Sevdiğiniz insanın geçmişini sorun eder misiniz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu insanın karakter yapısıyla alakalı. Ben bunu sorun ederim ama aksi görüşte insanlar ben bunu sorun ettim diye bana olumsuz ithamlarda bulunmamalı. Onlar da sorun etmiyor diye ben onlara olumsuz ithamlarda bulunmam. Herkes kendisine uygun birisini bulmaya çalışsın. Kimse kimseyi kendi görüşüne çekmek zorunda değil.

Evet, açıkçası merak ederim, bana karşı dürüst olup anlatmasını isterim. Fakat belki ben de o kadınla evlenmeden önce 1 kere evlenmiş, 5 tane de kadınla beraber olmuşumdur, ne fark eder? Erkek yapınca adam, kadın yapınca namus mu oluyor? Hayır. Bu kavramlar artık biraz çağ dışı. Eğer sevdiğin, evleneceğin kadın senle beraberken başkası ile beraber olmuyorsa veya evlendikten sonra seni aldatmıyorsa o kadında namus aramak çok saçma bir şey. Ama aldatıyorsa o zaman namussuzluktan bahsedebiliriz, abartmadan "Karım/eşim beni aldatıyor." şeklinde kanıtlarınla beraber dava açar, boşarsın. Neden bu kadar "namus" kavramını abartıyorsunuz ki? Bu bizim bu konularda diğer ülkelere göre geri kalmış olabileceğimizin bir göstergesi.
Bak ilk mesajımda da, altındaki diğer yorumlarımda da bahsettim. Konuyu tamamen okumadan neden yorum yapıyorsun anlamış değilim ancak bir daha yapma. Yukarda "yalnızca kadınlardan bahsetmiyorum erkekler daha beter haldeler" demişim sen gelip "Kadın yapınca namus erkek yapınca adam" diyorsun. Ne alakası var erkeklere daha çok yüklenmişim tüm mesajlarımda. Yorum yapmış olmak için yorum yapmışsın resmen başka açıklaması yok bunun.

Benim eleştirdiğim nokta tam da senin söylediğin gibi namus kelimesinin çağ dışılaştırılmış olmasıdır. Namus dediğimiz kavram çağ dışılaştırılmamalıdır, sırf yabancılar istediğiyle istediği gibi takılıp seks yapıyor diye biz de öyle mi olmalıyız? Şimdiye kadar neden çağdışı değildi de şimdi öyle oldu? Çünkü yabancılaşmaya başlıyorsunuz, neden sevdiğin insanın sana özel olmasını istedin diye geri kalmış olasın? Bu geri kalmışlık, gelişmişlik midir yoksa insanlık mı? Böylesine karakteristik bir şeyi neden ülkenin gelişmişliğine bağlarsın ki anlamıyorum :D

Namus belasını sarmışlar başımıza kurtulamıyoruz. Daha önce başkalarıyla seks yapmışsa ne olmuş sanki?

Şöyle ki namus denilen şey aslında insanın kendine ve hayatında yer bulacak kişi veya kişilere olan dürüstlüğü ve güveninden başka bir şey değildir ve inancımızda karşılık bulur ayrıca ...

Cinsellikten o kadar uzaklaşmış o kadar tabulaştırmış ki bizim insanımız yaşanan deneyimlerden bile kaçıyor. Namus iki bacak arasında değildir. Bu yaklaşım trafikte "Şerit Namustur" diyip önüne biri kırınca namusundan olanları getiriyor aklıma. Saygı duyarım görüşünüze ama sırf 1-2 deneyim yaşadı diye "başkasının yediği tabaktan yemek ister misin?" anlayışını devam ettirenler tiksindiriyor.
1598252744573.png

Bu arada üniversite yıllarımda çok bakire gördüm hayat kadınından namussuz, çok hayat kadını gördüm memleketimdeki insanlardan namuslu.

Benim için geçmiş oldukça önemli. Eşimin benden önce başkalarıyla seviştiğini veya öpüştüğünü vs. düşünmek bile beni son derece rahatsız ediyor. Ben nasıl evlenmeden önce kimseyle ilişkiye girmediysem aynısını ondan da beklemek benim hakkım.

Kişi kendi gibisini hak eder. Eğer bir erkek evlenmeden önce önüne gelen her kadınla yatmışsa evleneceği zaman "Bakire istiyorum." deme hakkı yok. Aynısı kadın için de geçerli.

Şimdi ben bakire biriyle evlenmek istiyorum dediğimde hemen "Çomar, geri kafalı, medeniyetsiz, yıl olmuş 2020 hâlâ namusu bacak arasında mı arıyorsun?" gibi ithamlarla karşılaşıyorum. Tabii namus bir tek bacak arasından ibaret değil, ama zihni bir nebze temiz olanın da oraya hâkim olacağını düşünüyorum.

Benim için geçmiş oldukça önemli. Eşimin benden önce başkalarıyla seviştiğini veya öpüştüğünü vs. düşünmek bile beni son derece rahatsız ediyor. Ben nasıl evlenmeden önce kimseyle ilişkiye girmediysem aynısını ondan da beklemek benim hakkım.

Kişi kendi gibisini hak eder. Eğer bir erkek evlenmeden önce önüne gelen her kadınla yatmışsa evleneceği zaman "Bakire istiyorum." deme hakkı yok. Aynısı kadın için de geçerli.

Şimdi ben bakire biriyle evlenmek istiyorum dediğimde hemen "Çomar, geri kafalı, medeniyetsiz, yıl olmuş 2020 hâlâ namusu bacak arasında mı arıyorsun?" gibi ithamlarla karşılaşıyorum. Tabii namus bir tek bacak arasından ibaret değil, ama zihni bir nebze temiz olanın da oraya hâkim olacağını düşünüyorum.
Kesinlikle katılıyorum, namus belki de bacak arasından ibaret değildir doğru ancak orası da namus kavramının en önemli sınırlarından birisi diye düşünüyorum.

Şöyle ki namus denilen şey aslında insanın kendine ve hayatında yer bulacak kişi veya kişilere olan dürüstlüğü ve güveninden başka bir şey değildir ve inancımızda karşılık bulur ayrıca ...
Ha bacaklarını açınca yalancı, güvenilmez, adi, sahtekar pisliğin teki mi oluyor insan? Sırf seks yaptı diye güvenilmez mi oluyor? Sizin inancınızda karşılık buluyor, benim inancım yok. Moderasyon ekibinden olmasam daha detaylı tartışmak isterdim ancak sürekli hatalarımızı, açıklarımızı cımbızlamaya çalışan insanlar var. Bu tarz insanlar çok namuslu değil mi? Sonuçta bacakları kapalı.

Insanlara cinsel ilişkiyi sanki yasak, ayıp gibi gösterip evlendiğin kisiyle olabilrisin sadece demek bir nevi o insanı kısıtlamak olduğu için belki de dediginiz şeyler normalleşmeye başlıyordur. Bir insan kendi istegi ve karşı tarafın istegine bağlı olarak istediği kisiyle ilişki yaşama hakkına sahip. Bu tür şeylerin aslında toplumda olabileceğini, normal olduğunu aileler anlatsa çocuklarına sorun olacağını sanmıyorum. Aksine hatta daha düzenli hayati, ilişkisi olan bireyler artacagini düşünüyorum.

Ben 14 yaşındayım ve zamanında sevgilim ile opusuyorduk, e ne oldu ben pişman miyim, hayır. Tecrube yaşamış oldum, sevdiğim birisiyle bir deneyim yaşadım. Nasil duyguymuş onu öğrendim. En azından ne olduğunu ve aslında normal olduğunu anlamış oldum. Simdi bu durumda ben ve sevgilim namussuz konumunda mi oluyoruz yani. Açıkcasi evet öyle deseniz bile sorun yok. Ne de olsa sokaktaki şorltu kıza namussuz demek ne kadar kolay değil mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı