Sen de kod yazmalısın!

Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı
Hepimizin "woah" dediği o muhteşem oyunlar, web siteleri, uygulamalar nasıl mı yapılıyor? Kod yazarak! Bence herkes kod yazmayı deneyimlemeli peki kod nasıl mı yazılır? Kod yazmak için aynı konuşma dili gibi diller kullanırız bunlara programlama dili diyoruz. Şu şekilde düşünelim insanlarla iletişim kurmak için ne yaparız? Konuşuruz. Bilgisayarla da konuşarak anlaşıyoruz ona şurayı böyle burayı böyle yap diyoruz. İnsanlarla konuşurken konuşma dili bilgisayarla konuşurken programlama dili kullanırız tek fark budur. O zaman sizlere birkaç programlama dilini göstereyim arasından beğendiğinizi seçip hemen öğrenmeye başlayın.

1-Python.

python-ne-icin-kullanilir.jpg

kendisini yeni başlayanlar tercih eder genelde basit bir yapısı vardır. Kendisi ile web sitesi, uygulama, oyun gibi şeyler geliştirebilirsiniz özgürsünüz. Basit dediğime bakmayın tüm işverenler arıyor Python bilen adam.
----------------------
2-JavaScript.

indir.png

Eğer front end ile ilgileneceğim diyorsanız profesyonel derecede bilmelisiniz bu beyefendiyi. JavaScript mükemmeldir işverenler bunu da arar web sitesi, uygulama, oyun gibi şeyler geliştirebilirsiniz.
----------------------
3-PHP.

php-internet-programciligi.jpg

Açıkçası pek sevmem, şt duymasın PHP'ci tayfa. Back End'de bayağı iş görür bu eleman seven kitle büyüktür hakkında pek fikrim yoktur.
----------------------
4-Java.

0_SxX1UD9Ok_VaCgO-.png

Java, sun microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış açık kaynak kodlu bir programlama dilidir.
----------------------
Eyvah bir şeyi unuttuk :(. Heh hatırladım.

ay-mı-kahve-mi-hangisi-daha-faydalı_01.jpg

Çok başarılı ve işe yarar bir rehber, ellerine sağlık.
Teşekkür ederim :).
Güzel bir rehber olmuş ama c ve oyunlar c# eklenebilir.
Haklısınız çok değinmedim başlayacaklar zaten araştırır diye.
Blog bölümüne açılsaydı daha güzel olur diye düşünüyorum. C dillerine yer verilmemesi cidden çok ayıp olmuş :(. Ayrıca diller hakkında biraz daha bilgi verilebilirdi diye düşünüyorum, örneğin Java hakkındaki bilgi çok az olmuş.
Haklısınız lakin C'yi yazarim onu yazmam gerekir onu yazarim onu yazmam gerekir bu böyle bir while döngüsüne döner :D.
Yeni başlayacaklar için oldukça özet ve iyi olmuş. Bunun daha çok dili kapsayan ve daha ayrıntılı halini yaparsanız da iyi olur 👍.
Teşekkür ederim.Amacım özet geçmek idi yeni başlayan arkadaşlar pek anlayamıyor sonra.
Blog bölümüne açılsaydı daha güzel olur diye düşünüyorum. C dillerine yer verilmemesi cidden çok ayıp olmuş :(. Ayrıca diller hakkında biraz daha bilgi verilebilirdi diye düşünüyorum, örneğin Java hakkındaki bilgi çok az olmuş.
Yazımı düzenleyebiliyormuyum küçük harfle başlamışım bir yerde.

Başlık forumda olmayan insanların ulaşabileceği türden değil. Mesela başlamak isteyen biri tarayıcıda şunları arayabilir "Kod yazmaya nereden başlamalıyım?", "Yeni başlayanlar için kodlama tavsiyesi" gibi. Yazınızı daha çok insana ulaştırmaya çalışabilirsiniz.

Hocam ben de başlamak istiyorum da neye göre kod yazıyorsunuz? Nerede, hangi tuşa basacağınızı nasıl anlıyorsunuz? Klavyeye oturarak yazmıyorsunuz herhalde 😂.
İnanın onu bende bilmiyorum :D bilgisayarla çok içli dışlı olursan elin alışıyor.
Başlık forumda olmayan insanların ulaşabileceği türden değil. Mesela başlamak isteyen biri tarayıcıda şunları arayabilir "Kod yazmaya nereden başlamalıyım?", "Yeni başlayanlar için kodlama tavsiyesi" gibi. Yazınızı daha çok insana ulaştırmaya çalışabilirsiniz.
Haklısın.

İnanın onu bende bilmiyorum :D bilgisayarla çok içli dışlı olursan elin alışıyor.
Hocam mesela az önce bir konu gördüm. Soruda lunapark her k saatte bir çalışıyor, lunaparka her k saatte x kişi geliyor diye. Mesela bunu nasıl anlayıp yazıyorlar?
"Lunaparkaxkişigelsinykişigitsin//:;"
Bunu anlayamıyorum.

Geri
Yukarı