırtıklı dış lastik, gidonu mtb'den yüksek selesi yol bisikletinden alçak, ön süspansiyonlu bisikletlere deniyor. Nete yazarsan kadro yapısını bulabilirsin. Şehir bisikletleri kadar rahat değil yol bisikleti kadar konforsuz da değil performans-konfor-dağ karışımı ne ararsan var bisikleti :) hibrit alıp sonradan tarzını oturtabilirsin. Bu attığın hibrit pek hoşuma gitmedi açıkçası büyük ihtimal cortlar biraz sert kullanırsan, bütçen nedir bakayım ben de, başka marka olmaz mı bir de?

@YasirHoca evet o attığınız hibrit ama gezi bisikletleri sekmesine baktım orada şehir, hibrit, gravel bir sürü tarz gördüm. Gezi sekmesindekilerin hepsi hibrit değil. Hibritler: ince(1.75) hafif tırtıklı dış lastik, gidonu mtb'den yüksek selesi yol bisikletinden alçak, ön süspansiyonlu bisikletlere deniyor. Nete yazarsan kadro yapısını bulabilirsin. Şehir bisikletleri kadar rahat değil yol bisikleti kadar konforsuz da değil performans-konfor-dağ karışımı ne ararsan var bisikleti :) hibrit alıp sonradan tarzını oturtabilirsin. Bu attığın hibrit pek hoşuma gitmedi açıkçası büyük ihtimal cortlar biraz sert kullanırsan, bütçen nedir bakayım ben de, başka marka olmaz mı bir de?
Başka markada olabilir. Ancak başka markayı sadece internetten sipariş verebilirim. Salcano olmasının sebebi bulunduğum şehirde hem servisi hem bayisi olmasından dolayı. Bütçem 5.000,00₺

Sahilde sürecekseniz, arada bir hendeğe, bozuk yola, yokuşa gireceğim diyorsanız hibrit bisiklet en iyisidir. Dağ ve yol karmasıdır; orta dişli lastikere sahip olduğu için hem iyi yol tutuşu hem akışkan sürüş sağlar, vites sayısı çok olduğu için her koşulda rahatça sürersiniz, yol bisikleti kadar da rahattır kendisi.
Yok ben sahil dışında bir yerde sürmem derseniz tabii ki en iyisi yol bisikletidir. Günlük ya da yarış tipi tercih edebilirsiniz, hangisi size uygunsa.

Düz yol için bisiklet alırken süspansiyonsuz ya da ön süspansiyonlu gövde tercih edilebilir ancak dağ bisikletlerindeki gövde süspansiyonu insanı inanılmaz yoruyor, kesinlikle önermiyorum. Lastik seçimi de ya yol ya da orta dişli olmalı, dişler/lastik kalınlaştıkça bisikleti kontrol etmek de o kadar yorucu oluyor.

Geri
Yukarı