Senua's Sega Hellblade 2 "sinematik bir deneyim için" konsollarda 30 FPS çalışacak

Famronty

Megapat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Not: Başlığı yanlış yazmışım. Kusura bakmayın. :)
Oyunun VFX yönetmeni sinematik bir deneyim için 30 FPS olduğunu ileri sürmüş. :D oyunun ağır ve yavaş oynanışından dolayı düşük kare hızının sorun olmayacağını da ileri sürmüş. 30 FPS sadece Xbox konsollarında olacakmış. PC için FPS arttırma olacakmış.

Kendi fikrimi söylemem gerekirse Hellblade gibi çok fazla ara sahne barındıran oyunlarda film gibi deneyim yaşatmak için aslında 30 FPS makuldür fakat bu dövüş sahnelerinde bence geçerli bir argüman değil. Kimi oyunlarda oyun 60 FPS ara sahne 30 FPS'dir. Bu sorun olmaz fakat oyunun tamamının 30 FPS olması bayağı kötü etkileyen bir şey. Gelen eleştirilere göre gerçek bir Unreal Engine 5 oyununun geldiğini söylemişler. Eğer öyleyse ben 30 FPS'ye de tamamım.

Bu arada basın ön izlenimleri yayınlanmış. Tek tek atmak yerine özet geçecek bir tweet atayım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kaynak: Hellblade 2 will be 30fps only on Xbox consoles

Şöyle bir açıklamadan sonra hiç güvenim kalmadı hele.
Yazıyı okudum ve ben yanlış bir noktaya değindiğini görmedim. Bu tarzda bir oyunun 15-20 saat aralığında olması hata olur zaten. Ağır hikayeye sahip oyunlar bu şekilde kısa olması gerekiyor bence. 8 saat de ideal bir uzunluk.

Not: Başlığı yanlış yazmışım. Kusura bakmayın. :)
Oyunun VFX yönetmeni sinematik bir deneyim için 30 FPS olduğunu ileri sürmüş. :D oyunun ağır ve yavaş oynanışından dolayı düşük kare hızının sorun olmayacağını da ileri sürmüş. 30 FPS sadece Xbox konsollarında olacakmış. PC için FPS arttırma olacakmış.

Kendi fikrimi söylemem gerekirse Hellblade gibi çok fazla ara sahne barındıran oyunlarda film gibi deneyim yaşatmak için aslında 30 FPS makuldür fakat bu dövüş sahnelerinde bence geçerli bir argüman değil. Kimi oyunlarda oyun 60 FPS ara sahne 30 FPS'dir. Bu sorun olmaz fakat oyunun tamamının 30 FPS olması bayağı kötü etkileyen bir şey. Gelen eleştirilere göre gerçek bir Unreal Engine 5 oyununun geldiğini söylemişler. Eğer öyleyse ben 30 FPS'ye de tamamım.

Bu arada basın ön izlenimleri yayınlanmış. Tek tek atmak yerine özet geçecek bir tweet atayım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kaynak: Hellblade 2 will be 30fps only on Xbox consoles

Uğraşmamak için sinematiği bahane etmek, güzel.

Film gibi yapacaklarsa 30 FPS yerine 24 FPS'e kilitlemeleri gerekirdi.

Harelde 30 FPS sinamatik deneyimini sadece konsolcular yaşayacak gibi görünüyor. Çünkü PC'de FPS kiliti bulunmayacakmış.

Açık konuşmam gerekirse benim için Hellblade serisi bir yana diğer oyunlar bir yanadır. Nedeni ise ele aldıkları konunun farkındalar ve ona göre özen gösteriyorlar. İlk oyunda psikoz hastalığını çok gerçekçi ele aldıkları için hastalıktan muzdarip kişiler yapımcılara teşekkür etmişti.

Böylesine ciddi bir oyunu Xbox-PS fanboylarının malzeme konusunu yapmasına çok sinir oluyorum. Xbox'da 30 FPS çalışması evet, kötü fakat gelen eleştirilere göre de yapılmış en iyi UE5 oyunu. Bu yoruma göre bile 30 FPS kabul edilebilir. Zaten hantal bir oyun olmasından dolayı da bence sorun olmayacaktır.

Ses konusuna değinmek istiyorum. İlk oyunda bu zamana kadar gördüğüm en büyük özeni göstermişlerdi. Buna en yakın deneyimi sanırım Hunt Showdown'da yaşamıştım.

Son düzenleme:
Böylesine ciddi bir oyunu Xbox-PS fanboylarının malzeme konusunu yapmasına çok sinir oluyorum. Xbox'da 30 FPS çalışması evet, kötü fakat gelen eleştirilere göre de yapılmış en iyi UE5 oyunu. Bu yoruma göre bile 30 FPS kabul edilebilir. Zaten hantal bir oyun olmasından dolayı da bence sorun olmayacaktır.
Böyle güzel bir oyun gelecek diye sevinmek yerine fanboyluk yapmaya gerek yok, her yere çıkar zaten belli bir süre sonra.

Geçen de Ronin konuşulmuştu PS5 için, performansı iyi değildi ama gidip de oraya bu nasıl konsol, düzgün çalıştıramıyor diye yazmak da doğru değil. Buna da yazmak doğru değil.

Koskoca şirketlerin tarafını tutmaya gerek yok, güzel bir oyun çıksın herkes oynasın, eğlensin işte, değil mi?

Geri
Yukarı