Sıfır RTX4070 mi ikinci el RTX3090 mı?

Bütçe
13-15K
Ben VRAM'den çok çektim. Nvidia her ne kadar VRAM kullanımını düşürecek hamleler yapacağını söylese de bunları 4000 çıkmadan reklamını yapardı, demekki o kadar kendine hemen güvenmiyor. İşi garantiye alıp 3090 almak en iyisi.
2k'da kullanacaksanız önermem. 4070 o işe yetecektir. 12 gb vram yeterli olacaktır. Zaten aşağı yukarı 10 gb falan kullanıyor. En azından 1 2 baktığım oyunda öyleydi. Şahsen 13 15 bin lira para verip 2.el almak istemem ama size kalmış.

4070 aşağı yukarı 3080 ve 6800 XT gücünde bir kart. Ben 16GB 6800 XT ile bugüne kadar 2K çözünürlükte 10-12 GB VRAM dolduran oyunlar, son zamanda da TLOU'yu full VRAM kullanımı ile oynadım. 2K çözünürlük için 12 GB yeterli demek ne kadar mantıklıdır bilemiyorum, bunu diyenlerin biraz fazla iyimser olduğunu düşünüyorum. RT açılacaksa zaten kafadan belki yüzde 20-25 civarı VRAM kullanımı artacak. Durum şimdiden sınırdayken 1-2 yıl içerisinde sektör nereye gider siz düşünün.

Ayrıca her şeyi DLSS 3'e bağlamamak lazım bence. Nvidia'nın kullanıcılardan istediği şey bu fakat bence saf güç hala daha yapay güçlendirmelerden önde. DLSS 3'ü henüz denemedim fakat native çözünürlük kadar güzel görüntü verdiğini düşünmüyorum. DLSS 1-2 varken native'den daha iyi görüntü veriyor diyenler vardı, kendim denedim ve bu tür grafik detaylarına önem veren ben, aradaki farkı net bir şekilde görebiliyordum.

4070 aşağı yukarı 3080 ve 6800 XT gücünde bir kart. Ben 16GB 6800 XT ile bugüne kadar 2K çözünürlükte 10-12 GB VRAM dolduran oyunlar, son zamanda da TLOU'yu full VRAM kullanımı ile oynadım. 2K çözünürlük için 12 GB yeterli demek ne kadar mantıklıdır bilemiyorum, bunu diyenlerin biraz fazla iyimser olduğunu düşünüyorum. RT açılacaksa zaten kafadan belki yüzde 20-25 civarı VRAM kullanımı artacak. Durum şimdiden sınırdayken 1-2 yıl içerisinde sektör nereye gider siz düşünün.

Ayrıca her şeyi DLSS 3'e bağlamamak lazım bence. Nvidia'nın kullanıcılardan istediği şey bu fakat bence saf güç hala daha yapay güçlendirmelerden önde. DLSS 3'ü henüz denemedim fakat native çözünürlük kadar güzel görüntü verdiğini düşünmüyorum. DLSS 1-2 varken native'den daha iyi görüntü veriyor diyenler vardı, kendim denedim ve bu tür grafik detaylarına önem veren ben, aradaki farkı net bir şekilde görebiliyordum.
Zaten öyle. Kas gücü her daim önde tutulmalı. Fakat bana kalırsa bu kadar para sayılacakken 2.el alınmamalı. O yüzden 4070 i seçerdim bu iki şık arasında. Ha ben olsam direkt 6900 XT alırdım orası ayrı. Şahsen ben RT olayını göz önünde bulundurmadan söyledim 12 gb mevzusunu. RT şuanlık o VRAM bedeline değmez bana kalırsa. Konu sahibi nasıl kullanır bilmiyorum.

2k'da kullanacaksanız önermem. 4070 o işe yetecektir. 12 gb vram yeterli olacaktır. Zaten aşağı yukarı 10 gb falan kullanıyor. En azından 1 2 baktığım oyunda öyleydi. Şahsen 13 15 bin lira para verip 2.el almak istemem ama size kalmış.
İleriki yıllarsa sorun olabilir şimdi değil.

Neden NVIDIA alıyorsunuz o zaman? VRAM konusunda tek garanti kartlar 3060,3090 ve 4090 zaten.
AMD kart almayı düşünmüyorum.

Doğru, DLSS oyuncağa döndü şuan.

Böyle bir makale yazıldı bugün de gram bir şey anlamadım :D

Sebep nedir? Oyun için mi alıyorsunuz?
Oyun, yayın, render ve video kayıt. AMD tam olarak emin değilim.

Böyle bir makale yazıldı bugün de gram bir şey anlamadım :D

Oyun, yayın, render ve video kayıt. AMD tam olarak emin değilim.

Oyun ağırlıklı ise gene AMD sorun olmaz ama diğerleri ağırlıklı ise NVIDIA tercih edin.

Geri
Yukarı