Rehber Ses kartı ile gitar nasıl çalınır?

Leslie Burke

Decapat
Daha fazla  
İlk önce ses kartımızı bilgisayarımıza bağladıktan sonra gitarımızı anladığına bakalım.

Gitarımızı jak kablosuyla ses kartının gitar girişine takın. Gitarınızda tellere vurunca ses kartının üstünde yeşil ışık yanacaktır(bu sadece bazı ses kartlarında oluyor)
2. olarak sesi alabileceğimiz aygıt kullanmamız lazım.
Referans monitörü veya 3.55mm jak kablolu kulaklık, hoparlör ile sesi duyabilirsiniz.

Bilgisayarda ne yapacağız?

İlk önce ses kartınızın sürücüsünü bilgisayarınıza kurun. Ve buffer ayarlarını yapın. Ben 48000 ve 64 olarak kullanıyorum.

ASIO4ALL kurma.

Bu program gitarımızı çalmamız için büyük önem taşıyor.https://asio4all.org bu linkten indiriyorsunuz.

Program ile amfi Simulator'ü kullanarak gitarımızı çalmak için ayarlar.

Örnek olarak ücretsiz Neural DSP uygulamalarını kurabilirsiniz (kayıt almak için DAW adı verilen türdeki uygulamaları kurmanız lazım)
Şimdi uygulamayı indirdiniz ne yapacaksınız?
Uygulama içi ayarları açın.
İnput output ayarlarına gelin.
Driver-ASIO4ALL
Device-ses kartınızın adı. Örnek m Audio m track Audio solo and Duo.
İnput-streo 1-2
Output-1-2
Ve artık gitarınız çalınmaya hazır bir problem varsa yazın anlatayım.

Yapamadığınız veya atladığım bir yer varsa yazarsanız sevinirim.

İlk önce ses kartımızı bilgisayarımıza bağladıktan sonra gitarımızı anladığına bakalım.

Gitarımızı jak kablosuyla ses kartının gitar girişine takın. Gitarınızda tellere vurunca ses kartının üstünde yeşil ışık yanacaktır(bu sadece bazı ses kartlarında oluyor)
2. olarak sesi alabileceğimiz aygıt kullanmamız lazım.
Referans monitörü veya 3.55mm jak kablolu kulaklık, hoparlör ile sesi duyabilirsiniz.

Bilgisayarda ne yapacağız?

İlk önce ses kartınızın sürücüsünü bilgisayarınıza kurun. Ve buffer ayarlarını yapın. Ben 48000 ve 64 olarak kullanıyorum.

ASIO4ALL kurma.

Bu program gitarımızı çalmamız için büyük önem taşıyor.https://asio4all.org bu linkten indiriyorsunuz.

Program ile amfi Simulator'ü kullanarak gitarımızı çalmak için ayarlar.

Örnek olarak ücretsiz Neural DSP uygulamalarını kurabilirsiniz (kayıt almak için DAW adı verilen türdeki uygulamaları kurmanız lazım)
Şimdi uygulamayı indirdiniz ne yapacaksınız?
Uygulama içi ayarları açın.
İnput output ayarlarına gelin.
Driver-ASIO4ALL
Device-ses kartınızın adı. Örnek m Audio m track Audio solo and Duo.
İnput-streo 1-2
Output-1-2
Ve artık gitarınız çalınmaya hazır bir problem varsa yazın anlatayım.

Yapamadığınız veya atladığım bir yer varsa yazarsanız sevinirim.
ASIO4ALL driverının sadece bir işe odaklanması sebebiyle hedef DAW dışı aynı anda başka yazılımlardan ses alamayan arkadaşlar FlexASIO kullanabilir.
8 buffer ile UMC22yi kullanabiliyorum arkada Youtube falan açıkken.

Eğer DAW içinde iş yapacaksanız 8 bufferla haliyle dayanmıyor da olcak o kadar piyasadaki en ucuz kartlardan biri zaten bu.

48.000kHz video prodüksiyonlarında kullanılır. Video ile uğraşmıyorsanız 44.100kHz kullanın.
64 Samples buffer çok düşük bir değer. Çıtırtı-pıtırtı düymanıza sebep olur. duruma göre 128-512 Samples buffer seçilebilir. Eğer canlı kayıt yapmıyorsanız PC yi zorlamamak için 2048 de çalışın.

ASIO4ALL kurma.

O, onboard ses kartlarında kullanılan bir yönetici.
Asio4all ın gitar çalmaya özel ya da gitar ile hiç bir ilgisi yoktur. Ayrıca ses kartınız varsa bunu kurmayın, çünkü ses kartınız kendi ASIO su ile gelir. Diğer türlü sorunlar yaşarsınız.

48.000kHz video prodüksiyonlarında kullanılır. Video ile uğraşmıyorsanız 44.100kHz kullanın.
64 Samples buffer çok düşük bir değer. Çıtırtı-pıtırtı düymanıza sebep olur. duruma göre 128-512 Samples buffer seçilebilir. Eğer canlı kayıt yapmıyorsanız PC yi zorlamamak için 2048 de çalışın.

O, onboard ses kartlarında kullanılan bir yönetici.
Asio4all ın gitar çalmaya özel ya da gitar ile hiç bir ilgisi yoktur. Ayrıca ses kartınız varsa bunu kurmayın, çünkü ses kartınız kendi ASIO su ile gelir. Diğer türlü sorunlar yaşarsınız.
çok sağolun hocam

Geri
Yukarı