Ses bozukluğu yaşayan birisine ne önerirsiniz?

Eymen İşgüzer

Centipat
Yaklaşık 1 yıldır sesim neredeyse yok denecek kadar az. Sesim çok az çıkıyor sabah kalktığımda sesim çıkmıyor ama gerçek anlamda çıkmıyor konuşuyorum ağzım hareket ediyor ama ses çıkmıyor. Sesim son derecede çatallı, titrek ve tiz. Bu kadar da değil her konuşmaya başladığımda sesimin ilk 3-4 kelimesi hiç çıkmıyor diğer kalan kelimeler ise azıcık çıkıyor ama kesik kesik çıkıyor ve her konuşmaya başladığımda boğazımı 2-3 kere temizlemem gerekiyor ama böylede boğazım tahriş oluyor ve sürekli faranjit oluyorum. Hiçbir şekilde yüksek sesle konuşamıyorum biriyle tartışmaya veya diyaloğa giremiyorum, uzaktan biri bana seslendiği zaman cevap veremiyorum ve bu durum beni okulda da çok kötü etkiliyor hoca yoklama aldığı zaman bile "burada" demek için kendimi hazır hissetmem gerekiyor ama yine de sesim çok kötü ve ince çıkıyor. Kbb ye gittim ve bana hem ergenlikten kaynaklı ses bozukluğu hem de psikojenik (ses telleri kapakçıklarının kapanmaması durumu) ses bozukluğu olduğunu söyledi ve dilkoma yönlendirdi. Eskişehir'de yaşıyorum buradaki Anadolu Üniversitesi'nin dilkom (dil ve konuşma bozuklukları) bölümü varmış. Türkiye'de kurulmuş olan ilk ses terapisi merkezi ve Türkiye'nin en iyisi olduğu söyleniyor. Daha önce bu durumu yaşayan veya ses terapisine giden var mı, sesiniz düzeldi mi, ne kadar süre terapi aldınız beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

images (17).jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı