Forum bağımlılığı için ne önerirsiniz?

Captain Kayn

Centipat
Daha fazla  
Herkese öncelikle merhaba.

17 yaşında lise 3'e giden bir gencim ve hem iyi hem kötü yanları olan bir sorunum var maalesef.
Forum bağımlılığı.

Günümün neredeyse %75'i forumlarda geçiyor, okula giderken, gelirken, gece yatarken, öğlen evdeyken vs. hep forumlardayım hep bir şey okurum forumlarda. Ekşi (bu en çok zaman geçirdiğim) donanım, techno vs. tüm forumlarda ilgi alanım olsun olmasın (memurlar.net bile) kısacası her yerdeyim ve bu durumdan oldukça rahatsızım. Bu kötü yanlarıydı şimdi geçelim iyi yanlarına.

Hemen hemen her konuda bir bilgi birikimim var (herbokolog) ve derste, arkadaşlarla konuşurken, öğretmenler yüksek ihtimal bilmeyeceğimizi düşündüğü bir şeyi sorduğunda hep bir bilgim oluyor bu da bana göre kısmen iyi yanları. Fakat bunlar ne kadar güzel olsa da çok zamanımı alıyor. Derslerim aksıyor her ne kadar derslerim iyi olsa da daha iyi olabilir kafasındayım. Ya da mesela bir bilgiyi telefondan almaktansa kitaptan almayı yeğlerim (teorikte tabii ki.) Sayın forum sakinleri bana neler önerirsiniz?

Bence zararlı değil, bilgisayarda oyun oynamaktan iyidir. Özellikle Ekşi inanılmaz bir deneyim kaynağı doğru kullanırsan. Gerek komik hikayeler, gerekse bir kullanıcı deneyimi, ne ararsan var. 2-3 senedir birkaç dakika gündemi takip edip kalan saatlerimi bu tür sitelerde geçiriyordum. Rastgele bir arama geçmişimi paylaşmak isterim mesela, şu an bu konuların hepsinden az çok konuşacak kadar bilgim var.

Bunun gibi başlıkları bulup boş zamanında 2-3 saat bile okuyabilirsin ki insan ilişkileri hakkında, burçlar hakkında, herhangi bir içecek hakkında bile onlarca entry var. Çevremde cider içen bir kişi falan varken burada tek tıkla 130 entry karşına çıkıyor mesela.

1678039411987.png

Forumlarda aşırı yanlış bilgiler de olabiliyor. Bence bu yanı da zararlı ama ilkokul ve ortaokul yıllarımızı düşündüğümde o zamanlar kitaplardan ve öğretmenlerden öğrendiklerimde de çok fazla yanlış bilgi olduğunu görüyorum. Kitap okusan da onlar da eğer taraflıysa mesela tarihi yanlış öğrenebilirsin. Gerçekler çok çarpıtılabilir. Tek bir yazarı okursan ve o konuda uzman başka kimseye bakmazsan bakış açın dar kalır, bilgin de belki sadece boş bilgi olur. Yani her şeyden yeteri kadar faydalanmakta (forum, kitap, videolar vs.) ve her şeyin doğruluğunu araştırmakta fayda var. Forumlardan öğrendiklerinin %100 doğru ve gerçek olduğunu da düşünmezsen pek gireceğini sanmıyorum. Örneğin, Ekşi Sözlük'te o kadar saçma ve troll yazı var ki neyin gerçek neyin yalan olduğunu anlamadığım için artık hiç girmiyorum bile. Girecek olsam bile 2010 öncesi yazılan daha az troll şeylere bakıp çıkıyorum.

Alkol ve kız arkadaş.

Herkese öncelikle merhaba.

17 yaşında lise 3'e giden bir gencim ve hem iyi hem kötü yanları olan bir sorunum var maalesef.
Forum bağımlılığı.

Günümün neredeyse %75'i forumlarda geçiyor, okula giderken, gelirken, gece yatarken, öğlen evdeyken vs. hep forumlardayım hep bir şey okurum forumlarda. Ekşi (bu en çok zaman geçirdiğim) donanım, techno vs. tüm forumlarda ilgi alanım olsun olmasın (memurlar.net bile) kısacası her yerdeyim ve bu durumdan oldukça rahatsızım. Bu kötü yanlarıydı şimdi geçelim iyi yanlarına.

Hemen hemen her konuda bir bilgi birikimim var (herbokolog) ve derste, arkadaşlarla konuşurken, öğretmenler yüksek ihtimal bilmeyeceğimizi düşündüğü bir şeyi sorduğunda hep bir bilgim oluyor bu da bana göre kısmen iyi yanları. Fakat bunlar ne kadar güzel olsa da çok zamanımı alıyor. Derslerim aksıyor her ne kadar derslerim iyi olsa da daha iyi olabilir kafasındayım. Ya da mesela bir bilgiyi telefondan almaktansa kitaptan almayı yeğlerim (teorikte tabii ki.) Sayın forum sakinleri bana neler önerirsiniz?

Sen biraz dağlara ormanlara git gez, yaşadığının farkına varırsın o zaman, forumda bu kadar vakit geçirebiliyorsan demek ki hayatın değerini anlamamışsın zamanın senin için değeri kalmamış. Forumda yazılan bilgilerin %90 hayali ispatı olmayan şeyler özellikle internette ki bilgilerin, forumda takılanlar sosyalleşecek çevreleri ve paraları olmayan kitlerler %70'i.
Sen derslerine odaklan bir amaca bağlan bu tip forum bağlımlılıklarını burada dile getiriyorsan kendin ruhunu kontrol edebilecek kuvvette değilsin demek ki, şimdi forum bağımlığı biter alkol bağımlılığı başlar bunun sonu yok sen önce kendini kontrol etmeyi öğren yaşayıp öleceğinin farkına var.

Son düzenleme:
Alkol ve kız arkadaş.

Sen biraz dağlara ormanlara git gez, yaşadığının farkına varırsın o zaman, forumda bu kadar vakit geçirebiliyorsan demek ki hayatın değerini anlamamışsın zamanın senin için değeri kalmamış. Forumda yazılan bilgilerin %90 hayali ispatı olmayan şeyler özellikle internette ki bilgilerin, forumda takılanlar sosyalleşecek çevreleri ve paraları olmayan kitlerler %70'i.
Sen derslerine odaklan bir amaca bağlan bu tip forum bağlımlılıklarını burada dile getiriyorsan kendin ruhunu kontrol edebilecek kuvvette değilsin demek ki, şimdi forum bağımlığı biter alkol bağımlılığı başlar bunun sonu yok sen önce kendini kontrol etmeyi öğren yaşayıp öleceğinin farkına var.

Evet sanırım haklısın. Oyun bağımlılığım vardı 1 sene öncesine kadar ve bir anda amacım ne neden böyle yapıyorum demeye başladım ve 1 hafta sonra bilgisayarı bile açmamaya başladım. Şu an da aynı durumdayım ve büyük ihtimal bu forum bağımlılığım da sona erecek ve yeni bir şey bulacaktım yüksek ihtimal bağımlı olmak için. Yani lafın kısası yazdıklarını dikkate alacağım uygulamaya çalışacağım. Teşekkürler.

Evet sanırım haklısın. Oyun bağımlılığım vardı 1 sene öncesine kadar ve bir anda amacım ne neden böyle yapıyorum demeye başladım ve 1 hafta sonra bilgisayarı bile açmamaya başladım. Şu an da aynı durumdayım ve büyük ihtimal bu forum bağımlılığım da sona erecek ve yeni bir şey bulacaktım yüksek ihtimal bağımlı olmak için. Yani lafın kısası yazdıklarını dikkate alacağım uygulamaya çalışacağım. Teşekkürler.

Bazi insanlarda bagimlilik genetik dogustan geliyor senin doktora danisman gerekli buyuk ihtimal ailende de boyle biri ar genetik olarak geliyor, kotulemek icin demiyorum ben kendimde boyle bir durum farkina varsam psikologtan psikiyatriden yardim alirim, bende tembellik var uyusukluk var onu çözmen gerekli.

Geri
Yukarı