Servise giden Samsung monitör ne zaman ulaşır?

Moribillo

Femtopat
Daha fazla  
Samsung Odyssey G5 32" monitörüm 1 sene sonra üstten panel ayırdığı için servise götürdüm, kronik bir sorun olduğunu öğrendim Curved monitörlerde, altta bazı kırıkları olduğu için kullanıcı hatası dediler eyvallah çekip yapın dedim lakin merkezden parça gelecek dendi ve belirli bir tarih söylenmedi. 3 gün oldu, bu gibi bir durumu tecrübe eden varsa ne kadar zamanda teslim alabildiler monitörü bilgi verebilir misiniz?

Samsung Odyssey G5 32" monitörüm 1 sene sonra üstten panel ayırdığı için servise götürdüm, kronik bir sorun olduğunu öğrendim Curved monitörlerde, altta bazı kırıkları olduğu için kullanıcı hatası dediler eyvallah çekip yapın dedim lakin merkezden parça gelecek dendi ve belirli bir tarih söylenmedi. 3 gün oldu, bu gibi bir durumu tecrübe eden varsa ne kadar zamanda teslim alabildiler monitörü bilgi verebilir misiniz?
Yurt dışından gelmesi filan şanslıysanız 2 hafta yoksa 1 aya kadar gidebilir.

Eğer ki garanti belgesi elinizdeyse garanti koşulları ve kaç iş günü içerisinde size teslim edileceği yazar.

(Samsungun sitesinden ürün seri numarasını girip ürününüzü kayıt ettiyseniz orda tamir durumu gibi durumlar yazar.)

Garanti belgesi zaten elimde bulunmakta fakat servisin huyunu bilirsiniz diye tahmin ediyorum geldim ettim yaptım diyene kadar oyalanacağımı düşünüyorum bu yüzden buraya danışmam gerektiğini düşündüm. Samsung üzerinde sadece tamirde olduğu gözüküyor, detaylı bilgi bulunmamakta. 🥲

Kullanıcı hatası da olsa(!) ürünlerin azami tamir süreleri vardır ve servis istasyonları bu süreyi geçiremezler. Azami tamir süresinin geçtiği durumlarda tüketici olarak ürünün ücretsiz olarak yenisiyle değiştirilmesini veya iadesini talep edebilirsiniz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(4)Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi haklarından birinin seçilmesi durumunda bu talebin satıcıya, üreticiye veya ithalatçıya yöneltilmesinden itibaren azami otuz iş günü, konut ve tatil amaçlı taşınmazlarda ise altmış iş günü içinde yerine getirilmesi zorunludur. Ancak, bu Kanunun 58 inci maddesi uyarınca çıkarılan yönetmelik eki listede yer alan mallara ilişkin, tüketicinin ücretsiz onarım talebi, yönetmelikte belirlenen azami tamir süresi içinde yerine getirilir. Aksi hâlde tüketici diğer seçimlik haklarını kullanmakta serbesttir.

Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği - Değiştirilen Madde 10:
(4)Kullanım ömrü süresince, malın yetkili servis istasyonlarındaki bakım ve onarım süresi azami tamir süresini geçemez. Bu süre, garanti süresi içerisinde mala ilişkin arızanın yetkili servis istasyonuna veya satıcıya bildirimi tarihinde, garanti süresi dışında ise malın yetkili servis istasyonuna teslim tarihinden itibaren başlar. Tüketici arıza bildirimini; telefon, faks, e-posta, iadeli taahhütlü mektup ve benzeri bir yolla yapabilir. Uyuşmazlık halinde bildirime ilişkin ispat yükümlülüğü tüketiciye aittir.

Geri
Yukarı