Rehber Ses Mühendislerinden Razer BlackShark V2 EQ & Mic ayarları

Selam, iyi sosyaller yeni veya yakın zamanda paylaşılan Barracuda X 2022 için EQ ayarları bulamadım ve yakın zamanda kullandığım Dolby Access programında sıkıntı yaşamaya başladım o yüzden önerilerinizi bekliyorum, kullandığım kulaklık Barracuda X 2022 versiyonu.

Bu konudaki son yazımı okuyun.

Arkadaşlar bu kulaklık için güzel bir CS2 ses ayarı nasıl yapabilirim? Uzun yıllar James Donkey 710 kullandım sesleri onda daha iyi alıyordum sanki şimdi bu kulaklıkla sesin nereden geldiğini çözemiyorum sanki paramı çöpe atmışım gibi hissediyorum. Bir de DC de sesimin kötü geldiğini söylüyor arkadaşlarım.

Arkadaşlar bu kulaklık için güzel bir CS2 ses ayarı nasıl yapabilirim? Uzun yıllar James Donkey 710 kullandım sesleri onda daha iyi alıyordum sanki şimdi bu kulaklıkla sesin nereden geldiğini çözemiyorum sanki paramı çöpe atmışım gibi hissediyorum. Bir de DC de sesimin kötü geldiğini söylüyor arkadaşlarım.

Daha önce size yazdığımı hatırlıyorum sanki?

THX açmayın, stereo kalsın. CS2'nin içindeki ses ayarları kısmında EQ profilini "Net" yapın. L/R izalosyonu %0 olsun (bir de %70'i deneyin). Perspektif düzeltme ise eğer ekran sizden çok uzak değilse (laptop ekranı mesafesini aşmıyorsa) açık olsun. EQ ayarınız da iyi yapılmış olursa ses kasma konusunda zorluk çekmemeniz lazım.

Mikrofon sesine gelecek olursak kendi ses kartı saf ses üzerinde sıkıştırma işlemi yapıyor ve bu sebeple sesi bozuyor. Peter Quill (Star Lord) abimiz kulaklığı, paylaştığım videoda dakika 09.22'den sonra Razer'ın ses kartı ile bir de kendi anakartı üzerinde deneyerek mikrofonun ses kalitesindeki farkını gösteriyor ve ses kartının mikrofona darboğaz yaptığını söylüyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ses kartını değişmeden ya da kendi anakartınıza (kaliteli ses çipi yoksa tavsiye etmem) kulaklığı doğrudan bağlamadan bu sorunu çözmeniz zor. Bunun haricinde yapabileceğiniz diğer ayarları yazayım size. Arkadaşım bu şekilde kullanıyor ve sesi harika olmasa da idare ediyor. Öncelikle Discord haricindeki mikrofona etki eden tüm programları ya da mikrofon ayarlarını devre dışı bırakın. Daha sonra Discord'dan giriş ses seviyenizi %100 yapın. Mikrofonun kendi seviyesini (hassaslığını) Synapse 3'ten arkadaşlarınız sizi rahatça duyabilecek seviyeye (arkadaşlarınız da sizin sesinizi Discord'dan %200 yapsın) getirinin. Mümkünse mikrofon düzeyiniz %50'den fazla açık olmasın. Ne kadar düşük olursa o kadar az gürültü ve ses bozulması olur. Discord'daki gürültü azaltma kısmında "Krisp" açık olsun. Eko engelleme kapalı (eğer arkadaşlarınızın sesleri ya da sizin duyduğunuz sesler kendilerine giderse kapatmayın) olsun. Geri kalan ayarlar default halinde ne olması gerekiyorsa o olsun.

Son düzenleme:
Dün Razer Synapse silip, yeni çıkan betaya geçtim driversız çok yetersiz kulaklık. Geliştirmelerden loudness EQ açıyorum ama o da çok hoşuma gitmiyor. Driver çalışıyordu dün gece bozuldu benim de 1 gün kullandık vallahi kafam atmaya başladı satacağım böyle giderse bu kulaklığı. Eski Synapse ve betada da çalışmıyor.

Son durum ne ben komple işlemci anakart RAM değiştim ama hâlâ aynı yeni betayı yüklemedim sadece ReviOS 10'dan düz Windows 11'e geçtim bir güncelleme geldi ama değişen bir şey olmadı yayın yaparken DC de falan hâlâ aynı pat pat yapıyor bir tek sizin beta olayınızı yapmadım şu an son durum ne?

Son durum ne ben komple işlemci anakart RAM değiştim ama hâlâ aynı yeni betayı yüklemedim sadece ReviOS 10'dan düz Windows 11'e geçtim bir güncelleme geldi ama değişen bir şey olmadı yayın yaparken DC de falan hâlâ aynı pat pat yapıyor bir tek sizin beta olayınızı yapmadım şu an son durum ne?
Ben XOS dan stock windowsa geçtim düzeldi. Tabii şöyle Razer Synapse Betayı kullanıyorum Blackshark V2 Sound Card güncelleme geldi. Benim sistemim oldukça iyi XOS sadece "düşük gecikme" için kullanıyordum ama çok fark yok hatta stock daha iyi bile diyebilirim.

THX açmayın, stereo kalsın. CS2'nin içindeki ses ayarları kısmında EQ profilini "net" yapın. L/r izalosyonu %0 olsun (bir de %70'i deneyin). Perspektif düzeltme ise eğer ekran sizden çok uzak değilse (laptop ekranı mesafesini aşmıyorsa) açık olsun. EQ ayarınız da iyi yapılmış olursa ses kasma konusunda zorluk çekmemeniz lazım.

Mikrofon sesine gelecek olursak kendi ses kartı saf ses üzerinde sıkıştırma işlemi yapıyor ve bu sebeple sesi bozuyor. Peter quill (star lord) abimiz kulaklığı, paylaştığım videoda dakika 09.22'den sonra Razer'ın ses kartı ile bir de kendi anakartı üzerinde deneyerek mikrofonun ses kalitesindeki farkını gösteriyor ve ses kartının mikrofona darboğaz yaptığını söylüyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ses kartını değişmeden ya da kendi anakartınıza (kaliteli ses çipi yoksa tavsiye etmem) kulaklığı doğrudan bağlamadan bu sorunu çözmeniz zor. Bunun haricinde yapabileceğiniz diğer ayarları yazayım size. Arkadaşım bu şekilde kullanıyor ve sesi harika olmasa da idare ediyor. Öncelikle Discord haricindeki mikrofona etki eden tüm programları ya da mikrofon ayarlarını devre dışı bırakın. Daha sonra Discord'dan giriş ses seviyenizi %100 yapın. Mikrofonun kendi seviyesini (hassaslığını) Synapse 3'ten arkadaşlarınız sizi rahatça duyabilecek seviyeye (arkadaşlarınız da sizin sesinizi Discord'dan %200 yapsın) getirinin. Mümkünse mikrofon düzeyiniz %50'den fazla açık olmasın. Ne kadar düşük olursa o kadar az gürültü ve ses bozulması olur. Discord'daki gürültü azaltma kısmında "krisp" açık olsun. Eko engelleme kapalı (eğer arkadaşlarınızın sesleri ya da sizin duyduğunuz sesler kendilerine giderse kapatmayın) olsun. Geri kalan ayarlar default halinde ne olması gerekiyorsa o olsun.

Ses kartını başka şekilde denedim yazılımı indirmeden, anakart iyi olduğu için sesleri bunda da temiz veriyor aynı ses ama ses kartından daha fazla ses açma imkanıda olacağı için ses açma avantajı olacak çok gerekli olmasa da :) şu an çok iyi.

Ben XOS'dan stock Windows'a geçtim düzeldi. Tabii şöyle Razer Synapse betayı kullanıyorum BlackShark V2 sound Card güncelleme geldi. Benim sistemim oldukça iyi XOS sadece "düşük gecikme" için kullanıyordum ama çok fark yok hatta stock daha iyi bile diyebilirim.

O zaman ben de silip betayı kurayım deneyeyim.

Ses kartını başka şekilde denedim yazılımı indirmeden, anakart iyi olduğu için sesleri bunda da temiz veriyor aynı ses ama ses kartından daha fazla ses açma imkanıda olacağı için ses açma avantajı olacak çok gerekli olmasa da :) şu an çok iyi.
G Pro X'i kendi ses kartıyla bağlıyorsanız belki de kendi ses kartı iyi olduğu için çok fark etmiyor olabilir. Direkt jak ile PC'ye bağlayınca fark eder büyük ihtimal.

G PRO X'i kendi ses kartıyla bağlıyorsanız belki de kendi ses kartı iyi olduğu için çok fark etmiyor olabilir. Direkt jak ile PC'ye bağlayınca fark eder büyük ihtimal.

Logitech Pro X'in ses kartı çok kötü, seslerid e boğuyor. Direkt G6'ya taktım, yazılımsız anakartla aynı performansı veriyor :) Bir güzel tarafı da ses şiddetini yükseltebileceğim temiz sesle :D

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı