Siber güvenlik alanında ilerlemek isteyen birisi kodlama bilmeli mi?

devran atuğ

Hectopat
Merhaba, ben yaklaşık 4 aydır siber güvenlik alanında ilerliyorum. Python biliyorum database işlemleri vs bilgim var, güvenlik zafiyetlerine web sistemlerine hakimim. Şu an ise JavaScript oğreniyorum, bundan sonra ise PHP oğreneceğim ama kafamı karıştıran bir soru var. Ben yazılımcı olmayacağım bunların sadece syntax hakim olsam bilsem bu alanda ilerlebilir miyim? Scriptkid olmak istemiyorum yani illa ki bu dilleri tamamen bilmem gerekir mi?(Yaşım 15)

Merhaba, ben yaklaşık 4 aydır siber güvenlik alanında ilerliyorum. Python biliyorum database işlemleri vs bilgim var, güvenlik zafiyetlerine web sistemlerine hakimim. Şu an ise JavaScript oğreniyorum, bundan sonra ise PHP oğreneceğim ama kafamı karıştıran bir soru var. Ben yazılımcı olmayacağım bunların sadece syntax hakim olsam bilsem bu alanda ilerlebilir miyim? Scriptkid olmak istemiyorum yani illa ki bu dilleri tamamen bilmem gerekir mi?(Yaşım 15)

Bunları bilmeden siber güvenlik uzmanı olamazsınız Python ile siber güvenlik araçları yazmanız gerekecek JavaScript ile sitedeki XSS zafiyetleri bulurken işinize yarayacak.

Hayir, en az bir scripting dilini iyi bilmesi ve network / OS / Kriptografi alanlarina cok iyi hakim olmasi gerekir.
DMZ mimarisi nedir bilmeli, hangi cipher encryption'lari guvenli ve modern bilmeli.

( 58. kural ihlali diyecek moderatore not, CS makaleleri Ingilizce yayimlanir, meraklisi otursun cevirsin anlamayanlar icin. )

Yazilim gelistirilirken onemli bir karar verilmeden once siber guvenlik uzmanindan da fikir istenir, ortaya cikarilan mimaride guvenlik acigi oldugu anlasilirsa en buyuk sorumlu bu mimariye OK veren guvenlik uzmanidir. Sadece programlama dili bilerek yapilacak isler degil bunlar. Genel sistem bilgisi gerekiyor. Bir bilgisayar sistemini cokertmenin cok fazla yolu var.

Hayir, en az bir scripting dilini iyi bilmesi ve network / OS / kriptografi alanlarina cok iyi hakim olmasi gerekir.
DMZ mimarisi nedir bilmeli, hangi cipher EnCryption'lari guvenli ve modern bilmeli.

( 58. kural ihlali diyecek moderatore not, CS makaleleri İngilizce yayimlanir, meraklisi otursun cevirsin anlamayanlar için. )

Yazilim gelistirilirken onemli bir karar verilmeden once siber guvenlik uzmanindan da fikir istenir, ortaya cikarilan mimaride guvenlik acigi oldugu anlasilirsa en buyuk sorumlu bu mimariye ok veren guvenlik uzmanidir. Sadece programlama dili bilerek yapilacak isler degil bunlar. Genel sistem bilgisi gerekiyor. Bir bilgisayar sistemini cokertmenin cok fazla yolu var.

Teşekkür ederim bu yazdıklarınızın coğunu kazandığım 1 yıllık eğitim de alıyorum programlama kısmını kendim halledeceğim ve oğrendiğim bilgilere sürekli bir şeyler katarak ilerleyeceğim.

Geri
Yukarı