Seri üretim arabalarda kullanılan en iyi şanzıman sizce hangisi?

Okuldan bir hocamda 1.6 TDI DSG vardı, 120000 kilometrede satarken bile hiç sorun yoktu şanzımanında.
Bilinçli kullanıcı oranı ne kadar yüksekse, kuru kavramada bile DSG'nin sorun oranı o kadar azalıyor. Avrupa'da da bu DQ200 şanzıman yıllardır kullanılıyor aynı motorlarla, orada 80-100 bin kilometre arasında kavrama değişimiyle insanlar hatasız kullanıyor şanzımanı büyük oranda.

Türkiye'de bu hata oranı çok daha yüksek anladığım kadarıyla Avrupa'ya göre. Bilinçsiz kullanıcı farkı.

Garantin kalmadığında sen gör bir de o masrafları. 40 bin üzerinde masraf çıkarılan çok kişi oldu, kaç tanesi bunu yetkili servise verdi orasını bilmiyorum. Çoğu ya değişim yerine tamir ettirmiştir sanayide ya da başka bir şekilde indirimli yenisini getirtmiştir.

5-6 bin bozulma parası oluyor maksimum dediğin paradan daha fazlasına kavrama değiştiriyorlar garantin kalmadığı zaman.
Alakası yok, 2017 yılında arkadaşım 6200 civarına değiştirdi. Şimdi de baktım 10K bile değil, tamir ücretiyle parçanın değişmesini ayırt edebilirim merak etme. 4 ay evvel DSG onarım parasına 11.500 ödedim zaten. EDC kadar temizi yok ayrıca yakıt tüketimi ve verimlilikte.

Alakası yok, 2017 yılında arkadaşım 6200 civarına değiştirdi. Şimdi de baktım 10K bile değil, tamir ücretiyle parçanın değişmesini ayırt edebilirim merak etme. 4 ay evvel DSG onarım parasına 11.500 ödedim zaten. EDC kadar temizi yok ayrıca yakıt tüketimi ve verimlilikte.
EDC için değil DSG için yazdım onları, ben de demin yanlış mı anladım diye tekrar okudum mesajını. Garantisiz kaldığında DSG'de 10+ bin TL ile kapıyı açıyorlar kavrama değişimi için bile, senin bayiyi pazarlıkta zorlama oranına göre bu miktarda indirim yapılıyor. Hele bir de büyük bir sorun söz konusu olduğunda DSG'de garantisizken ağlatıyorlar.

EDC için değil DSG için yazdım onları, ben de demin yanlış mı anladım diye tekrar okudum mesajını. Garantisiz kaldığında DSG'de 10+ bin TL ile kapıyı açıyorlar kavrama değişimi için bile, senin zorlama oranına göre bu miktarda indirim yapılıyor. Hele bir de büyük bir sorun söz konusu olduğunda DSG'de garantisizken ağlatıyorlar.
Genel olarak VAG grubunun bütün servisleri öyle. Özel ya da Doğuş Oto'ya bağlı olması bir şey değiştirmiyor. 2016 Polo için direksiyon sargısını garantiden değişmese 2018 yılında 3000TL isteyeceklerdi.

EDC için değil DSG için yazdım onları, ben de demin yanlış mı anladım diye tekrar okudum mesajını. Garantisiz kaldığında DSG'de 10+ bin TL ile kapıyı açıyorlar kavrama değişimi için bile, senin bayiyi pazarlıkta zorlama oranına göre bu miktarda indirim yapılıyor. Hele bir de büyük bir sorun söz konusu olduğunda DSG'de garantisizken ağlatıyorlar.
Pardon hocam, yanlış anlamışım kusura bakma.

Yoksa T-Roc @Jira hocamın mıydı?
Bende Insignia var. Noble'nin dediği gibi ilk vitesleri hantal olan 6 ileri tork konvertörlü. AISIN üretimi tork konvertörlülerden bir ZF performansı beklenmez ama bu şanzımanları bozmak için de ekstra bir uğraş gerekiyor. Normal bir kullanıcıyı tatmin edecek bir şanzıman.

PSA'daki EAT8 mesela bana o yönden çok rahatsız gelmişti.
AISIN üretimi şanzımanlar konfor odaklı oluyor dostum. DSG ve ZF performansı beklememelisin. Bu şanzımanlar genel kitleye hitap ediyor, kısıtlı bir kitleye değil. Kolay kolay üzmez.

Benim tercihim de performanslı bir araçta ZF şanzımandır. Benim olmayan DSG şanzımanlı araç da kullanmak keyifli oluyor ama benim olmayan, lütfen :D Peugeot'da EAT8 de hoş bir tercih olacaktır.

AISIN üretimi şanzımanlar konfor odaklı oluyor dostum.
Hocam ben kullanırken biraz garip bir şey olmuştu, böyle ne zaman gaza basacak olsam D8'e atıyordu tüm güç gidiyordu, ne zaman kasis gibi bir şeye gelip yavaşlayacak olsam da sanki sonuna kadar basmışım gibi kickdown atıyordu. Aracın sahibi olan tanıdığım şanzımanın konforunu öve öve bitiremiyor ancak sanki bana inatmış gibi garip hareket etmişti benim sürüş yaptığım günde :D. (C5 Aircross 1.5 130HP EAT8)

Şehir içinde trafikte vs en konforlu ve bakım maliyeti en düşün şanzıman türü CVT oluyor ama performans konusunda ise tam tersi maalesef. Yaklaşık 1 yıldır 7 ileri EDC kullanıyorum, ben oldukça memnunum ve bana göre oldukça başarılı bir şanzıman.

Şehir içinde trafikte vs en konforlu ve bakım maliyeti en düşün şanzıman türü CVT oluyor ama performans konusunda ise tam tersi maalesef. Yaklaşık 1 yıldır 7 ileri EDC kullanıyorum, ben oldukça memnunum ve bana göre oldukça başarılı bir şanzıman.
10 numara hocam cidden, kullanmayı bilene ömürlük desek yanlış olmaz. Geçişler, yakıt tüketimi, verimlilik anlamında cidden tam puan alır.

Geri
Yukarı