Sıfırdan İngilizce nasıl öğrenebilirim?

MehmetEmin

Hectopat
Daha fazla  
Belli bir noktaya kadar kursa gitmeden online olarak nasıl öğrenebilirim? Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Deyim ve kelime ezberleyebilirsin. Yabancı film veya dizilerde ezber yaptıklarının nasıl kullanıldığını da öğrenip pekiştirirsin. İngilizce için hazırlık kitaplarını bitirmek de çok iyi sonuçlar verecektir.

Yabancı dil öğrenmesi meşakkatli ama konuşabildiğin vakit onun verdiği haz ve havası değiyor. :D

17 yaşında sıfır ingilizce baya bir dezavantaj. Nasıl başardın orası ayrı bir konu ama ilginç. Sıfırsa kurs hızlandırabilir işe yarayabilir ama tek başına en baba kursa git yine de ingilizce öğrenemezsin. Tabii İngilitere'deki kurslardan falan bahsetmiyorum, Türkiye sınırları içinde. Neden öğrenemezsin diyorum çünkü dil bir bütündür; yazmayı, okumayı ve okuduğunu anlamayı ve en önemlisi konuşmayı beceremezsen bir dili biliyorum diyemezsin. Kurslar pek çok gereksiz detay öğretirler ama o gereksiz detaylar senin kendini geliştirmeni kolaylaştırır. Nasıl geliştireceğim dersen de basit, yabancı dizi, müzik ve oyunlar. Tabii bunlar her zaman altyazılarla birlikte olacak anlamadığın şeyleri anlamaya çalışacaksın, kelimeleri bilmiyorsan açıp sözlüğe bakacaksın yine anlamıyorsan kafa patlacaksın burada ne demek istemiş olabilir diye. Bunlar ön tavsiyeler pek detay yok ama zaten bunlar senin en az birkaç yıl uğraştırır belli bir seviyeye gelmeni sağlar. Üstteki arkadaşın da dediği gibi, teknoloji çok kolaylaştırır o program da fena değildir mesela ben hiç bilmediğim diller için kullanıyorum başlangıç için oldukça faydalı.

İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyan biri olarak biraz daha detaylandırıp bilgi vermeye çalışayım. Öncelikle ve en önemlisi, sen istemedikten sonra o iş çok zor. Yani bir kursa veya eğitim programına yazılıp da elini, ayağını çekersen ilerleme sağlayamazsın, asıl çabayı eğitmenlerden çok sen göstereceksin. Bu forumda olduğun için varsayıyorum ki teknolojiyle ilgilenen, oyun oynayan ve buna benzer diğer şeyler yapan bir insansın ve bunları yaparken de ister istemez sık sık İngilizce metinlerle karşılaşıyorsundur. Üşenmeyip kelimelere ve kelime kalıplarına bak. Tarayıcına sözlük eklentileri yükle, telefonuna sözlük yükle, sadece anlamına değil telaffuzuna da bak. Uzun vadede bunların çok yararı olacak. Bir dili öğreniyorken en başta hızlı ilerlemek çok zor ve sıkıcı olur, o yüzden iyi bir kursa gitmen senin için avantaj ama şart değil. İnternette çok yeterli kaynaklar var, Duolingo gibi. Duolingo'nun İngilizce eğitim programı hakkında fikrim yok ama Fransızca ve İspanyolca'yı İngilizce olarak öğreten programlarını çok beğenmiştim. İngilizce'de yeterli bir seviyeye ulaşabilirsen çok faydasını göreceğini garanti ediyorum, mutlaka yap bu işi. Kolay gelsin! :)

Bir site var bildiğim ve sana ingilizce sorular soruyor. İlk tanışmalardan başlayıp sıfatlara filan giriyor. Bir sürü konuda testleri var. Google' a duolingo diye yazarsan bulabilirsin. İlk başta seviye tespit sınavı var ama sen hiçbir şey bilmiyorsan gerçekten sınavı atla en baştan başla. Ya da ilk başta yap tespit sınavını gör ne seviyedesin. Zaten unutursan bazı konuları geriye dönüp o konunun testlerini yapabiliyorsun. İşine yarayabilir. Bilgisayarına bir sözlük yükle ve kelimelerin telafuzlarını da dinle. Bir kere dinlemekten ne olur deme işin düştükçe sözlüğe telafuzları yavaş yavaş aklında kalır. Sayıları, alfabeyi filan öğren. Daha sonra dizi filan izlersin boş zamanlarında. Oralardan da telafuzları öğrenirsin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı