Rehber Ses Mühendislerinden Razer BlackShark V2 EQ & Mic ayarları

Şuan düzelttin diye umuyorum beta ile alakası yok normal yazılımı ile hiç çalışmıyordu 1 hafta oldu. Razer müşteri hizmetleri halen yazılımcımız araştırıyor dediler. En son oyunlarda masaüstüne atmaya başladı razer tamamen kaldırıp düzelttim. Betaya geçeyim dedim çözüm bulana kadar güncelle gelmiş her şey çalışıyor. THX vesaire çalışıyor tüm ayarlar. Ben Stereoda kullanıyorum her zaman.
Hocam sabah 6-7 gibi yüklemiştim. 3 defa sil yükle yaptım. THX çalışmıyor. Bugün gün içerisinde güncelleme geldi mi bilmiyorum. Yani 3 saatim sadece beta sürümünü sil yükle kaldır sorunu araştırmakla geçti. Pes ettim Synapse 3 sürümüne geçtim. Bugün güncelleme geldiyse eğer tekrar denerim birkaç gün içinde.

Eve geçince dediklerinizi deneyeceğim hocam şu anki seste iyi ama merak ettim onu da denerim. Zaten Sennheiser kulaklık alacaktım ama bütçe biriktiriyom Sennheiser IE 200 düşünüyorum kötü diyenler var halbuki baktığım özelliklere göre iyi gibi Sennheiser dünyaca ünlü en kötü kulaklığı bile iyidir bana göre ama hiçbir kulaklığını kullanmadım :) evet kasa arkası ses seviyesini düşürüyor önde sesleri daha yüksek ve temiz ses elde ettiğim için tercih ediyordum.

Hocam aklıma geldi Sennheiser IE 200 elimde yok ama qinera gimlet stüdyo kulaklığı var onunla test etsem olur mu bir de yapmam gereken ayarları yazarsınız.
Sennheiser kulaklıkları hiç denemedim. Özellikle de kulak içi kulaklıkları. Senheiser'ın ya da ün yapmış başka bir markanın en kötüsü bile iyidir mantığı genellikle doğru olsa da her zaman öyle değil. Öyle markaların öyle ürünleri var ki bu ürünü cidden bu marka mı çıkarmış dersiniz. Ama şöyle bir şey de var ki kulaklık sektöründe bir ürünün iyi olup olmadığını anlamanın en iyi yolu ürünü kendin deneyimlemen çünkü ses kişiden kişiye çok fazla değişen bir alan. Mesela monitör alırken az çok iyi olup olmadığını teknik özelliklerinden anlayabiliriz ama kulaklıklar öyle değil. Her insanın kulak yapısı, frekans duyarlılığı farklı. Bu sebeple kulaklıklarla ilgili yapılan yorumları çok fazla dikkate almamak lazım. Kendin deneyip kendin karar vereceksin. Yapılan yorumlar sadece tavsiye niteliğinde değerlendirilmeli.

@Machvins Kulak içi mi kulak üstü mü derseniz ikisinin de kendi açısından avantajı ve dezavantajı var. Benim kulak yapımdan olsa gerek kulak içi kulaklıkla bir türlü rahat edemiyorum. Hangi silikon ucu denersem deneyeyim kulağım reddediyor resmen. Dışarı atmaya çalışıyor. Hal böyle olunca kendimi ambiyansa sokamıyorum. Ama şöyle bir gerçek de var ki yaz tam anlamıyla gelmediği halde kulaklarım kulak üstü kulaklıkla terleme yapmaya başladı. Bu yüzden bir tane kulak üstü, bir tane de kulak içi kulaklık olması şart. Yazın kulak içi, kalan zamanlarda ise kulak üstü kullanmak ideal gibi.

@fasalisso Sizin yazdığınız kulak içi kulaklığı ise daha önce hiç duymadım ve görmedim. Farklı bir tasarımı var. İlgimi çekmedi değil ama ürünü bilmediğimden yorum yapmam yanlış olur. Genelde kulak içi kulaklıkların frekans tepkisi ve imagining performansı çok iyi olur. Güzel bir EQ ayarı yakalarsanız hem müzikte hem ses kasmada iyi iş çıkarabilir.

Kulaklığı kasanın ses girişine takınca daha iyi ses almanız cidden garibime gitti. Anakarttaki ses portlarında bir sıkıntı mı mevcut acaba?

Son düzenleme:
Sennheiser kulaklıkları hiç denemedim. Özellikle de kulak içi kulaklıkları. Senheiser'ın ya da ün yapmış başka bir markanın en kötüsü bile iyidir mantığı genellikle doğru olsa da her zaman öyle değil. Öyle markaların öyle ürünleri var ki bu ürünü cidden bu marka mı çıkarmış dersiniz. Ama şöyle bir şey de var ki kulaklık sektöründe bir ürünün iyi olup olmadığını anlamanın en iyi yolu ürünü kendin deneyimlemen çünkü ses kişiden kişiye çok fazla değişen bir alan. Mesela monitör alırken az çok iyi olup olmadığını teknik özelliklerinden anlayabiliriz ama kulaklıklar öyle değil. Her insanın kulak yapısı, frekans duyarlılığı farklı. Bu sebeple kulaklıklarla ilgili yapılan yorumları çok fazla dikkate almamak lazım. Kendin deneyip kendin karar vereceksin. Yapılan yorumlar sadece tavsiye niteliğinde değerlendirilmeli.

Kulak içi mi kulak üstü mü derseniz ikisinin de kendi açısından avantajı ve dezavantajı var. Benim kulak yapımdan olsa gerek kulak içi kulaklıkla bir türlü rahat edemiyorum. Hangi silikon ucu denersem deneyeyim kulağım reddediyor resmen. Dışarı atmaya çalışıyor. Hal böyle olunca kendimi ambiyansa sokamıyorum. Ama şöyle bir gerçek de var ki yaz tam anlamıyla gelmediği halde kulaklarım kulak üstü kulaklıkla terleme yapmaya başladı. Bu yüzden bir tane kulak üstü, bir tane de kulak içi kulaklık olması şart. Yazın kulak içi, kalan zamanlarda kulak üstü kullanmak ideal gibi. Sizin yazdığınız kulak içi kulaklığı ise daha önce hiç duymadım ve görmedim. Farklı bir tasarımı var. İlgimi çekmedi değil ama ürünü bilmediğimden yorum yapmam yanlış olur. Genelde kulak içi kulaklıkların frekans tepkisi ve imagining performansı çok iyi olur. Güzel bir EQ ayarı yakalarsanız hem müzikte hem ses kasmada iyi iş çıkarabilir.

Kulaklığı kasanın ses girişine takınca daha iyi ses almanız cidden garibime gitti. Anakarttaki ses portlarında bir sıkıntı mı mevcut acaba?

Önceki anakartla yeni aldığım aynılar herhangi bir sorunları yoktu portlarında, bir de dediğinize katılıyorum insanların her önerdiği iyi olmayabiliyor mesela qinera gimlet ses olarak çok iyi ama zümrüt taşı kulağımı rahatsız ediyordu sert olduğu için başkalarında o durum olmamış sanırım kulağının büyük olmalarından muhtemelen benimki biraz küçük kalıyor, Logitech Pro X'i kendi isteğimle almıştım kimseden tavsiye almadan sesleri boğuktu ses kartıyla kullanıyordum insanların kullandığı ayar tavsiyelerine göre seçtim birkaç tane ama istediğim gibi değillerdi 7.1i bile deniyordum o zamanlar sonrasında her şeyi kurcalayıp buldum iyi sesi ses kartını çıkardım direk Windows'tan kulaklığı seçtim arkayı seçince kulaklığı seçme imkanıda kalkıyordu arkası hoparlör olduğu için ama önde seçtirdiği gibi kulaklığın temiz ses vermesi çok iyiydi o temiz sesi alınca başka hiçbir şeye bulaşmadım, sesleri net ve berrak rakip geldiği gibi çok rahatlıkla anlaşılıyor eqya bile gerek kalmıyor :)

@cengizovic arkadaşın yüklediği sürüm Beta ben onu denemedim fakat bugün başka bir güncelleme geldi 3.9.x.x.
Synapse 3 sürümünde bende sorun yok. Asıl güncellemeyi beta sürümüne bekliyorum. Beta sürümü bu arada gayet akışkan ve hızlı ara yüzünü çok sevdim. Tavsiye ederim. Synapse 3 bazen bende tüm ekipmanlarım Razer olduğu için sapıtıyor. Biraz da betaya göre yavaş kalıyor. Bahsettiğiniz güncelleme beta mı? Bende version 20240402 olarak gözüküyor Synapse 3 için.
1712176931150.png

Şu an kullandığın mevcut sürüm nedir?

@Erosingo hocam sizin DC'den ekran paylaşırken "pat pat" ses sorunu düzeldi mi deneme fırsatınız oldu mu?

@Machvins bugün Synapse betaya BS V2 için destek eklendiği söyleyince Synapse'i silip betasını yükledim. Ve tüm ses düzeyi karıştırıcısında sorun ve DC de ekranımı izleyen kişinin "pat pat" ses duyması düzeldi.

@cengizovic sanırım Beta sürümde "pat pat" sorunu da düzelmiş. Bende şu an THX sorunu olmadığı için Beta sürümüne geçmeyeceğim. Beta sürümde yakında herkese yayınlanır.

@Machvins bugün Synapse betaya BS V2 için destek eklendiği söyleyince Synapse'i silip betasını yükledim. Ve tüm ses düzeyi karıştırıcısında sorun ve DC de ekranımı izleyen kişinin "pat pat" ses duyması düzeldi.
Anladım. Log kayıtları bildirmemiz işe yaramış. Demek ki halen bir şeyler daha çözülmemiş deneme aşamasında, söylediğimiz "pat pat" sorunu çözmüşler başka problem var mı diye genele bu sürümü yayınlamıyorlar.

Önceki anakartla yeni aldığım aynılar herhangi bir sorunları yoktu portlarında, bir de dediğinize katılıyorum insanların her önerdiği iyi olmayabiliyor mesela qinera gimlet ses olarak çok iyi ama zümrüt taşı kulağımı rahatsız ediyordu sert olduğu için başkalarında o durum olmamış sanırım kulağının büyük olmalarından muhtemelen benimki biraz küçük kalıyor, Logitech Pro X'i kendi isteğimle almıştım kimseden tavsiye almadan sesleri boğuktu ses kartıyla kullanıyordum insanların kullandığı ayar tavsiyelerine göre seçtim birkaç tane ama istediğim gibi değillerdi 7.1i bile deniyordum o zamanlar sonrasında her şeyi kurcalayıp buldum iyi sesi ses kartını çıkardım direk Windows'tan kulaklığı seçtim arkayı seçince kulaklığı seçme imkanıda kalkıyordu arkası hoparlör olduğu için ama önde seçtirdiği gibi kulaklığın temiz ses vermesi çok iyiydi o temiz sesi alınca başka hiçbir şeye bulaşmadım, sesleri net ve berrak rakip geldiği gibi çok rahatlıkla anlaşılıyor eqya bile gerek kalmıyor :)
Şu an ki halinden memnunsanız o zaman hiç bozmayın. Ben bir ara gaza gelip X4'ün yanında bir de ikinci el G6 alacaktım. Tabii uyguna bulabilseydim. Herkes sıfır fiyatına ikinci el G6 satıyor. Daha yılbaşından önce sıfırı 2400 TL'den satılmıştı. Hatta bazı sivri zekalı arkadaşlar var. Amazon US'in 5.800 TL'ye sattığını görüp kendisinin 2.400'e aldığı ürünü 5k civarına sarı siteye koymuş.

@BurakAtan
Evet hocam kesinlikle, bende kulak üstünde daha rahat ediyorum. Bilhassa şuan kullandığım Steelseries arctis serisisinden sonra Razer kulak padleri inanılmaz rahat kafada yokmuş gibi. Fakat ses konusunda tam net ayrımını yapamıyorum. Çok bir fark olurmu bilmiyorum daha önce harici ses kartı alıp kullanmadım Blackshark v2 ile kullanacağım. Creative ses kartını alsam fark olur mu acaba? bu arada G6 ile birebir aynı denildi bu ürün bunuda alabilirim hocam.

Son düzenleme:
Şu an ki halinden memnunsanız o zaman hiç bozmayın. Ben bir ara gaza gelip X4'ün yanında bir de ikinci el G6 alacaktım. Tabii uyguna bulabilseydim. Herkes sıfır fiyatına ikinci el G6 satıyor. Daha yılbaşından önce sıfırı 2400 TL'den satılmıştı. Hatta bazı sivri zekalı arkadaşlar var. Amazon Us'in 5.800 TL'ye sattığını görüp kendisinin 2.400'e aldığı ürünü 5K civarına sarı siteye koymuş.

Sesleri verirken bateri olsun başka şeyler olsun nerede çalıyorsa hepsini ayrı ayrı vurgulu şekilde yönlerini duyuyorum temiz şekilde bayağı güzel ses konusunda, bende 5K civarlarına almıştım Amazon'da gördüm 2 tane vardı aynısından şüphelendim az fiyatlı niye koysunlar dedim pahalı olanı asıl fiyatıdır diye düşündüm aldım. G6'nın ses şiddeti bayağı yüksek kasa önüne takıp ses seviyesini 1'de turuyordum 🤣

@BurakAtan
Evet hocam kesinlikle, bende kulak üstünde daha rahat ediyorum. Bilhassa şu an kullandığım SteelSeries Arctis serisisinden sonra Razer kulak padleri inanılmaz rahat kafada yokmuş gibi. Fakat ses konusunda tam net ayrımını yapamıyorum. Çok bir fark olur mu bilmiyorum daha önce harici ses kartı alıp kullanmadım BlackShark V2 ile kullanacağım. Creative ses kartını alsam fark olur mu acaba? Bu arada G6 ile birebir aynı denildi bu ürün bunu da alabilirim hocam.

Sizin kulaklığın sesleri netleşti demiştiniz yine bir şey mi oldu.

Geri
Yukarı