Sıfırdan Linux işletim sistemi nasıl yapılır?

Linux Oyunda

Decipat
Kendim sıfırdan Linux sistemi yapmak istiyorum nasıl yapabilirim?
Bu konuda hiçbir bilgim yok kodlama gibi şeyler bilmiyorum boş vakitlerimi bu ile geçireyim de belki geleceğin işletim sisteminin temellerini atmış bile olabilirim. :D
Vakit önemli değil zaten hedefim boş vakitlerimi bir şey ile geçirmek değil mi? :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç GNU/Linux deneyiminiz yoksa önce Ubuntu, Linux Mint, elementaryos gibi bir dağıtım kullanarak ortamı tanıyabilirsiniz.

Katılıyorum, öncelikle işletim sistemlerini kullanarak çalışma şekillerini, dosya sistemlerini ne konuda iyi olup hangi konuları çözemediklerini iyi analiz etmek gerekiyor. Eğer amacınız bir işletim sistemini sıfırdan yapmak ise çok ağır matematik bilgisi gerektiren konular var, işletim sistemlerinin mimarilerini incelemek, donanımların çalışma prensipleri, donanım katmanları, kernel, shell katmanları yazılım katmanları bu iş düşündüğünüzden çok çok derin. Linus torvalds sanıldığının aksine Linux'u tek başına geliştirmedi, böyle bir şey zaten imkansızın sınırlarında. Direkt işletim sistemi mimarilerine bakarsanız karamsarlığa kapılırsınız ve hevesiniz kırılır. Çok basit oyunların bile arkasında çok ciddi matematiksel fonksiyonlar var. En basitinden a noktasından b noktasına ilerleyen bir oyun karakteri düşünelim, en kısa yolu bulması için yine matematiksel formüller kullanılıyor bunlara karınca koloni algoritması örnek verilebilir. Madem vaktiniz ve merakınız var yüksek seviyeli(konuşma diline yakın basit) yazılım dillerini öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin 🥳

Sıfırdan olmak zorunda değil.
Olur mu bilmiyorum fakat Ubuntu'yu XFCE ortamı ile birleştirecek kadar bilgim olsun istiyorum.
Hangi kodlama dilini öğrenmeliyim ilk olarak?

Son düzenleme:
Eznix'i uzun süredir takip ediyordum, bakabilirsiniz ayrıca benim de bir projem bulunmakta, C, C++ bilginiz iyi ise, destek olabilirsiniz, Salih Metin'in atmış olduğu linkten Facebook Fegeya Topluluğu'na gidebilirsiniz.

Eznix: eznixOS

@ferhatgec

Merhaba benim bir projem bulunmakta özel bir terminal yaptım eğer sizde kabul ederseniz kendi işletim sisteminize eklemek istiyorum.

İndirme sayfası:
Codex Terminal

(Normalde web sitesini paylaşırdım ama domain bedava kapanıyor)
(Eyer kabul ederseniz sizin işletim sisteminize özel versiyon hazırlıya bilirim veya istediğiniz kodu ekleme)

@ferhatgec
Eznix'i uzun süredir takip ediyordum, bakabilirsiniz ayrıca benim de bir projem bulunmakta, C, C++ bilginiz iyi ise, destek olabilirsiniz, Salih Metin'in atmış olduğu linkten Facebook Fegeya Topluluğu'na gidebilirsiniz.

Eznix: eznixOS
Merhaba Size Mobilden Mesaj Yazmak İstedim Ama Yanıtla etiketle görünöüyorsu mesajım:

@ferhatgec

Merhaba benim bir projem bulunmakta özel bir terminal yaptım eğer sizde kabul ederseniz kendi işletim sisteminize eklemek istiyorum.

İndirme sayfası:
Codex Terminal

(Normalde web sitesini paylaşırdım ama domain bedava kapanıyor)
(Eyer kabul ederseniz sizin işletim sisteminize özel versiyon hazırlıya bilirim veya istediğiniz kodu ekleme)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı