Sele yüksekliği neye göre ayarlanmalı?

Ben pedal en alttayken ayağım dümdüz olacak şekilde kullanıyorum. Uzun zamandır bisiklet sürmüyordum fakat üni-ev arası gide gide pedaldan güç alarak inip binmeyi öğrendim. Tavsiye ederim hiç yormuyor. Ayağım yere değince kendimi güvende hissediyordum o yüzden hep alçak kullanıyordum fakat alışınca sıkıntı çıkmıyor.

Ben pedal en alttayken ayağım dümdüz olacak şekilde kullanıyorum. Uzun zamandır bisiklet sürmüyordum fakat üni-ev arası gide gide pedaldan güç alarak inip binmeyi öğrendim. Tavsiye ederim hiç yormuyor. Ayağım yere değince kendimi güvende hissediyordum o yüzden hep alçak kullanıyordum fakat alışınca sıkıntı çıkmıyor.
Bisiklete binerken çok sıkıntı oluyor ya.

Arkadaşların dediği doğru, pedal aşağıdayken ayağınız neredeyse düz olacak şekilde ayarlamak gücü pedale en verimli şekilde aktarmanızı sağlar. İnip binmek ilk başlarda zor gelebilir ancak alışıyorsunuz zamanla. Benim bisikleti her gören sen buna nasıl biniyorsun diyor ama ben hiç zorlanmıyorum açıkçası, zaten bilenler de hep böyle ayarlar seleyi.

Sele yüksekliğini neye göre ayarlamalıyım?
Pedala basıp ilerletirken bastığınız zaman ayağınız dümdüz olmalı.
En ideal boy böyle bulunur.

Diğer türlü çok fazla yoracak ve zaman kaybettirecektir size.

Mesela ben 198cm boyundayım ve bisiklette neredeyse en üste almış konumla kullanıyorum.
Millet deli misin diyor ama yapacak bir şey yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı