Sıfırdan yazılımcı olmak

dogukanhbo

Kilopat
Yer
1090T'nin kuzey köprüsünde
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
15 yılımı bilgisayar başında geçirip, sadece video montaj ve Photoshop öğrenmiş olmamın hüznünü, çok uzun süredir yaşıyorum. Grafiker arkadaşlar alinmasın bende iş yok.

Çevremde sırf bu kadar bilgisayar başında vakit gecirdigim için "Ultra devoloper Grand X Max Plus s" olduğumun zannedilmesi de keza beni üzüyor.

-Kardesim sen bu PC işlerinden anliyorsun yazılım falanda biliyorsundur Google falan yapsana.
+Abi dur o konu öyle değil.

10 Nisan itibari ile, elime defteri kitabı alıp, Online dersler eşliğinde kodlama öğrenmek istiyorum. Açik olmam gerekirse, kodlama öğrenmek dediğimiz olayın, kod mekaniklerini ezberlemekten ziyade, o mantığı ve düşünme yöntemini öğrenmek ve benimsemek olduğunuda bu süreçte hasbelkader öğrendim.
Yonca uzerinden mobil ödeme ile 25 TL'ye satın aldiğim (sene kaç hatırlamıyorum) mükemmel web sitem ile HTML(kızmayın biliyorum dil bile değil), CSS ile birazcık tanışmıştım. (birazcık copy-paste, birazcikta sevgi). Ortama ayak uydurabilirim. Ama biliyorum ki sıfırım.

Ayrıca oturup ezber öğrenmekten ziyade, birkaç basit browser oyunları için otomasyon projelerim var. Ezbere öğrenmek yerine deneye yanıla bu yola girmek istiyorum. Tabii elbette bu mentalite belki de yanlıştır. Bundan dolayı kodlamaya ömrünü vermiş, bu sektörden ekmek yiyen insanlardan tavsiye istiyorum.

Ücretsiz ders kaynakları önerir misiniz? Orta+ ingilizcem var fakat en azından başlangiç için Türkçe olması benim için daha iyi olur.

Dil seçiminde sıralama ve önerileriniz neler olur?

Mutlaka yapmam, ve kesinlikle yapmamam gereken önerileriniz nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:

Hocam kaynak konusunda da çok fazla kaynak var ama şunu tavsiye edebilirim;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mutlaka yapman gereken şey bir github hesabı açıp bol bol site tasarlayıp buraya atman olacaktır.

15 yılımı bilgisayar başında geçirip, sadece video montaj ve Photoshop öğrenmiş olmamın hüznünü, çok uzun süredir yaşıyorum. Grafiker arkadaşlar alinmasın bende iş yok.

Çevremde sırf bu kadar bilgisayar başında vakit gecirdigim için "Ultra devoloper Grand X Max Plus s" olduğumun zannedilmesi de keza beni üzüyor.

-Kardesim sen bu PC işlerinden anliyorsun yazılım falanda biliyorsundur Google falan yapsana.
+Abi dur o konu öyle değil.

10 Nisan itibari ile, elime defteri kitabı alıp, Online dersler eşliğinde kodlama öğrenmek istiyorum. Açik olmam gerekirse, kodlama öğrenmek dediğimiz olayın, kod mekaniklerini ezberlemekten ziyade, o mantığı ve düşünme yöntemini öğrenmek ve benimsemek olduğunuda bu süreçte hasbelkader öğrendim.
Yonca uzerinden mobil ödeme ile 25 TL'ye satın aldiğim (sene kaç hatırlamıyorum) mükemmel web sitem ile HTML(kızmayın biliyorum dil bile değil), CSS ile birazcık tanışmıştım. (birazcık copy-paste, birazcikta sevgi). Ortama ayak uydurabilirim. Ama biliyorum ki sıfırım.

Ayrıca oturup ezber öğrenmekten ziyade, birkaç basit browser oyunları için otomasyon projelerim var. Ezbere öğrenmek yerine deneye yanıla bu yola girmek istiyorum. Tabii elbette bu mentalite belki de yanlıştır. Bundan dolayı kodlamaya ömrünü vermiş, bu sektörden ekmek yiyen insanlardan tavsiye istiyorum.

Ücretsiz ders kaynakları önerir misiniz? Orta+ ingilizcem var fakat en azından başlangiç için Türkçe olması benim için daha iyi olur.

Dil seçiminde sıralama ve önerileriniz neler olur?

Mutlaka yapmam, ve kesinlikle yapmamam gereken önerileriniz nelerdir?

Türkçe olarak BTK akademi bakabilirsin fakat dersin kalitesi hocaya göre değişir. Önerim yabancı kaynaklar olur.

Dil seçimi tamamen sana bağlı, çalışmak istediğin alan nedir ? Ona göre seçim yapabilirsin.

Öğrenirken sadece dinlemek yerine bol bol pratik yapmanı öneririn.

Sana tavsiyem işi en basitten başlaman. Ben alaylı değilim, cs okudum. Bu sebeple, üniversitelerin açık derslerinde yer alan ders kaynaklarına bakmanı öneririm. Altta bir tane link vericem. Daha farklı sonuçlar için "üni_adı açık dersler" olarak aratırsan tonla güzel kaynaklar çıkar.

Neden bunu önerdim, bir mühendis 4 yıl boyunca hangi dersleri ve konuları öğrenmiş en temiz buradan öğrenirsin.

Birkaç üni incele, programlama öğrenen insanlara bu üniversiteler neler öğretiyor buradan bak. Sonra gözüne kestirdiğin bir ünin açık kaynaklarında yer alan konulara göre kendin, youtube olsun, makale olsun yada farklı platformlar olsun farketmez, bu alanda kendini geliştirmeye başlayabilirsin.

Kesinlikle algoritma kısmına ağırlık ver. Yoksa ezber mantıktan çıkamayabilirsin.
Teknolojileri takip et. Blog, makale oku. Bunun için linkedin, medium, freecodecamp, dev.to gibi siteler biçilmiş kaftan.

Bol bol pratik yapmak lazım. Azmini yitirmemen gerekiyor. Bu sebeple yaptıklarını sanki blog yazar gibi yazmak veya başkasına anlatmak faydalı olabilir.

Sostum bilgisayar programcılığı okudum ve frond end dev olarak çalıştıktan sonra grafikerliğe dönmeye karar verdim bu tamamen yaşadığım şehirde ki yazılım firmalarında ki mobbingden dolayı. Frondcu olmak istiyorsa html, css, js/vuejs/react öğrenmen şart grafikerlikle uğraştığın patronlar sever hep front hem grafik bilen adamı. Backend diyorsanda laravel üzerine yoğunlaşmanı öneririm ama daha pc okusam kesinlikle web üzerine yoğunlaşmazdım

Öncelikle bütün yorumlar için çok teşekkür ederim. Hepsini ayrıntılı bir şekilde okuyorum ve notlar alıyorum. Başlayacağım güne kadar veri toplama sürecime destek olduğunuz için teşekkür ederim.

Sadece sanıyorum bir yanlış anlaşılma olmuş. Front end alanında uzmanlaşmaktan ziyade, backend tarafında hayal gücümü ve algoritma yeteneğimi değerlendirmek istiyorum. Yani mealde diyor ki; HTML-CSS alanına bir ilgim yok. Sadece o kod satırlarını görüp, birkaç sene bir şeyler denemiş bir insanım. Yani konuda belirttiğim HTML CSS dönemim, direkt olarak sıfırdan baslamadigimi, klavyedeki tuslarin yerini öğrenerek başlamam gerekmediğini belirtmek istediğim bir flashbackti.

Ayrıca 10 Nisan itibari ile, aylık, haftalık olarak bu konu üzerinde günlük tutup, çalıştığım konuları ve ne seviyelere geldiğimi düzenli olarak paylaşmak istiyorum sizce nasıl fikir?

Dipnot: GitHub'da sık paylasım yapacagim ve burada seviyemi görmeniz açısından link paylaşacağım. Şu anda hali hazırda hayallerimi süsleyen 2 basit proje var.

Son düzenleme:
Öncelikle bütün yorumlar için çok teşekkür ederim. Hepsini ayrıntılı bir şekilde okuyorum ve notlar alıyorum. Başlayacağım güne kadar veri toplama sürecime destek olduğunuz için teşekkür ederim.

Sadece sanıyorum bir yanlış anlaşılma olmuş. Front end alanında uzmanlaşmaktan ziyade, backend tarafında hayal gücümü ve algoritma yeteneğimi değerlendirmek istiyorum. Yani mealde diyor ki; HTML-CSS alanına bir ilgim yok. Sadece o kod satırlarını görüp, birkaç sene bir şeyler denemiş bir insanım. Yani konuda belirttiğim HTML CSS dönemim, direkt olarak sıfırdan baslamadigimi, klavyedeki tuslarin yerini öğrenerek başlamam gerekmediğini belirtmek istediğim bir flashbackti.

Ayrıca 10 Nisan itibari ile, aylık, haftalık olarak bu konu üzerinde günlük tutup, çalıştığım konuları ve ne seviyelere geldiğimi düzenli olarak paylaşmak istiyorum sizce nasıl fikir?

Dipnot: GitHub'da sık paylasım yapacagim ve burada seviyemi görmeniz açısından link paylaşacağım. Şu anda hali hazırda hayallerimi süsleyen 2 basit proje var.
Hocam ilk olarak mutlaka İngilizce seviyenizi çıkarabildiğiniz en üst seviyeye çıkarın, yani bir dil öğrenirken yabancı forumlarda veya o dilin kendi dökümantasyonunu okurken rahatça anlayabilecek bir seviyeye gelin, daha sonra benim tavsiye ettiğim şey algoritma ve veri yapılarını öğrenip eğer yoksa temel matematik öğrenmek, algoritma ve veri yapılarını bize ilk olarak flowchart şeklinde gösterip daha sonra bu algoritma ve veri yapılarını herhangi bir dilde öğrenebilirsiniz fakat bize C dilinde öğretilmişti okulda. Bunları hallettilkten sonra Python öğrenmenizi tavsiye ediyorum, hem şu an güncel olarak sektörde çok popüler hem de başlangıç için gerçekten çok kolay bir dil. Python'dan sonra JAVA tavsiye edebilirim fakat o yolu artık siz kendiniz çizeceksiniz, Python öğrendikten sonra mutlaka da bir SQL öğrenin, kolay gelsin şimdiden hocam günlüğünüzü merakla takip edeceğim umarım pes etmezsiniz zira gerçekten zor bir süreç.

Geri
Yukarı