Sıfırdan yazılıma başlamak

364485

Hectopat
Makaleler
13
11. sınıfa giden ve gerçekten dersleri iyi olan bir öğrenciğim. Cumartesi günlerim 4-5 saat boş geçirdiğim için yazılım öğrenmeye karar verdim.
Temel HTML bilgim var. Üniversitede de yapay zeka alanında ilerlemek istiyorum. Buna uygun hangi dilleri öğrenmeliyim?
Şimdi gelip bana ilk önce algoritmayı öğren demeyin, o işi en sona saklıyorum.

11. sınıfa giden ve gerçekten dersleri iyi olan bir öğrenciğim. Cumartesi günlerim 4-5 saat boş geçirdiğim için yazılım öğrenmeye karar verdim.
Temel HTML bilgim var. Üniversitede de yapay zeka alanında ilerlemek istiyorum. Buna uygun hangi dilleri öğrenmeliyim?
Python'dan başlayabilirsin.

Nasıl bir yapay zeka tam olarak?

Alanını mı okuyacaksınız İTÜ'den vb.

Temmuzda üniversoteden mezun oldum, bölümümden alakasız olarak yazılım öğrenmeye başladım ve bununla bir gelecek kurmayı planlıyorum. Yaşın ideal python tavsiye ederim öğrenmesi kolay. Kendim Pythondan başladım sonra sql öğrenimine geçicem.

Bu konu işine yarayacaktır:

Nasıl bir yapay zeka tam olarak?

Alanını mı okuyacaksınız İTÜ'den vb.
Eğer okumayı düşünüyorsanız ve yapay zeka ile ilgilenecekseniz python ve typescript kesinlikle öğrenilmesi gereken dillerdir. Ayrıca C#, C++, C, Rust, Golang ve yeni yeni gün yüzüne çıkan Carbon dilleri de size çok şey katacaktır.

Yazılıma başlarken aklınızda bulunsun şu sırayla gidin:
  • Veri tipleri ve tanımlama
  • Konsola yazı yazdırma
  • Fonksiyonlar
  • Döngüler
  • Kütüphaneler
  • Modüler programlama
  • Veri işleme
  • Dosya işlemleri
  • Database yönetimi
  • İleri seviye proje geliştirme (İleri seviye olmasının nedeni daha fazla hata ile uğraşarak kendinizi geliştirme imkanı bulmanızdır)
  • Arayüz programlama
  • Ve son olarak geniş çaplı bir program geliştirin hem bir soruna çözüm bulun hem de kullanıcıya hitap etmesini sağlayın

Python ile başla ve devam et. Her duyduğun terimin peşine takılıp kafanın karıştırılmasına izin verme. Burada Motosiklet almak isteyene Buzdolabı tavsiye edenler de olur.

ingliz dilide bilmelisin
not bende yazilimci olmak istiyorum bunun matamatigim cok kotiu yazilimda matamatik gerekirmi?

Geri
Yukarı