Sharkoon SHP650 V2 alınır mı?

FantastikTürk

Megapat
Makaleler
7
Normalde 470 TL gibi bir fiyata satılıyor ve o fiyata almak çok mantıksız ama 250 TL'ye alacağım (sıfır, kutulu ve faturalı). Bu fiyata almak mantıklı mı?

Normalde 470 TL gibi bir fiyata satılıyor ve o fiyata almak çok mantıksız ama 250 TL'ye alacağım (sıfır, kutulu ve faturalı). Bu fiyata almak mantıklı mı?
Temiz olduğundan emin isen alınabilir. Ben de Sharkoon güç kaynağı kullanıyorum. Sesli çalışmıyor. Genel olarak memnunum fakat ekran kartımda Coil Whine mevcut. Aksini ispatlayana kadar bu sorunun güç kaynağı kalitesizliğinden olduğunu düşünmemekteyim. (Bendeki WPC modeli tabii sizin alacağınız ürünün kalitesini bilmiyorum ama Sharkoon kalitesiz Çin markalarından değil, alman markasıdır)

Son düzenleyen: Moderatör:
@FantastikTürk
250TL gibi bir fiyat etiketi ile 0 olmasına karşın bu kurda alınır. Ama kullandığın bileşenlerin segmenti göz önünde bulundurularaktan tabii ki.
SHP V2'de OTP ile OCP yok onları niye çizmişler anlamış değilim, OCP bu bütçedeki tek 12V raylı PSU'da kabul edilebilir ama bu alınabilir anlamına gelmiyor.

Çokca değindim yine de 'SHP V2 neden alınmaz?' elimden geldiğince detaylı bir şekilde yine açıklayayım.
1. SHP V2 günümüze uyarlanmış modern bir platform değil.
OEM: CWT ve kullandığı platform CWT GPM serisi epey eski.
Devamında malzeme kalitesi de zayıf, lower-end olarak sınıflandırılan Tayvanlı CapXon ve fikrim olmadığı Çinli Aishi kaps. kullanıyor. (Üreticiler, üretim vaktine göre iç dizaynda birincil veya ikincil taraf kaps. olarak muadili marka ile habersizce değişime gidebilir.)
SHP V2'nin incelemesi olmasına gerek yok, bunu CWT GPM platformunu kullanan markaların modellerinin incelemelerine bakarak sonuçlandırabilirsiniz. Hepsinin 3 aşağı, 5 yukarı aynı.
Eki Görüntüle 518843
Ek olarak Cooler Master B600 V2 ve NOX Urano VX650-750 var.
SHP V2 İç Yapısı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Corsair Orange (OLD) VS İç Yapısı:
Eki Görüntüle 518839
Corsair 2012 eski VS serisi de CWT GPM platformu kullanıyor. Akabinde bunun gibi pek çok markanın modelleri mevcut yukarda belirttiğim üzere.
Bkz: Overclock.net - An Overclocking Community - View Single Post - Why you should not buy a Corsair VS / Thermaltake SMART SE / Thermaltake TR2 Challenger / Bitfenix BPA

2. DC-DC yerine grup düzenlemesi kullanıyor.
(basit bir şekilde açıklamak gerekirse adından anlaşılacağı üzere 12V, 5V ve 3.3V demir yolları ile birlikte düzenleniyor, Böylece hem 12V hem de 5V rayları bir bütün olarak izlediğinden, çapraz yük durumlarında (bunlardan birindeki yük yüksekse, diğeri düşükken) voltajlar belirtilen ATX şartnamelerine göre %5 dışına çıkabilir. Güncel PC'ler 5V rayını çok fazla yüklemez bekleme modunda değilken, kullanan bileşenler HDD'ler ve SATA SSD'lerdir. Sistem 12V özellikle yüksek kaliteli GPU'larla çok yüksek yüklenebilir. Saniyede birkaç kez belirli Watt aralığında değişebilir. Çıkış kapasitörleri (özellikle daha eski ünitelerde) tamponlayamazsa, ana regülatörün bu zirvelere uyması gerekir, ayrıca 5V çıkış voltajını da değiştirir. Bu, ray üzerinde az yük olsa bile güçlü 5V dalgalanmalarına yol açar.
Özet:
- 12V ve 5V'yi birlikte düzenleyerek voltaj kolayca spesifikasyondan çıkması olağan bir durum
- Çapraz yük durumlarında spesifikasyonlardaki voltajları dengeleyemez

DC-DC'de ise bütün kanallar ayrı ayrı düzenlenmek üzere dönüştürücüler kullanılıyor. Bu durumda daha az yük bindiği için çapraz yükte çok daha verimli sonuçlar doğuruyor. Ve DC-DC topolojisini kullanan PSU'lar 12V üzerinden belirtlen gücünün genellikle %99'unu verebiliyor.

Kullanılan FET'ler zayıf olduğundan geçici yük testlerinde de rezil sonuçlar veriyor. Yukarda dediğim gibi 'CWT GPM platformunu kullanan markaların modellerinin incelemelerine bakarak sonuçlandırabilirsiniz.'

3. Sadece 230V girişi destekliyor, tam aralıklı girişi desteklemiyor. Bu yaşadığınız kıtaya göre değişir elbette ama tam aralıklı modeli olmadığı için, ve de tam aralıklı girişi desteklemediğinden benim için eksidir.
Burda açıklamasını yapmıştım detaylı bir şekilde isterseniz okuyabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı