Sıcak işlemci kullanmak sağlıklı mıdır?

RSK06

Hectopat
Daha fazla  
R5 3600 işlemcim var cbp açık iken Detroit Ultra ayarlarda 90 dereceye kadar çıkmıştı, RDR2 de 70 derecelerde CS:GO'da 75 civarı oluyor.
1-2 haftadır CPB kapalı kullanıyorum 60 derece geçmiyor ama performans düşüşü var kapalı olduğu için.
Açsam eğer 80 dereceyi geçmediği sürece sıkıntı olur mu?
Mesela sürekli 80 derece olsa kötü mü?
Stok fan kullanıyorum.

Patates silikon denk gelmediyse undervolt ile performans kaybı olmadan 20 derece civarı sıcaklık düşüşü oluyor. Ryzen Master Yazılımı ile kurcalayarak uygun değeri bulabilirsin.

Patates silikon denk gelmediyse undervolt ile performans kaybı olmadan 20 derece civarı sıcaklık düşüşü oluyor. Ryzen Master Yazılımı ile kurcalayarak uygun değeri bulabilirsin.

Golden bir şey çıkmıştı test yapmıştım bir ara
Tembel vücut terlemez ve sıcaklamaz. Çalışan insan terler ve sıcaklar. Bunun karşısında emeğini alır. Terleyen vücudun ömrü uzun olur, tembel vücudun değil. Terlemeden ömrünün uzun olacağını sanıyorsan algını en kısa zamanda değiştir.

Ekran kartı kullanımını yükselt. Grafik ayarlarını yükseltirsen ekran kartı yükü arttırır, işlemci yükünü düşürürsün. Böylece işlemcinin hızı yavaşlar ve serin çalışabilir.
Kasanın hava sirkülasyonunun iyi olmadığını düşünüyorum. Daha iyi bir kasa alarak veya daha iyi bir soğutucu alarak ısıyı düşürebilirsin. Bu şekilde işlemcine bir zarar gelmez. Zarar gelecek olsa çalışmayı durdurur. Aklınız kalmasın bir sorun yok.

Kasanın kapağını açsamda sıcaklık düşmüyor sorun sadece işlemcide, CPB'yi açıp RDR, AC Origins girdim 71 dereceyi geçmedi böyle giderse sorun yok gibi ama bir oyunda yine 90 derecelere çıkarsa kapamam gerekir.

Konuyla alakasız olabilir ama, gerçekten hayatınızda hiç işlemcinin bozulduğunu gören var mı aranızda? 15 yıldır PC ile haşır neşirim. Bir kere rastlamadım bozuk işlemciye.

Hocam, iyi bir kule tipi fan alın. Korkmadan açın CPB'yi. Arctic Duo tavsiye ederim.

Konuyla alakasız olabilir ama, gerçekten hayatınızda hiç işlemcinin bozulduğunu gören var mı aranızda? 15 yıldır PC ile haşır neşirim. Bir kere rastlamadım bozuk işlemciye.

Sıfır R5 3600 bozuk çıkmıştı, pinlerde sorun yoktu. Arkadaş aldı, bende de R5 3600 var diye benim bilgisayarda test ettik. Benim işlemci görüntù veriyor, ondaki vermiyordu. :) Değişim oldu sonradan.

Sıfır R5 3600 bozuk çıkmıştı, pinlerde sorun yoktu. Arkadaş aldı, bende de R5 3600 var diye benim bilgisayarda test ettik. Benim işlemci görüntù veriyor, ondaki vermiyordu. :) Değişim oldu sonradan.
Benim bahsettiğim düzgün çalışan bir işlemcinin bozulması. Elbet istisnai bir durum vardır. Büyük ihtimalle üretim sırasında bir problem oldu o işlemciye.

Yeni konular

Geri
Yukarı