Sıcak ve yavaş hızda çalışan Samsung SSD

Alpex

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba Lenovo Legion 5 Laptop'umda 1TB Samsung SSD bulunuyor. Bire bir aynı model laptop incelemesinde hız ve sıcaklık değerleri benimkinden çok farklı çıkıyor.

1656702428927.png

Bu değerler laptopun inceleme videosundan. Bende ise sıcaklık boşta iken 50-55. yükte 60-65. okuma hızı 1700 yazma hızı değerleri 1600 civarındadır.

Dosya Ekleri

• ssd sıcaklık.png
    ssd sıcaklık.png
    150,9 KB · Görüntüleme: 34
Isıdan dolayı yavaş çalışıyor olabilir. Kasayı temizleyiniz ve düz zeminde kullanınız.

Laptopumun içini temizledim hem fan kısmı hem de SSD kısmı temiz. Ayrıca laptopu ilk aldığımda da hızı bu değerlerdeydi. Ayrıca CPU ve GPU sıcaklık değerleri düşük.

Isıdan dolayı yavaş çalışıyor olabilir. Kasayı temizleyiniz ve düz zeminde kullanınız.
Isınmadan dolayı değil. Arkadaş aynı PC zannediyor ama değil. Çünkü 3.0 x2 hızında çalışıyor SSD. Bu da maksimum 2000 MB okuma yazma demek.

SSD tam kapasitesinin altında çalıştığı için ısınıyor olabilir.

Isınmadan dolayı değil. Arkadaş aynı PC zannediyor ama değil. Çünkü 3.0 X2 hızında çalışıyor SSD. Bu da maksimum 2000 MB okuma yazma demek.

SSD tam kapasitesinin altında çalıştığı için ısınıyor olabilir.

3.0 X2'yi değiştiremez miyim? Video'da İtopya'da satılan model inceleniyor ben de aynı tarihlerde aynı modelden aldım neyi farklı olabilir bilgisayarların.

3.0 X2'yi değiştiremez miyim? Video'da İtopya'da satılan model inceleniyor ben de aynı tarihlerde aynı modelden aldım neyi farklı olabilir bilgisayarların.
Çok fazla model var. İşlemcini ve tam modelini söylersen bakayım. Birde o özellik anakartına ve işlemcine bağlı. Eğer BIOS'tan kısılmadıysa değiştirmen mümkün değil.

Yaklaşık yarım saattir site site geziyorum. Ne Lenovo adam akıllı anakart modeli bu, desteklediği standartlar bu diye yazmamış. Kullanıcıyı yarım yamalak bilgilendiriyorlar. Ne de AMD çıkıp oraya işlemcinin desteklediği bant hızını yazmış. Masaüstünün gözünü seveyim adamlar en ufak ayrıntısına kadar yazıyorlar.

Burada yazana göre destekliyor ama sisteme 2 SSD takınca hız yarı yarıya bölünüyor mu onu belirtmemişler. BIOS'a gir storage kısmından PCIe ayarlarına bak. Eğer orada x2, x4 gibi ayar değiştirme seçeneği varsa x4'e getir. Eğer diğer slota takılıyorsa ona tak. Çünkü ekran görüntüsünde 2 çıkış gözüküyor biri x2 diğeri x4 hızında.

1656707949040.png

Yaklaşık yarım saattir site site geziyorum. Ne Lenovo adamakıllı anakart modeli bu, desteklediği standartlar bu diye yazmamış. Kullanıcıyı yarım yamalak bilgilendiriyorlar. Ne de AMD çıkıp oraya işlemcinin desteklediği bant hızını yazmış. Masaüstünün gözünü seveyim adamlar en ufak ayrıntısına kadar yazıyorlar.

Burada yazana göre destekliyor ama sisteme 2 SSD takınca hız yarı yarıya bölünüyor mu onu belirtmemişler. BIOS'a gir Storage kısmından PCI-e ayarlarına bak. Eğer orada X2, X4 gibi ayar değiştirme seçeneği varsa X4'e getir. Eğer diğer slota takılıyorsa ona tak. Çünkü ekran görüntüsünde 2 çıkış gözüküyor biri X2 diğeri X4 hızında.

Eki Görüntüle 1438096

Legion 5 modellerinde Advanced BIOS kısmını kilitlemiş Lenovo o yüzden dediğiniz ayarlara da erişemiyorum maalesef😕. Yine de araştırma yaptığın için teşekkürler.

SSD'yi bilgisayarın diğer portuna taktım değerler düzeldi. Acaba ilk port komple mi hatalı yoksa tekrar ona taksam yine doğru sonuçları verir mi?

Son düzenleme:
SSD'yi bilgisayarın diğer portuna taktım değerler düzeldi. Acaba ilk port komple mi hatalı yoksa tekrar ona taksam yine doğru sonuçları verir mi?
Hatalı değil. İşlemcinin ve anakartın desteklediği veri yollarıyla alakalı. Kendi işlemcimden örnek veriyim i5 9400f, 1x16 ve 2x8 destekliyor bu da demek oluyor ki ilk porta taktığım ekran kartı tam hızda 2.porta taktığım ekran kartı ise yarı hızda çalışır. Demekki senin işlemcinden ya da anakartından kaynaklı bir kısıtlama var. Bu veriyollarının toplamı kadar hız sunduğunu düşünürsek iki SSD'de x4 hızında çalışsaydı ekran kartın x14 hızında çalışacaktı. Bu da ekran kartından tam performans alamacağını gösterir. Üretici de bunu düşünerek takacağın 2.SSD'nin hızını düşürmüş. Oraya artık 2000 MB değerlerinin üstünde SSD takma boşa para israfı yapmış olursun. Ha ilerisi için alıyorum dersen öyle al.

Masaüstü anakartlarının özelliklerinde de belirtir. Bu ve daha üstü işlemci alırsan SSD bu hızda daha düşük işlemci takarsan SSD bu hızda çalışır diye. M2 SSD'nin de böyle bir problemi var. Ekran kartının veriyolunu kullanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı