Sessiz Kasa Tavsiyesi

sawtooth

Hectopat
Selamlar. Kısa zamanda yeni sistem toplayacağım, kasa seçimi konusunda sorun yaşıyorum. Mümkün olduğunca sessiz olması gerekiyor. "bequiet! silent base", "Corsair 400q", "Fractal design R5, s" Bunlar kafamdakilerdi ama ülke içinde stoklarda bulamadım. Önerilerinizi bekliyorum.

Şu an için componentler şöyle:
8700k, Aorus Gaming 5, Corsair Veng LPX 3000, FSP PSU, Noctua NH D-15, 960EVO.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fractal Designe öneririm.

Teşekkürler. Bunlar aklımda zaten ama dediğim gibi stoklarda yoklar. Bunlara alternatif olarak ne önerebilirsiniz diye sormam daha doğru olurdu sanırım...

Bütçeniz nedir?

Bütçem 400-600TL arasında.
Not: Ses dolayısıyla az fan kullanmaya çalışıyorum, daha çok "heatsink" ile soğutma çabasındayım. Bu yüzden kasada sağlanabilecek hava akışı önemli, bu iyi olduğu sürece bütçe zorlayabilirim.

Bende sessizliğe çok önem veren birisiyim nasıl bir kasa tercihi yaptınız performansından memnunmusunuz acaba ?

Sessiz kasa değil, Corsair 400C aldım. Bulamadım o ara o yazdıklarımı, ya da fan için uyumsuzlardı, acelem olduğundan bunu aldım. Ama parçaları sessizlik ve soğutma konusunda iyi olanlardan topladım. Heryer heatsink:) Şuan neredeyse fan çalışmıyor kasada. İşlemciye yüklendiğimde de (epey), oyun oynarken de işlemci 40 dereceyi geçmedi şimdiye kadar. Genelde 30 derece civarında. Kasada 1 işlemci fanı kullandım işlemci 50 dereceye gelene kadar %14'te çalışıyor. Ön kasa fanı (noctua) %15, arka da Corsair kasa fanı minimumda, %25-30 civarı sanırım. 50 dereceyi görmediği için ses yok ama çok çok az hava sesi duyuyorum. O da akustik düzenlemeli bir odadayım, normal bir odada masanın altına koysan duyulmayacak bir ses şiddetinden bahsediyorum yani. Sessiz kasa alsam onu da duymazdım herhalde...

Parçalar şöyle: 8700K, Asus Z370E, Noctua NH-D15 (2. fanı kasaya taktım), Corsair Vengeance 3000MHz, FSP Hydro G 850 (%25-30 yüklenmeye kadar fan çalıştırmıyor), Asus ROG Strix 1050Ti (o hava sesinin kaynağı büyük oranda bunmdaki iki fan).

Sessiz kasa yoktur. Sessiz fan vardır. Aynı marka, aynı model kasaların aralarında ses farkı olabiliyor. Arkadaşım ile aynı kasayı aldığımız halde benim kasa maalesef daha fazla fan sesi veriyordu. Bence ses konusunda kasaya fazla para vermeyin. Onun yerine kaliteli fan alın. Benim tavsiyem bu yönde.

Sessiz kasa yoktur. Sessiz fan vardır. Aynı marka, aynı model kasaların aralarında ses farkı olabiliyor. Arkadaşım ile aynı kasayı aldığımız halde benim kasa maalesef daha fazla fan sesi veriyordu. Bence ses konusunda kasaya fazla para vermeyin. Onun yerine kaliteli fan alın. Benim tavsiyem bu yönde.
Sessiz kasalar zaten fan sesini tam soğuracak kadar yalıtıma sahip değiller, ya da iyi yalıtım varsa, ısı da tutuyor içeride dezavantaj olarak...
Hava akışını iyi sağlayan kasa + heatsinke verilecek önem + minimum sayıda sessiz fan ile sonuç yukarıda anlattığım gibi. dBA olarak 1 metreden ölçsek 18 dbA civarında çıkar herhalde.

Sessiz kasalar zaten fan sesini tam soğuracak kadar yalıtıma sahip değiller, ya da iyi yalıtım varsa, ısı da tutuyor içeride dezavantaj olarak...
Hava akışını iyi sağlayan kasa + heatsinke verilecek önem + minimum sayıda sessiz fan ile sonuç yukarıda anlattığım gibi. dBA olarak 1 metreden ölçsek 18 dbA civarında çıkar herhalde.
Hocam teorikte mevcut. Bir çok marka onu vadediyor, ancak iş pratiğe gelince malesef dibi boyluyor hepsi. Siz yinede katalog değerlerine bakarak en iyisini alın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı