İnceleme Shipy.net

Selamlar 👋

Sizlerle 18 yaş altına hizmet sunan, yurt dışından türlü yöntemlerle ödeme alabileceğiniz sanal pos Shipy'i inceliyoruz.
Tüm artıları, eksikleri / beğendiğim ve beğenmediğim taraflarıyla anlattım.

Başvuru süreci

Hesap açma süreci oldukça kolay ve KYC doğrulaması yok. Gerekli bilgiler isim, soyisim, ve iban numarası. Eğer ibanınız yok ise sizle aynı soyada sahip birisinin ibanını koyabilirsiniz.
Başvuru ortalama 3 gün içinde sonuçlanıyor ve erişim veriliyor.
Hangi modulu alacaksanız ona başvuru yapıyorsunuz. Ben link ile ödeme alacağımdan linky'e başvuru yaptım.

Arayüz
Arayüz çok kullanışsız ve karışık, aradığım şeyi kolayca bulamıyorum. Dizayn ve renkler kötü, koyu tema yok. O yüzden arayüze 10/4 vericeğim. Arayüz fotoğraflarını aşağıda görebilirsiniz.
1691008859699.png

1691008878883.png

Ödeme Sayfası

Bana kalırsa ödeme sayfası güzel değil, adres mail ve telefon numarası zorla topluyor. Benim işim için gerek yok ve bunu kapatamıyorum. Arayüz ise güzel değil.
Kişiselleştirme bulunmamakta.

Ayrıca mobil ödeme yapılabiliyor (fatura ile ödeme) ancak ben açamadım.

1691008340221.png

1691008365741.png

Yabancı kartlar ile ödeme alma

Yurt dışındaki, yabancı kart kullanan müşterilerim ödeme yaparken herhangi bir sorunla karşılaşmadı. Ve bunun için ayrı başvuruya gerek yok. Size verilen erişimde otomatik olarak yurt dışı ödemesi açık oluyor ve yabancı kartlarla da ödeme yapabiliyorlar.

Tabii ki pos'un 18 yaş altına verilmesi ve kolay başvurusu kara para aklama gibi olaylara sebep olabileceğinden 3D zorunlu. Yani her kart ile 3D ödeme yapmak zorundasınız.

Komisyon

Komisyon iş teklifinize göre özel olarak veriliyor. Maalesef biraz yüksek, şirket olmadan ödeme aldığınız için.
Örnek olarak ben 410 TL kazanmışım ama 370 TL çekebiliyorum, 40 TL komisyon kesmiş.

MODÜLLER

3 adet sipariş modulu sunuyor, hangisini seçeceğinize karar vermek sizin elinizde.

1691007261455.png

Linky: Çok basit şekilde bir ürün oluşturuyorsunuz, daha sonra linki paylaşarak satış yapabiliyorsunuz.

1691007369729.png

DEV: API erişimi için websiteniz olması gerekiyor, API ile daha dinamik şekilde siparişler oluşturup doğrulayabilirsiniz. Benim sitem olmadığı için ödeme üstünden alma (linky) kullandım.
Shopy: Bu modul ile pazaryeri açar gibi ürün listeliyorsunuz, daha çok galeri şeklinde resmen e-mağaza açıyorsunuz. Ancak henüz aktif değil.

Sipariş Yönetimi

Öncelikle belirtmeliyim ki, bir sipariş aldığınızda bu size mail veya sms yoluyla iletilmiyor. Yani seçenek var ama açılmıyor, bu yüzden her gün panelden bakmak zorundasınız.

Başarılı/Başarısız/Zaman Aşımı olarak 3 kategori var. Adında belli olacağı üzerine. Müşteri üstüne basarak toplanan bilgileri görebilirsiniz.
Bildirim olmadığı için panele kendiniz girmek zorundasınız.

1691008219578.png

Ödemeler (Payout)

Gelen ödemeler, Cuma günü mesai saatleri içinde verdiğiniz ibana geliyor. Ayrı olarak ininal iban seçeneğini seçtiyseniz ininalinize geliyor.
Daha detaylı anlatmak gerekirse, çarşamba saat 12'ye kadar aldığınız ödemeler aynı hafta cuma günü hesabınıza geliyor.
Ek olarak, başvuru sürecinde kart numaranızı girerseniz kart numaranıza da ödeme alabiliyorsunuz iban yerine.
Raporlandı ödeme cuma günü gönderilecek demek.

1691008672461.png

Kullanılan Pos

Shipy esnekpos kullanıyor, hakkında fazla bişey bilmediğim için fazla konuşamayacağım. Yurt dışı ve yurt içi ödemeler zorunlu 3D ile yapılıyor.

Özet

Shipy, vergi levhası veya 18 yaş gibi bir şey istemiyor. İsteyen herkes kolayca başvuru yapıp yurt dışından ödeme alabiliyor.
Sitede bir çok yardım dokumanı eksik, (chargeback, ödeme itirazları vs) o yüzden kafanıza soru işareti kalabilir.
Sonuç olarak ödeme alsın yeter diyebiliceğiniz bi ödeme sistemi ben tercih ettim, şu anlık iyi/idare eder diyebilirim.

+ 18 yaş sınırı - şirket olma zorunluluğu yok.
+
yurt dışı kartlar ile ödeme alabilme.
+ mobil ödeme gibi kanallardan da ödeme alabilme.

- arayüzü kötü, kişiselleştirme yok.
- destek aşırı yavaş.
- yüksek komisyon.
- yardım sayfaları eksik.

Eğer 18 yaş üstündeyseniz ve vergi levhanız varsa Param/Iyzıco gibi poslara bakmanızı öneririm. Değilseniz shipy şuan için en iyi çözüm olabilir.

Web Sitesi

Yararlı olması dileğiyle.

Tabii ki pos'un 18 yaş altına verilmesi ve kolay başvurusu kara para aklama gibi olaylara sebep olabileceğinden 3D zorunlu. Yani her kart ile 3D ödeme yapmak zorundasınız.
Bunun yaşla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Herkese zorunlu.

Sistem henüz betada sanırım. Umarım daha gelişmeden yolunu kesmez(-ler).

Anlatım için teşekkürler. Çok güzel bir sistem. Sizi uyarmak istiyorum. Buradan kazandığınız parayı develete bildirmenizi öneririm. Zira bir şikayet halinde ya da incelemede vergi ödemediğiniz ortaya çıkarsa çok başınız ağrır.

18 yaş altı nasıl vergi bildirsin hocam 😄 vergi mükellifi değilim ve bdkk buna izin verdiğine göre sorun olacağını sanmıyorum.
Burada sorun oluşabilecek bir durum varsa o da ödeme itirazı oluşunca. Dediğiniz gibi ödeme itirazı oluşması sonucunda büyük sorun yaşatabilir. Onun hariç bir sıkıntı olabileceğini düşünmüyorum.

Ödemeler (Payout)

Gelen ödemeler, Cuma günü mesai saatleri içinde verdiğiniz ibana geliyor. Ayrı olarak ininal iban seçeneğini seçtiyseniz ininalinize geliyor.
Daha detaylı anlatmak gerekirse, çarşamba saat 12'ye kadar aldığınız ödemeler aynı hafta cuma günü hesabınıza geliyor.
Ek olarak, başvuru sürecinde kart numaranızı girerseniz kart numaranıza da ödeme alabiliyorsunuz iban yerine.
Raporlandı ödeme cuma günü gönderilecek demek.
Minumum çekim kaç TL hocam?

Yabancı adam 3D'yi nasıl yapıyor?

Nasıl nasıl yapıyor hocam? Bildiğimiz 3D işte. Yurt içi ve yurt dışı tüm ödemeler 3D olarak yapılıyor.

Yurt dışında çoğu banka 3D desteklemiyor diye biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı