Ses sistemi kurma

Dvtak

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Berber çırak-kalfa, Elektronik Ön Lisans
Arkadaşlar elimde farklı değerlerde aralarında çok fark olmayan hoparlörler mevcut ve 3 adet standart 3-5W'lık 2 hoparlör takabilmek için amfi var. Ben bu hoparlörleri tek bir kabin içinde kullanmak istiyorum ama hepsini nasıl çalıştıracağımı bilmiyorum. Aklıma gelen bazı fikirler sesler jack girişinden alındığı için elimdeki 3 amfinin jack uçlarını birbirine birleştirmeyi düşündüm araştırma sonucu pek bir sonuç bulamadım. 2. fikrim ise bir adet 50W'lık falan amfi alıp hoparlörleri seri veya paralel nasıl bağlanması gerekiyorsa o şekilde bağlamayı düşündüm. Bunları tek bir amfi üstünde veya başka türlü nasıl çalıştırabilirim?

Hoparlörlerin resimleri:

İki çift 8ohm 10W

IMG_20191031_210954.jpg

İki çift 4ohm 8W

IMG_20191031_211410.jpg

4 çift 4ohm 3W

IMG_20191031_211142.jpg

İki çift 6ohm 6W

IMG_20191031_211512.jpg

Bunlar da yedek, büyük olan 4ohm 4W, küçük olan 8ohm 4W

IMG_20191031_211455.jpg

Hepsinin resmi:

IMG_20191031_211638.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bass veya Tiz için ayrı sürücüler var mı? Yoksa genel normal hoparlörler mi hepsi. Önce bu ayırdımı yapmalısın. Tiz + Bass varsa bir kabinde paralel bağlı şekilde 2 hoparlör kullanabilirsin.

Tweeter hoparlör yok gibi görünüyor. Büyük Watları ön sağ sol. Düşük watları arka olacak şekilde kendi sinema sistemini oluşturabilirsin.

Bass veya Tiz için ayrı sürücüler var mı? Yoksa genel normal hoparlörler mi hepsi. Önce bu ayırdımı yapmalısın. Tiz + Bass varsa bir kabinde paralel bağlı şekilde 2 hoparlör kullanabilirsin.

Tweeter hoparlör yok gibi görünüyor. Büyük Watları ön sağ sol. Düşük watları arka olacak şekilde kendi sinema sistemini oluşturabilirsin.
Benim anlamadığım bunları nasıl çalıştırcam çalıştırmak için nasıl bir devre lazım ?

Merhaba. 3 adet 2-3 wattlık PC ses kuvvetlendiricili hoparlör sürücüleri ile 5+1 ses sistemi şeklinde, örneğin masaüstü PC'nin ses çıkışını kendi yazılımı ile 3 adet jak çıkışlarından 5+1'e göre ayarladıktan sonra bu 3 stereo dişi jaktan, 3 adet erkek stero jak ucuyla bu küçük 3-5 watt.lık amfilere alınan ses, bu hoparlörler 2'şerli (çiftler) olarak teşkil edilip altı (altı adet kabinle gerek yok, ikisi kabinde zaten) kanal çıkışlı sistem yapılabilir, evde eskiden kendi PC'imde bunu denemiştim, ancak bazılarından çok net ses gelemeyince sadece stereo (2 kanala) geri çevirmiştim. 4 ohm, 8 watt olanları (2. resimdekiler) ise yüksek frekanslı (tweeter) hoparlörleridir, bunları yalnız başına değil de, başka çift normal hoparlörlerle paralel ve ayni kabinlerde kullanılırlar genellikle. Sözünü ettiğim sistemde ekstra olarak 4 kabin daha gereklidir, tek büyük kabinde bunların tümünü toplarsanız çok verimli sesleri alamazsanız, ses ayrımı veya derinlik (3D) algısı tek kabinle pek iyi olamaz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı