Siber güvenlik nasıl artırılır?

DebatingBore

Kilopat
Makaleler
1
Merhabalar, benim 2 tane aktif olmayan Instagram hesabım var. Geçen gün birine Rusya'dan girilmeye çalışınca hesabı sildim. Bugün de diğeri için "fix your Instagram" tarzında bir email gelince endişelendim. İki hesap da ayrı e-posta hesaplarına bağlıydılar. Güvenliğimi arttırmak için ne yapmam gerekiyor?

Dosya Ekleri

• IMG_20201026_045404.jpg
    IMG_20201026_045404.jpg
    24,5 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleyen: Moderatör:
Bütün sosyal medya hesaplarının şifreleri ve onlara bağlı olan bütün e-posta adreslerinin şifrelerini değiştirmeni, eğer varsa 2 adımlı doğrulama kullanmanı öneririm.

Ücretsiz bir IS yazılımı da kullanabilirsin, örnek olarak;

Oltalama tekniği ile her gelen maillere tıklama.

Keylogger yeme ihtimaline karşı, Spyware yazılımı da kullanabilirsin, örnek olarak;

Modem için özel güvenlik ayarları da var, Youtube'da videolar bulabilirsin.

Bunları uygularsan bir nebzede olsa güvende olursun.

Son düzenleme:
Merhabalar, benim 2 tane aktif olmayan Instagram hesabım var. Geçen gün birine Rusya'dan girilmeye çalışınca hesabı sildim. Bugün de diğeri için "fix your Instagram" tarzında bir email gelince endişelendim. İki hesap da ayrı e-posta hesaplarına bağlıydılar. Güvenliğimi arttırmak için ne yapmam gerekiyor?
Kardeşim her türlü şekilde yardımcı olacağım sana. Bence bunu sana yapan bir Türk olabilir. VPN den girmiştir hesabına. Sana soracağım soru şu: bu kişinin girdiği hesaptaki e-mailine instagram hakkında mail gelmiş miydi. Büyük ihtimalle sahte mail attı.

Hesabına gelen e-posta bir spam e-postası. Sen bu e-postayı daha önceden başka bir siteye girdiğinde birileri senin e-postanı bu tarz sahte mail atanlara satmış veya sitede e-postaların gözüktüğü bir açık oluşmuş ve senin e-postanı oradan bulmuşlar.
1- Kişisel ve sitelere kayıt olurken kullandığın en az 5-6 tane e-postan olsun.
2- Her yerde farklı bir şifre kullan.
3- Zayıf şifre kullanma.
4- Çift faktörlü doğrulama mevcutsa etkinleştir.
5- Saçma sitelere bilgilerini girme.

Ayrıca bunu sana instagramda yazışmış olduğun biri de yapmış olabilir. Şöyle söyleyeyim adama e-mailini vermişsindir ya da adam survey monkey gibi bir anket sitesinden hobilerin fln tarzı bi anket hazırlayıp sonunda da e-mailini almıştır.
Hesabına gelen e-posta bir spam e-postası. Sen bu e-postayı daha önceden başka bir siteye girdiğinde birileri senin e-postanı bu tarz sahte mail atanlara satmış veya sitede e-postaların gözüktüğü bir açık oluşmuş ve senin e-postanı oradan bulmuşlar.
1- Kişisel ve sitelere kayıt olurken kullandığın en az 5-6 tane e-postan olsun.
2- Her yerde farklı bir şifre kullan.
3- Zayıf şifre kullanma.
4- Çift faktörlü doğrulama mevcutsa etkinleştir.
5- Saçma sitelere bilgilerini girme.
Söylediğin yüzde yüz doğru bence. Bu işi yapan kişi çok fazla yapmış gibi duruyor zaten. Spama düşmesin diye anormal bi posta atılmış zaten. Türk de olabilir ama senin dediğin bilgi satıcılığı varsa kesin rus işidir.

Kardeşim her türlü şekilde yardımcı olacağım sana. Bence bunu sana yapan bir Türk olabilir. VPN den girmiştir hesabına. Sana soracağım soru şu: bu kişinin girdiği hesaptaki e-mailine instagram hakkında mail gelmiş miydi. Büyük ihtimalle sahte mail attı.
Yok sahte mail değildi. Instagram'ın kendisi gönderdi.

Yok sahte mail değildi. Instagram'ın kendisi gönderdi.

Tamam ama sonuçta her türlü mail atılabiliyor. Özellikle de Rus hackerlar dedince... Adamlar mailin DNS sunucularını değiştirip Instagram'ın attığı aynı mail adresinden atıyorlar. Gerisini siz düşünün. Ayrıca hesabınıza yeni giriş yapıldı gibi bir bildirim alıyorsanız illa o mailden şifresini değiştirmek zorunda değilsin Instagram profile girip oradan da halledebilirsiniz daha kesin olur. Gerçi ben biraz abarttım ama size kalmış ne kadar güvenli olabileceğiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı