Seri üretim arabalarda kullanılan en iyi şanzıman sizce hangisi?

JZA80 Supra ve R34 GT-R'larda kullanılan V160-V161 (Diğer adıyla Getrag 233) 6 ileri Getrag şanzıman
DSG'lerde ise DQ250 ve DQ500'dür.
DQ500'ün yazılımsal olarak daha iyi olduğunu duymuştum.
Yeni ZF'ler ve özellikle de 7G-Tronic'ler.
E36-E46 M3'te kullanılan 6 ileri Getrag şanzıman. (Hatta Z3M Coupe ve Roadster'lara 5 ileriyi söküp 6 ileri şanzıman takıyorlar genelde.) Bu şanzımanın yanlış hatırlamıyorsam kodu 420G diye geçiyordu.
E92 M3 ve F80 M3 ve F82 M4'te de kullanılan genelde M4 şanzımanı olarak geçen DCT/DKG şanzımanlar.
Porsche'lerde ise çift kavrama PDK şanzımanlar.

Not:
DQ250 ve DQ500'ler birçok modelde kullanılıyor hatta DQ250 Golf V GTI'dan beri güçlü versiyonlarda da kullanıldığını biliyorum.

Son nesillerde DQ200'ü sadece 1.0 TSI'lara koyuyorlar galiba, 1.5'lere koymayı bırakmışlardır artık.
SUV olmayan modellere koymaya devam ediyorlar diye biliyorum. Golf DQ200 sanırım.

Zaten DQ200'lerin rakiplere göre daha fazla sorun çıkarma nedeni de hem mekatronik sorunlu olması hem kuru kavrama olması hem de her zaman tam sınırda kullanım sağlamasıydı. Mekatronik sorununu çözüp ısınmayı da azalttılar ama hâlâ 250 Nm tork veren motorla kullanılmaya devam ediyorlarsa dikkat etmek lazım. 2. elde uzak durmak lazım. :D

Onun da temizini bulmak zor, millete bakıyorum adam el frenini bile çekmeden cart diye takıyor P'ye arabadan inip gidiyor.
2. el ve kuru kavrama DSG. Düşmanımın başına vermesin diyeyim, bir hatada şanzımana 40 bin sıkışabiliyor. Sahibinin nasıl kullandığını bilemeyiz sonuçta, eminim en az %95'lik orandaki kullanıcı DSG'de dikkat etmesi gereken şeyleri bilmiyor bile.

Gerçi geçenlerde birisi DSG'nin yokuşta geri kaçırmasını mekanik hata zannetmişti, çift kavrama şanzımanlarda olan bilgi seviyemiz bu ama neyse. :D

Çift kavramalı vites kullanmayı bilene EDC candır. DSG gibi de 30.000 lirayı bulan masrafı da yok, maksimum 5-6 bin lira ; o da kronik değil bozulmada. Yakıt tüketiminde de rakipsiz zaten.

DSG gibi de 30.000 lirayı bulan masrafı da yok, maksimum 5-6 bin lira...
Garantin kalmadığında sen gör bir de o masrafları. 40 bin üzerinde masraf çıkarılan çok kişi oldu, kaç tanesi bunu yetkili servise verdi orasını bilmiyorum. Çoğu ya değişim yerine tamir ettirmiştir sanayide ya da başka bir şekilde indirimli yenisini getirtmiştir.

5-6 bin bozulma parası oluyor maksimum dediğin paradan daha fazlasına kavrama değiştiriyorlar garantin kalmadığı zaman.

Son düzenleme:
Çift kavramalı vites kullanmayı bilene EDC candır. DSG gibi de 30.000 lirayı bulan masrafı da yok, maksimum 5-6 bin lira ; o da kronik değil bozulmada. Yakıt tüketiminde de rakipsiz zaten.
DSG çok daha rafine bir şanzıman, yakıtta daha iyi. Ancak EDC daha az masraflı orası doğru.
Garantin kalmadığında sen gör bir de o masrafları. 40 bin üzerinde masraf çıkarılan çok kişi oldu, kaç tanesi bunu yetkili servise verdi orasını bilmiyorum. Çoğu ya değişim yerine tamir ettirmiştir sanayide ya da başka bir şekilde indirimli yenisini getirtmiştir.

5-6 bin bozulma parası oluyor maksimum dediğin paradan daha fazlasına kavrama değiştiriyorlar garantin kalmadığı zaman.
Çok korkunç rakamlar ya, düzgün kullanmak çok önemli cidden. Şu anki aracımızı değiştirecek olursak 1.0 TSI DSG aldırmayı planlıyorum, alırsak sonuna kadar dikkatli kullanmamız gerekecek o kesin.
Aslında bir sefer alışınca çok da büyük bir şey değil ama insanlar hor kullanmaya yatkın. Basit bir iki şeyi dur-kalk trafikte ve park ederken uygulasan, bakımını da düzenli yapsan uzun zaman gider. Okuldan bir hocamda 1.6 TDI DSG vardı, 120000 kilometrede satarken bile hiç sorun yoktu şanzımanında.

Son düzenleme:
Islak kavramalı EDC 6 ileri 160hp 1.6dCi Talisman'a binmiştim hiçbir sorunu yoktu. 236.000kmde ve taksiydi. Adamın dediğine göre sadece şanzıman yağı değişmişti. Ani hızlanmalar ve yokuş yukarı kalkışta hiç kaçırmadı. Resmen tork konvertörlü gibi hissettiriyordu ama DSG'ye göre biraz yavaştı. İyi yani düşük hızlarda DSG gibi hiç sarsmıyor.
Okuldan bir hocamda 1.6 TDI DSG vardı, 120000 kilometrede satarken bile hiç sorun yoktu şanzımanında.
DQ200 şanzımanlı B7 Passat 1.6TDI sahibiydik kısa bir süre. Hiç problem çıkartmadı ama o şanzıman ve o motor o kasayı götürebilecek seviyede değil. 5 kişi ve tam dolu bagaj ile araba resmen gitmiyordu olduğu yerde sayıyordu. Bizdeki araç 140.000km'de olmasına rağmen bence daha fazla yıpranmış gibiydi. DSG aşırı hızlıydı evet ama motor vasattı.

Geri
Yukarı